Verkių regioniniame parke šį savaitgalį net du renginiai – šeštadienį bus gelbėjamas Balsio ežeras, iš kurio bus traukiamos šiukšlės, o po to bus valgomi jame pagauti rainuotieji vėžiai. Šeimos Verkių dvarą galės aplankyti sekmadienį, kur vaikai ir jų tėveliai bus supažindinti su dvaro kultūros bei gamtos paveldu.
Šeštadienį 20 val. jau antrą kartą nuo rainuotųjų vėžių bus gelbėjamas Balsio ežeras. Lietuvos upėse ir ežeruose užsiveisę rainuotieji vėžiai atklydo iš Šiaurės Amerikos. Šie vėžiai gali gyventi bet kokiame – tiek švariame, tiek nešvariame – vandenyje, todėl jų populiacija labai išplito. Rainuotieji vėžiai ant savo kiauto perneša ligas, kuriomis patys neserga, bet kurios yra pavojingos kitiems vėžiams. Dėl šių ligų kitų rūšių vėžiai Lietuvoje ėmė nykti. Be to, rainuotieji vėžiai dažnai suėda žuvų ikrus, o tai mažina ir žuvų populiaciją. "Dėl to nusprendėme padaryti tokią akciją ir matome, kad visuomenė tuo labai domisi, labai žavisi", – teigė Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos vyriausiasis specialistas kultūrologas Juozapas Labokas.
Be to, šiais metais ežeras bus vaduojamas ir iš šiukšlių. "Iš vandens trauksime įvairias šiukšles, kurias poilsiautojai, lankytojai ar sodininkai meta į vandenį ar jo pakrantę. Sutvarkę ežerą, pradėsime gaudyti vėžius", – apie renginį pasakojo J.Labokas.
Vėžiai gaudomi rankomis arba tinklu, masalu juos išviliojant iš slėptuvių. "Prisigaudę vėžių juos virsime dideliame katile", – sakė kultūrologas.
Sekmadienį 16 val. Verkių dvaras lauks šeimų. Norint dalyvauti šiame renginyje reikalinga išankstinė registracija.
Vaikučiams ir jų tėveliams gidė Liuda Matonienė ves ekskursiją, kurioje organizatoriai kvies apžiūrėti rūmus, išgirsti praėjusių laikų legendų, sužinoti apie čia gyvenusius dvaro šeimininkus ir supančią gamtą. "Tai popietė vaikams bei tėveliams, per kurią bus įdomiai ir paprastai, ne moksline kalba, pristatomas Verkių dvarvietės gamtos ir kultūros paveldas", – tvirtino J.Labokas.
Verkių regioniniame parke yra buveinių, kuriose saugomi retų rūšių vabzdžiai. Senuosiuose rūmų požemiuose gyvena kelių rūšių šikšnosparnių. Už dvaro sienų ošia šešių rūšių liepos, nors Lietuvoje dominuoja tik viena. Tai ir dar daugiau įdomių dalykų sužinos susirinkę į šį renginį.
Po ekskursijos vyks orientacinis žaidimas "Žalčio lobio paieška". Daugiau žaidimo detalių gidė neatskleidė netgi renginio organizatoriams. Vėliau vyks suneštinės vaišės.
Naujausi komentarai