Kitąmet Vilniuje planuojama eksponuoti žydų bendruomenės metraštį | Diena.lt

KITĄMET VILNIUJE PLANUOJAMA EKSPONUOTI ŽYDŲ BENDRUOMENĖS METRAŠTĮ

Kitąmet minint Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus sostinėje planuojama eksponuoti vertingą dokumentą – Vilniaus Gaono sinagogos pinką.

Tai vietos bendruomenės metraštis, vienas svarbiausių dokumentų, pasakojančių apie Vilniaus žydų bendruomenės gyvenimą. Jį Lietuvai paskolins Niujorko YIVO žydų mokslinių tyrimų institutas, pranešė Kultūros ministerija.

Planuojama, kad dokumentas bus pristatomas Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Apie ketinimus paskolinti dokumentą antradienį kultūros ministrą Mindaugą Kvietkauską informavo Niujorko YIVO žydų mokslinių tyrimų instituto vykdomasis direktorius Jonathanas Brentas (Džonatanas Brentas).

XVIII amžiuje gyvenęs Elijas ben Saliamonas Zalmanas – didysis Lietuvos rabinas, litvakų misnagdų religinės minties lyderis, žinomas Vilniaus Gaono vardu, laikomas vienu žymiausių Talmudo – judaizmo religinių raštų rinkinio aiškintojų. Kitąmet bus minimos jo 300-osios gimimo metinės.

2020-uosius Seimas yra paskelbęs Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.

YIVO žydų mokslinių tyrimų institutas buvo įkurtas 1925 metais Vilniuje kaip pirmoji pasaulietinė Rytų Europos žydų studijų akademija siekiant dokumentuoti ir tyrinėti daugiau nei tūkstančio metų regione gyvuojančią žydų civilizaciją, rengti žydų mokslininkus. 1925–1939 metais YIVO Vilniuje sukaupė didžiausią pasaulyje biblioteką ir archyvą Rytų Europos žydų gyvenimo tematika. YIVO veikla Vilniuje nutrūko 1941 metais. Šis institutas buvo perkeltas į Niujorką.

GALERIJA

  • Vilniaus Gaono sinagogos pinkas
Kultūros ministerijos nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (5)

labai laukiu oh,,,,

tegu savu zydu dirbusiu KGB pavardes eksponuoja o cia tai mums labai svarbu,o ne ju melai,sukciavimai,STAI KO MUMS REIKIA ZYDU DIRBUSIU PRIES LIETUVA MAETRASCIO,,,,,ZYDU PAVARDES,,,,,

ggg

UZKNISO (pypt) JUODAI !

Algys

Geriau Donelaicio "Metus"tegul eksponuoja,o ne svetimtauciu kazkokia,niekam neidomia knyga. Tegul vezasi i savo Izraeli ir ten rodo!
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS