Vasara – išbandymas lietuvių piniginėms? Pereiti į pagrindinį turinį

Vasara – išbandymas lietuvių piniginėms?

2025-07-11 16:38
LNK inf.

Vasara daugeliui – poilsio ir atostogų metas, tačiau lietuvių piniginėms tai dažnai tampa išbandymu. Naujausia apklausa atskleidė, kad didžioji dalis šalies gyventojų šiltuoju sezonu pinigus leidžia kelionėms, būsto remontui ir sveikatai. Tačiau ekspertai įspėja – net ir per atostogas būtina nepamiršti finansinės drausmės.

Vasara – išbandymas lietuvių piniginėms?
Vasara – išbandymas lietuvių piniginėms? / Freepik.com nuotr.

Kaip išlaikyti pusiausvyrą tarp poilsio ir atsakingų sprendimų, pasakojo „Credit24“ rinkodaros vadovė Neringa Žemaitė.

– Ar vasaros išlaidos dažnai viršija žmonių planuotą biudžetą?

– Taip. Visai neseniai kolegų paklausiau, kam skolinasi mūsų klientai – atsakymas nustebino: tai būsto renovacija arba sodo darbai. Tik vėliau rikiuojasi tokie poreikiai kaip automobilio atnaujinimas ar įsigijimas, kelionės ar medicinos išlaidos. Džiugu, kad lietuviai skolinasi tik būtinoms reikmėms, bet vis tiek matome, kad poreikis yra.

– Būstas ir sodo darbai tik patvirtina, kad esame gryni lietuviai – mums svarbu apsitvarkyti. O kiek pinigų lietuviai vidutiniškai skiria atostogoms?

– Lietuviai visgi linkę atostogauti. Jei žiūrėtume į mūsų atliktą reprezentatyvią apklausą, kelionės biudžete vasarą lenkia net namų renovaciją. 35 proc. respondentų nurodė, kad planuoja išlaidas kelionėms, o 25 proc. – būsto renovacijai. Įdomu tai, kad 13 proc. paminėjo medicinos išlaidas, o net 21 proc. teigė, jog vasarą neplanuoja patirti jokių neplanuotų išlaidų.

– Ar galima sakyti, kad vasarą žmonės patiria daugiau išlaidų nei kitu metų laiku?

– Tikrai taip. Lyginant su pavasarį atlikta apklausa, poreikis kelionėms pakilo nuo 6 proc. iki 35 proc. – tai iš tiesų didelis augimas. Poreikis namų renovacijai keitėsi 8 proc. punktais. Taigi, išlaidų poreikis tikrai didėja.

– Kokias sritis išskirtumėte kaip būdingas vasaros išlaidoms?

– Mes esame lietuviai – nemokame ilsėtis, mums reikia tą poilsį „užsidirbti“. Ne veltui dažniausi poreikiai yra kelionės, būsto renovacija, medicinos išlaidos. Respondentai taip pat įvardijo automobilio remontą, stovyklas vaikams, garderobo atnaujinimą. Kai kurie paminėjo ir poreikį trumpoms kelionėms aplink namus.

– Kiek svarbi yra finansinė drausmė net per atostogas? Gal tai metas, kai nereikia savęs riboti?

– Vargu, ar finansų planavimas taip veikia. Ką išleisime vasarą – to neturėsime rudenį, o dar baisiau – žiemą. Finansų ekspertai įvardija penkis būdus, kaip pasiruošti vasaros atostogoms, kad vėliau piniginė nenukentėtų.

Pirmiausia – suplanuoti biudžetą atostogoms. Kaip informuojame darbdavį apie atostogas, taip turėtume planuoti ir savo biudžetą. Antras žingsnis – turėti atskirą sąskaitą atostogoms, iš kurios būtų apmokami visi atostogų poreikiai.

Verta koreguoti išlaidas eigoje: jei išleidžiame daugiau nei planuota, gal verta atsisakyti vieno muziejaus ar ledų porcijos. Reikėtų sudaryti ir papildomą išlaidų sąrašą – viešbutyje juk nesėdėsime visą laiką, norėsis ir pramogauti. Taip pat verta prisiminti – kuo anksčiau pradėsime ruoštis, tuo geresnius pasiūlymus galime rasti.

– Kokias sumas lietuviai skolinasi atostogoms?

– Konkrečių sumų nenurodėme, bet matome, kad poreikis skolintis šiai kategorijai yra. Tai rodo, jog iš sukaupto šeimos biudžeto – o taupo, kaip rodo apklausa, 70 proc. respondentų – vis tiek nepakanka, tad poreikiai viršija galimybes.

– Lietuviai vis dar linkę skolintis ir leisti pinigus, kurių neturi?

– Taip, ir reikėtų prisiminti, kad skolintis kainuoja pinigus. Dažnai paslauga, kurią norime įsigyti pasiskolinę, kainuoja brangiau nei taupant ir perkant vėliau.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Kokius patarimus duotumėte šeimoms, norinčioms prasmingai, bet taupiai praleisti vasarą?

– Reikėtų nepasiduoti madoms. Reklama stipriai veikia mūsų sprendimus, bet nereikia pasiduoti viliojančioms nuotraukoms ir instagraminėms atostogoms. Įsivertinus biudžetą, reikia ieškoti alternatyvų – uogų sezonas jau prasidėjo, tikimės, kad netrukus ir ežerų sezonas prasidės, kai baigsis vėsūs vėjai.

Grybavimas, laikas su vaikais lauke, išvykos į specialias lauko erdves ar kepimas ant grilio – visa tai taip pat leidžia puikiai praleisti laiką. Svarbiausia – skirti laiko iš anksto suplanuoti įdomias, bet prieinamas pramogas.

– O kaip atrodys jūsų atostogos šią vasarą?

– Greičiausiai tokios, kokias ir nupasakojau. Su šeima vasarą dažniausiai leidžiame Lietuvoje – lietuviška vasara unikali. Žinoma, šiemet ji kol kas stebina, ir šiek tiek gailiuosi šio sprendimo, bet bandome rasti alternatyvų: einame pasivaikščioti, lankome muziejus. O gal rudenį kažkur pakeliausime, jei pavyks tinkamai sutaupyti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra