Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje – E. Balsio šimtmečiui skirta „Balsiada“ | Diena.lt

LIETUVOS MUZIKOS IR TEATRO AKADEMIJOJE – E. BALSIO ŠIMTMEČIUI SKIRTA „BALSIADA“

  • 0

Artėjant tikrajai XX a. lietuvių muzikos klasiko, kompozitoriaus ir pedagogo Eduardo Balsio gimtadienio datai, Lietuvos muzikos ir teatro akademija atiduoda duoklę savo garbiam profesoriui ir gruodžio 4–5 d. kviečia į renginių maratoną „Balsiada“. Įvairias LMTA Centrinių rūmų erdves užpildys atviri koncertai, filmų peržiūros, muzikos kūrinių premjeros, edukaciniai renginiai ir diskusijos.

Tikrąjį E. Balsio (1919–1984) šimtmetį švęsime gruodžio 20 d., tačiau visi šie metai skirti šio universalaus ir daugiaplaniško kompozitoriaus jubiliejui. O Lietuvos muzikos ir teatro akademija, jau kurį laiką mininti savo ilgamečio kompozicijos profesoriaus sukaktį įvairiais projektais ir programomis, šventės kulminaciją sutelkė į gruodžio 4 ir 5 d. numatytus renginius.

Gruodžio 4 d. 14 val. muzikologas Viktoras Gerulaitis ir LMTA Simfoninis orkestras, diriguojamas Martyno Staškaus, kviečia į atvirą orkestro repeticiją–paskaitą LMTA Didžiojoje salėje. Su E. Balsiu, kaip mokytoju, supažindins 16 val. LMTA Muzikos inovacijų ir studijų centro Garso sferoje vyksianti diskusija „Kūrybos pamoka pas Eduardą Balsį“ su buvusiais kompozitoriaus mokiniais, šiandien – žinomais muzikos kūrėjais Algirdu Martinaičiu ir Arūnu Navaku.

Vakaro koncerte 20 val. LMTA Garso sferoje klausytojams bus pristatomi reaktualizuoti E. Balsio kūriniai erdvinei garso sferai. Tai – naujai skambančios originalios E. Balsio kompozicijos bei šiuolaikinės muzikos kūrėjų – Ričardo Kabelio, Mantauto Krukausko, Gintaro Samsono, A. Navako ir A. Martinaičio atliktos E. Balsio kūrinių rekompozicijos, atliekamos elektrinių styginių kvarteto.

Gruodžio 5 d. LMTA tęsia „Balsiados“ maratoną, primindama apie dar vieną E. Balsio kūrybos kryptį – kino muziką. 16 val. LMTA Balkono teatre kompozitorius Mindaugas Urbaitis ir kino kritikė Rasa Paukštytė pristatys režisieriaus Vytauto Mikalausko filmą „Žydrasis horizontas“ (1957) ir jam kurtą E. Balsio garso takelį. Nuo 19 val. LMTA antro aukšto fojė prie Balkono teatro veiks nuo rugsėjo mėn. vykusių kūrybinių dirbtuvių „Eduardo Balsio muzika kine“ rezultatų (kino filmų ištraukų ir joms naujai sukurtų garso takelių) ekspozicija.

Gruodžio 5-osios vakarą, 18 val., Didžiojoje salėje skambės LMTA simfoninio orkestro atliekami žinomi E. Balsio orkestriniai kūriniai: poema styginių orkestrui „Jūros atspindžiai“, Koncertas smuikui ir orkestrui Nr. 1 bei fragmentai iš baleto „Eglė žalčių karalienė“. Grieš solistai Klementina Venciūte, Agne Pilkauskaitė, Marija Pranskutė (smuikai), Deividas Dumčius (violončelė), diriguos orkestro meno vadovas Martynas Staškus.

Renginių ciklą užbaigs „afterBALSYS“ – E. Balsio populiariųjų estrados dainų „Elektrėnų žiburiai“, „Senas jūrininkas“, „Habanera“ ir kitų rekompozicijos, sukurtos elektroninės muzikos kūrėjų – Ryčio Koreniuko, Marijos Paškevičiūtės, Andriaus Šiūrio, Mantauto Krukausko (Covarnis) ir Kristupo Giko.

„Tarp daugybės unikalių kūrybos bruožų, Balsio muzikoje man ypač gražu nenuspėjamumas, kuris dažnai pasireiškia dramatiškais muzikinės minties pokyčiais, nukreipiant muzikos eigą naujais keliais ar suteikiant jai visai naujas reikšmes. Toks muzikos dinamiškumas lengvai įtraukia klausytoją kartu keliauti su muzikiniu naratyvu. Jaučiasi, jog jis buvo labai atviras kompozitorius, ieškantis, randantis ir priimantis naujus garsynus bei muzikines išraiškas“, – mintimis dalinasi vienas iš vakaro autorių Kristupas Gikas.

Visi renginiai yra atviri bei nemokami.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS