„Kultūros naktis“ – bažnyčiose, muziejuose, Seime ir turguje | Diena.lt

„KULTŪROS NAKTIS“ – BAŽNYČIOSE, MUZIEJUOSE, SEIME IR TURGUJE

Birželio 14-ąją Vilniaus gyventojus ir svečius nemiegoti pakvies jau tryliktą kartą rengiamas vienos nakties kultūros ir meno festivalis "Kultūros naktis". Programoje – daugiau nei 100 renginių – interaktyvių pasirodymų, koncertų, spektaklių ir parodų.

Menas po žvaigždėmis

"Kaip ir kasmet, šią naktį festivalio lankytojų laukia daugiau nei 100 koncertų, šokio ir teatro pasirodymų, parodų ir instaliacijų. Duris atveria muziejai, bažnyčios, net ir Seimo rūmai bei Halės turgus, rengiantis siautulingą Balkanaktį", – kvietė festivalio iniciatorė Daina Urbanavičienė.

Naktinėtojų laukia ir kelios naujos netikėtos erdvės, tokios kaip Naujojoje Vilnioje įsikūręs Dūmų fabrikas ar buvusio Karo muziejaus erdvėse atsiveriantis ištisas Kultūrinis miestelis. "Čia šiais metais išgirsite ir visų itin laukiamą mūsų jau tradicinį fortepijoninės muzikos koncertą "Juodais baltais", atliekamą jaunųjų pianistų bei maestro Petro Geniušo ir Jurgio Karnavičiaus dueto", – intrigavo pašnekovė.

Opera, cirkas ir undinės

Pagrindinis šių metų projektas – Katedros aikštėje vyksiantis Krokuvos gatvės teatro KTO spektaklis "Laiko dvelksmas". Tai – į vaikystės pasaulį nukeliantis spalvingas šou, poetiškas teatrinis kūrinys, įkvėptas Gabrielio Garcíos Márquezo, Hugo Clauso, Emilio Zegadlowicziaus kūrybos.

Festivalis pristatys ir naują erdvę – "Kūrybos slėnį", įsikursiantį būsimame Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studijų miestelyje (buvusio karo muziejaus teritorija). Čia lankytojų lauks 10 valandų kultūros maratonas, kurio programoje – spektakliai, koncertai, ekskursijos, kūrybinės dirbtuvės ir kino peržiūros, gerokai po vidurnakčio ant scenos lips ir viena ryškiausių Lietuvos roko muzikos grupių "Garbanotas".

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras pakvies į "Operos lounge‘ą" bei LNOBT operos stažuotojų teatralizuotą koncertą "Operos ringas", o Vilniaus geležinkelio stotis lankytojams dovanos nepaprastą galimybę išvysti įtaigius teatro, muzikos ir šokio pasirodymus.

Pagrindinis šių metų projektas – Katedros aikštėje vyksiantis Krokuvos gatvės teatro KTO spektaklis "Laiko dvelksmas".

Kadaise buvusi atskiru miestu Naujoji Vilnia kvies atrasti ją iš naujo. Ekskursija po istorinius objektus, pažintis su vietos menininkais, paroda, koncertas, muzikos ir videoprojekcijos, šviesų instaliacijos lauks visų Dūmų fabrike.

Pasitikti vidurnakčio naktinėtojai bus kviečiami į atgijusį teatralizuotą baseiną Lietuvos vaikų ir jaunimo centre. Čia lauks šiuolaikinio cirko pasirodymas vandenyje "Nerk", kuriame – suomių akrobatė Salla Hakanpää, iškeitusi orą į vandens gelmes ir apvertusi klasikinę Hanso Christiano Anderseno pasaką "Undinėlė" aukštyn kojomis.

Gedulo ženklai

Šiais metais festivalis vyks ypatingu metu – Gedulo ir vilties dieną. Šiai dienai atminti festivalio organizatoriai parengė specialų maršrutą, kuriame –14 projektų. Tarp jų – Lietuvos nacionaliniame dramos teatre rodomas režisierės Birutės Mar spektaklis "Ledo vaikai", nukelsiantis į laikus, kai mūsų šalį sukaustė masiniai trėmimai, palikę gilių nuoskaudų.

Aukų gatvės skersgatvyje (šalia Genocido aukų muziejaus) jau nuo 13 val. dienos vyks atminties akcija "Ištark, išgirsk, išsaugok", kurios metu bus skaitomi tremtinių ir politinių kalinių vardai siekiant parodyti, jog tremtis yra ne skaičiai, o individualūs likimai ir gyvenimo istorijos. Šv. Ignoto bažnyčioje skambės Johanno Sebastiano Bacho koncertas "Į tavo rankas atiduodu", kurį lydės fotografo Roberto Grigo nuotraukų iš Sibiro tremties vietų videoprojekcijos. Lietuvos muzikams, patyrusiems Sibiro tremtį, koncertą "LUX Organi" skirs vargonininkas Dainius Sverdiolas.

Pasakos ir rokas

Programoje gausu ir tradicinių, naktinėtojų pamėgtų projektų. Jau septintą kartą Šeimų erdvė įsikurs Bernardinų sode, kuris šiais metais virs Magišku pasakų pasauliu ir kvies kurti savo pasakų herojus. "Vasaros terasoje" ir vėl skambės muzika – čia pasirodys septynios grupės, tarp kurių – istorijas ant scenos pasakojantys rokeriai "The Station" bei dainuojamosios poezijos atstovai "Gytis Ambrazevičius ir grupė".

Duris atvers Valdovų rūmai, kviesiantys į ekskursijas bei išskirtinius meno projektus, "Vilnius Tech Park", ruošiantis muzikos pasirodymus ir interaktyvias instaliacijas, ir vėl bundanti Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia, vienai nakčiai virsianti skulptūros ir garso instaliacijos vyksmo vieta. Islandijos gatvė ir vėl kvies prisiminti, koks svarbus buvo drąsios ir broliškos Islandijos sprendimas pirmai  pripažinti atkurtos Lietuvos Nepriklausomybę, ir garsiai pasakyti "Ačiū tau, Islandija".

Visi festivalio "Kultūros naktis" renginiai yra nemokami. 

Kultūros naktį – dažnesni naktiniai autobusai

Birželio 14–15 d. Vilniuje jau 13-ąjį kartą vyks vienos nakties festivalis „Kultūros naktis“. Jo metu sostinės gyventojai ir svečiai į miesto centrą kviečiami patogiai atvykti, o vėliau namo grįžti viešuoju transportu bei pasinerti į Vilniaus aikštes, gatves, parkus ir netikėčiausias erdves užpildžiusius įvairiausių meno rūšių projektus.

„Kultūros naktį“ automobilius kviečiame palikti namuose ir į miesto centrą patogiai atvažiuoti viešuoju transportu – iki stotelės Arkikatedra keleiviai gali atvykti 10, 11, 33 ir 89 maršrutų autobusais, iki stotelės Karaliaus Mindaugo tiltas – 6G maršruto autobusais bei 2, 3, 4, 17 ir 20 maršrutų troleibusais, o  iki stotelės Vinco Kudirkos aikštė – 1G, 11, 53 ir 88 maršrutų autobusais bei 2, 3, 6, 12, 14 ir 20 maršrutų troleibusais. Visų šių maršrutų autobusai ir troleibusai važiuos pagal įprastinius savo grafikus, kuriuos pasitikrinti visuomet galima www.stops.lt. O tam, jog norint atvykti vėliau ar jau po renginių netektų sukti galvos dėl grįžimo namo, visi naktiniai autobusai kursuos dažniau. Taip pat skatiname po miestą tąnakt keliauti ir dviračiais, paspirtukais ar savomis kojomis – tikimės, kad žmonės miesto renginių metu, o vėliau ir kasdienybėje vis dažniau išbandys darnaus judumo būdus“, – sako SĮ „Susisiekimo paslaugos“ direktorė Modesta Gusarovienė.

Kultūros nakties metu naktiniai autobusai sostinėje važiuos dažniau, todėl keisis visų naktinių autobusų maršrutų tvarkaraščiai, kurie nuo birželio 11 d. skelbiami internetiniame tinklalapyje www.vilniustransport.lt.

Be to, atsižvelgiant į ankstesniais metais po „Kultūros nakties“ renginių viešuoju transportu keliavusių keleivių srautus, dalyje sostinės viešojo transporto stotelių naktiniai autobusai stovės ilgiau. Taip siekiama užtikrinti patogesnį keleivių aptarnavimą įsigyjant kelionės bilietus. Naktiniai autobusai ilgiau stovės šiose stotelėse:

• Karaliaus Mindaugo tiltas: 101N, 105N.

• Vinco Kudirkos aikštė: 101N, 103N, 104N..

• Centro poliklinika: 101N, 103N, 104N.

• Žaliasis tiltas: 103N, 104N.

• Europos aikštė: 105N.

• Trakų (centro kryptimi): 101N; 103N; 104N.

• Operos ir baleto teatras: 102N.

• Arkikatedra: 102N.

• Bernardinų sodas: 102N.

• Juozo Tumo–Vaižganto: 102N.

Primenama, kad naktiniuose autobusuose galioja tik iš vairuotojo įsigyti kelionės bilietai.

GALERIJA

  • „Kultūros naktis“ – bažnyčiose, muziejuose, Seime ir turguje
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

apie

kokia cia /kultura/ kalba jei visur tik pinigai ir dar norima pazaboti baznycia neatsiklause tikinciuju .....

SUSIJUSIOS NAUJIENOS