Solomonu save vadinantis sienų tepliotojas gali būti labai pavojingas. Bent jau taip mano gatvės menininkai, turintys žinių apie Solomono tapatybę.
Bijo susidorojimo
Legaliai Vilniaus savivaldybės skirtose vietose piešiantys jaunuoliai numano, koks asmuo ar asmenys visą miestą išterliojo užrašais "Solomon". Tačiau gatvės menininkai esą bijo, kad su jais bus susidorota, ir šios informacijos neatskleidžia.
Tokiomis mintimis pasidalijo Vilniaus rotušės ceremonimeistras Saulius Pilinkus. Pasak jo, su legaliai piešiančiais menininkais vykusiuose susitikimuose ne vienas jaunuolis prisipažino bijantis atskleisti, ką žino apie Solomoną ir jo bendraminčius.
"Per tuos posėdžius tie žmonės, kurie tą gatvės meną vysto, yra ne kartą pasakę – jie žino, kas tai daro. Ir žino, kiek maždaug yra tų žmonių. Ir pasako labai žiaurią frazę: kad jie jų bijo fiziškai. Tai yra agresyvūs žmonės. Tai (informacijos apie vandalus suteikimas – red. past.) yra fiziškai pavojingas. Ir nėra pagrindo jais netikėti", – kalbėjo S.Pilinkus.
Jaučia kalėjimo mentalitetą
Solomono medžioklės socialiniame tinkle "Facebook" iniciatorius, sostinės tarybos narys Algis Ramanauskas-Greitai teigė, esą vandalai lieka nenubausti ir dėl to, kad Lietuvoje vyrauja savotiškas kalėjimo mentalitetas.
"Tie, kurie įduoda nusikaltėlius, yra "ožiai". Dėl ko taip yra? Dėl to, kad daugybė žmonių yra išaugę kalėjime, net fiziškai jame nebūdami", – piktinosi A.Ramanauskas.
Sostinės mero pavaduotojas Gintautas Babravičius tvirtino, kad dabar pradedamus veiksmus iš esmės galima vadinti karo paskelbimu: "Jeigu mes tai pavadinsime skambiu žodžiu "karas", manau, tai nebus per daug perdėta. Kada vienas ar kitas tėtukas sumokės tokią gana nemenką sumą, tai turėtų būti gana efektyvi blaivinimo priemonė."
Už vandalą – po 500 litų
Veiksmus kovoje su vandalais sustiprino ir policija. Kaip teigė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Vytautas Grašys, vietose, kuriose gali pasirodyti vandalai, rengiamos pasalos, patruliuoja neuniformuoti pareigūnai.
Šiemet policija nubaudė 18 sienų tepliotojų. Už vieną pričiuptą vandalą policijos pareigūnas gauna 500 litų premiją, ekipažas – 1000 litų.
"Bet koks Vilniaus gyventojas, pamatęs, kad yra daroma tokia veika, nedelsdamas turėtų skambinti pagalbos telefonu 112. Atitinkamai policija reaguos", – žadėjo V.Grašys.
Jau sudaryti Solomono ir kitų vandalų darbų katalogai. Nustačius galimus įtariamuosius, policijos ekspertai tirs kiekvieną terlionę ir mėgins vandalizmo aktus priskirti konkretiems žmonėms. Tačiau įtariamųjų Solomono byloje kol kas nėra.
Pinigų netrūksta
S.Pilinkaus teigimu, vandalai turi turėti gana geras pajamas, mat vien jų darbeliams reikalingos priemonės kainuoja solidžią sumą. Esą Solomonas ir jo bendraminčiai – arba pasiturinčių tėvų vaikai, arba pinigų nestokojantys 20 metų ar vyresni jaunuoliai.
Tiesa, jeigu vandalai bus pagauti, jų piniginės gerokai suplonės. Mat jie turės ne tik atsakyti už savo nuodėmes, bet ir atlyginti padarytą žalą. Vien Vilniaus miesto tiltams tepliai pridarė žalos už 105 tūkst. litų, savivaldybė nelegalioms terlionėms valyti kasmet išleidžia po pusę milijono litų.
Kovos ir plakatais
Dar šiais metais sostinėje atsiras apie 160 specialių plakatų, raginančių vilniečius netoleruoti sienų tepliotojų ir apie pastebėtus vandalus nedelsiant pranešti policijai.
Plakatus savo lėšomis sukūrė ir pagamino viena reklamos bendrovė, tiesiogiai nukentėjusi nuo Solomono ir kitų terliotojų. Pasirinktos gana aštrios vizualinės priemonės – plakatuose vaizduojamas stilizuotas geležinis vilkas, Gedimino pilies fone laužiantis dažų flakonėlį laikančią ranką.
Naujausi komentarai