Vyriausybė svarsto pratęsti valstybės valdomų įmonių pertvarkos terminus | Diena.lt

VYRIAUSYBĖ SVARSTO PRATĘSTI VALSTYBĖS VALDOMŲ ĮMONIŲ PERTVARKOS TERMINUS

  • 0

Vyriausybė svarsto pratęsti kai kurių valstybės valdomų įmonių pertvarkymo terminus, o dalies pokyčių atsisakyti nepritarus Seimui. Šis klausimas įtrauktas į trečiadienio Ministrų kabineto darbotvarkę.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija teikia Vyriausybei atnaujintą pertvarkos planą.

Pagal Vyriausybės programos įgyvendinimo planą 2020 metų pabaigoje numatyta turėti 34 valstybės valdomas įmones (VVĮ), tačiau šis rodiklis turbūt nebus pasiektas.

„Pagal atnaujintame plane numatytas priemones ir jų įgyvendinimo terminus šis rodiklis greičiausia nebus pasiektas, nes priemonės ir jų terminai nėra pakankamai ambicingi“, – teigiama Vyriausybės kanceliarijos pažymoje.

Joje pažymima, kad norint iki 2020 metų pabaigos atsisakyti valstybės įmonės teisinės formos, tebėra nepateikti pasiūlymai dėl Registrų centro, „Regitros“, Valstybinių miškų urėdijos, Ignalinos atominės elektrinės ir dar kelių valstybės įmonių pertvarkymo į kitos teisinės formos juridinius asmenis galimybių, nurodant konkrečias pertvarkymo priemones ir jų įgyvendinimo terminus.

Nespėjant laiku pertvarkyti valstybės valdomų įmonių į akcines bendroves, Vyriausybė šių metų sausį nusprendė pratęsti diskusijas.

Vyriausybei skirtuose dokumentuose nurodoma, kad šių metų liepos 13 dieną veiklą vykdė 48 VVĮ, 32 antrinės ir 11 paskesnės eilės bendrovių.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija siūlo „Oro navigacijos“, Lietuvos oro uostų, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos ir Vidaus vandens kelių direkcijos pertvarkymo į akcines bendroves terminą perkelti į šių metų gruodį (buvo liepa), Turto banko – į 2024 metų gruodį (buvo 2022 metų gruodis).

Valstybės įmonės Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros (RRA) ir „Leader“ centro likvidavimo bei naujos viešosios įstaigos įsteigimo terminą siūloma perkelti į šių metų spalį (tai turėjo būti padaryta pernai gruodį vėliau siūlyta šių metų liepa).

„Indėlių ir investicijų draudimas“ pertvarkymo į viešąją įstaigą terminą norima pailginti metus ir nukelti į kitų metų gruodį. Bendrovės „Lietuvos kinas“ likvidavimo terminą dabar ketinama perkelti į kitų metų liepą (buvo šių metų spalis).

Dalis terminų buvo keisti ir prieš metus. Pernai liepą Vyriausybė iki 2020 metų liepos pratęsė „Oro navigacijos“, Lietuvos oro uostų, Klaipėdos uosto ir Vidaus vandens kelių direkcijų pertvarkymą į akcines bendroves.

Tąkart Susisiekimo ministerija prašymą atidėti jai pavaldžių įmonių pertvarką argumentavo tuo, kad įstatymų projektų paketas dėl valstybės įmonių pertvarkymo į akcines bendroves nėra priimtas, be to, procedūroms reikia daugiau laiko. Finansų ministerija informavo, kad, jos nuomone, iki 2020 metų pertvarkyti Turto banką į uždarąją akcinę bendrovę galimybių nėra.

Finansų ministerija 2019 metų gruodį nurodė, kad Turto banko pertvarkymo į akcinę bendrovę realus terminas būtų ne anksčiau kaip 2024 metai. Ministerija, be kita ko, motyvavo tuo, kad iki 2020 metų pabaigos turi būti parengtos ilgalaikės kitų – švietimo ir sporto, sveikatos, socialinės apsaugos ir kitų paskirčių valstybės nekilnojamojo turto valdymo gairės, „taigi tik 2020 metų pabaigoje turėsime rezultatus, kaip valdysime centralizuosime/necentralizuosime kitų paskirčių VNT valdymą ir kas tai įgyvendins“.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pateikiamuose naujuose siūlymuose taip pat rekomenduojama atsisakyti „Problematikos“ valstybei nuosavybės teise priklausančių akcijų privatizavimo, nes Seimas bendrovę įtraukė į strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių sąrašą, taip pat išbraukti „Kiaulių veislininkystės“, „Panevėžio veislininkystės“ ir „Šilutės veislininkystės“ valstybei nuosavybės teise priklausančių akcijų privatizavimą.

Be kita ko, siūloma atsisakyti Valstybės žemės fondo, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro ir Distancinių tyrimų ir geoinformatikos centro „GIS-Centras“ reorganizavimo jungimo būdu, nes Seimas atmetė įstatymų projektus.

Pasak ministerijos, per metus užbaigtos valstybės įmonių Energetikos agentūra ir Lietuvos naftos produktų agentūra likvidavimo procedūros, bendrovės „Projektų ekspertizė“ valstybei nuosavybės teise priklausančios akcijos iš Aplinkos ministerijos perduotos valdyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai.

„Infostruktūra“ pertvarkyta į biudžetinę įstaigą Kertinis valstybės telekomunikacijų centras, Vilniaus metrologijos centro valstybei nuosavybės teise priklausančios akcijos perduotos Turto bankui, nes bendrovė įtraukta į Privatizavimo objektų sąrašą. „Lietuvos paminklai“ pertvarkyti į biudžetinę įstaigą, Mašinų bandymo stotis pertvarkyta į uždarąją akcinę bendrovę.

VVĮ pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių planui Vyriausybė priarė 2018 metų gruodį, tuomet pavesta Ekonomikos ir inovacijų ministerijai kiekvieną pusmetį ministrų kabineto pasitarime pristatyti informaciją apie plane numatytų priemonių vykdymą.

Nespėjant laiku pertvarkyti valstybės valdomų įmonių į akcines bendroves, Vyriausybė šių metų sausį nusprendė pratęsti diskusijas. Premjeras Saulius Skvernelis tuomet sakė, kad reikia dar rimtai padirbėti, o ne „stumdyti“ terminus, kas yra „savęs apgaudinėjimas“. Finansų ministras Vilius Šapoka tuomet paragino apsispręsti dėl reformos tikslų ir pobūdžio.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija tuomet irgi siūlė „Oro navigacijos“, Lietuvos oro uostų, Klaipėdos uosto ir Vidaus vandens kelių direkcijų pertvarkymo terminą atidėti pusmečiui iki 2020 metų gruodžio, o Turto banko –  dvejiems metams iki 2024 metų gruodžio.

Ministerija tada pažymėjo, kad nors VVĮ skaičius per metus sumažėjo, vis dėlto iki šios Vyriausybės kadencijos pabaigos tikslai tikriausiai nebus pasiekti.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS