Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) jau medžioja politikus, ne itin garbingais būdais vykdančius rinkimų į savivaldybes agitaciją. Viena pirmųjų įkliuvo Vilniaus vicemero Gintauto Babravičiaus vadovaujama partija.
Nelegalūs metodai
Kai kurios politinės jėgos pasirinko tokius agitacijos metodus, kurie ne kažin kuo skiriasi nuo bene garsiausio Vilniaus sienų tepliotojo Solomono darbelių. Štai Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) rinkėjus vilioja pasitelkusi gatvių apšvietimo stulpus – vien sostinės senamiestyje galima rasti dešimtis tokiose vietose priklijuotų LiCS lipdukų.
Agitatoriai bene dažniausiai renkasi tuos stulpus, prie kurių primontuoti pėsčiųjų šviesoforą aktyvuojantys mygtukai. Taigi gatvę pereiti norintys vilniečiai tiesiog priversti perskaityti užrašą: "Sveiki! Liberalų ir centro sąjunga."
"Reikia klausti G.Babravičiaus. Gal leido", – šmaikštavo VRK vadovas Zenonas Vaigauskas.
Sostinės savivaldybės Kalbos kontrolės ir administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Tamošiūnas dienraščiui teigė, jog tokia LiCS reklama neabejotinai yra neteisėta. Pasak jo, reklamos skleidėjams arba jos užsakovams už miesto turto gadinimą gali būti skirta iki 2 tūkst. litų bauda, priklausomai nuo padarytos žalos.
Tikisi, kad pasitaisys
VRK taip pat užkliuvo viename interneto portale paskelbta publikacija "Krikščionių partija: grąžinsime valdžią žmonėms". Publikacija, pateikiama kaip dalis naujienų srauto, tėra ekspremjero Gedimino Vagnoriaus vadovaujamų krikščionių rinkimų pažadų kratinys.
VRK nustebino, kad gana akivaizdi agitacija pateikiama kaip naujiena – nenurodant, kad tai yra politinė reklama.
"Nepažymėta politinė reklama, – taip VRK pirmininkas Z.Vaigauskas dienraščiui apibūdino Krikščionių partijos šūkius vardijančią publikaciją. – Parašiau laišką, paklausiau (portalo vadovų – red. past.), kaip jie mano – gal reikia pažymėti. Gal pasitaisys tas interneto portalas ir daugiau taip nedarys. Jeigu nepasitaisys – mes turėsime taisyti."
Anot Z.Vaigausko, į įstatymų pažeidėjos titulą jau dabar "pretenduoja" ne tik Krikščionių partija, bet ir kitos politinės organizacijos ar pavieniai kandidatai.
Mokyklose agituoti galima
Beje, VRK gavo pranešimų, kad rinkimų agitacija žengia ir į mokyklas. Sunerimę rinkėjai kreipėsi į VRK ir klausė, ar teisėti politikų apsilankymai moksleivių tėvų susirinkimuose – esą tėveliai turi klausytis politikų pažadų, užuot sužinoję, kaip sekasi jų atžaloms.
Anot Z.Vaigausko, konkretus atvejis kreipimesi nenurodytas – tiesiog skundžiamasi politikų kišimusi į mokyklų gyvenimą. VRK kreipėsi į švietimo ir mokslo ministrą Gintarą Steponavičių ir prašė paaiškinti situaciją. Rinkimų komisijos ir ministro nuomonės sutapo: agituoti mokyklose galima, tačiau tai neturi vykti per tėvų susirinkimus.
"Ministerijos nuomone, mokyklose gali vykti kandidatų, politinių partijų susitikimai su rinkėjais, tačiau tokie susitikimai neturi vykti per mokyklų organizuojamus visuotinius mokinių tėvų susirinkimus ar kitus renginius, kuriuose aptariami nieko bendra su rinkimais neturintys klausimai", – teigiama VRK atsiųstame rašte, kurį pasirašė G.Steponavičius. Ministro manymu, svarbiausia išlaikyti balansą ir mokyklų tribūnose leisti pasisakyti ne vienos, o visų rinkimuose dalyvaujančių politinių jėgų atstovams.
Be to, ministerija ir VRK politinėje reklamoje įžvelgia ir galimą naudą moksleiviams. Esą susitikimai su politikais praverstų 9–12 klasių moksleiviams, kurie pamažu jungiasi į politinį valstybės gyvenimą.
Naujausi komentarai