Prie tremtinių žeminukės Rumšiškių liaudies buities muziejuje 16 metų renkasi Lapteviečių brolijos nariai. Taip jie prisimena 1941-ųjų juodąjį birželį, kai prasidėjo stalininis Lietuvos gyventojų naikinimas.
Vien į Altajaus kraštą geležinkeliu tąkart išvežta septyni tūkstančiai. Po metų prasidėjo didysis tremtinių plukdymas baržomis Lenos upe prie ledjūrio. Kaip priminė Lapteviečių brolijos pirmininkas Jonas Markauskas, iš Altajaus krašto prie Arkties vandenyno buvo atvežta beveik trys tūkstančiai lietuvių.
„Žmonės, išsekinti bado Altajaus platybėse, toje baisioje kelionėje krito kaip musės. Dauguma jų taip ir liko gulėti krante nepalaidoti arba išplaukė į Laptevų jūrą, nes buvo laidojami tiesiai į Lenos vandenis", - prisiminė kaunietė Jūratė Marcinkevičienė, kuri kartu su mama ir kitais šeimos nariais gyvi pasiekė negyvenamą Bykovo salą prie Poliarinio rato.
Lietuvės moterys su vaikais ir keletas vyrų buvo priversti statytis gyventi žemines. Kadangi tose vietose medžiai neauga, tremtiniai graibė iš ledinio Lenos vandens plaukiančius rąstigalius, kurie pravertė jurtos sienoms, luboms ir langų angoms sutvirtinti. Vietoj stiklo į mažučius langus buvo dedamas iš upės rugsėjį išpjautas ledas. Kodėl rugsėjį?
„Mat tuo metu atplaukėme ir statėmės būstą žiemai. Beje, iš gerų rąstų statėme namus mus prižiūrinčios valdžios atstovams", - pasakojo nesibaigiančias ekskursijas Rumšiškių jurtoje pasitinkanti Lapteviečių brolijos narė Irena Valaitytė-Špakauskienė. Ji, tuomet dvylikametė, nešiodama nepakeliamus krovinius, Šiaurėje per mėnesį uždirbdavo tris rublius (kilogramas duonos ten kainavo 4,60 rub.).
Liaudies buities muziejuje pastatytos jurtos projektą parengė Rimantas Putvys - Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjo generolo Vlado Putvinskio anūkas, patyręs tremtinio dalią vienoje iš negyvenamų salų prie ledjūrio.
Tremties vietas prie Laptevų jūros lietuviai aplankė 1989-aisiais. Sutvarkė amžinojo įšalo žemėje surastus kapus, pastatė paminklus. Kai kam pavyko savo artimųjų palaikus parsigabenti į Lietuvą ir čia perlaidoti. Kai I.Valaitytė-Špakauskienė, praėjus 43 metams po motinos mirties, surado jos kapą, atkasė ir atidengė karstą, buvo galima pagalvoti, kad laikas grįžo atgal - 62 metų dukra žvelgė į savo gulinčią karste šviesiaplaukę 37 metų motiną, kuri atrodė taip, kaip ir savo mirties nuo bado ir šalčio dieną.
Lapteviečių renginyje kalbėjęs Vytautas Landsbergis pažymėjo, kad apie lietuvių Golgotą Sibire reikia ne tik žinoti, bet ir liudyti ją kitiems, o ypač Vakarų šalims, kurios ilgą laiką nieko nenorėjo žinoti apie stalinizmo nusikaltimus.
Naujausi komentarai