Sostinės vaikų darželyje per pietų miego valandą keli aktyvūs berniukai mieliau renkasi žaidimus. Visi 190 darželio vaikų – iš rusakalbių šeimų.
„Pastebiu, kad į mūsų įstaigą ateina vaikai, kurie yra dažnai atvykę į Lietuvą iš kitų šalių ir kuriems neišėjo pritapti būtent lietuviškame darželyje. Ar dėl kalbos barjero, ir gebėjimas susikalbėti nors rusų kalba jiems adaptaciją palengvina“, – pasakojo lopšelio-darželio „Sveikuolis“ direktorė Božena Šikšnienė.
Tačiau rusų kalba šalyje kelia vis daugiau pasipiktinimo – dešimtis metų čia gyvenantys rusai lietuvių kalbos taip ir neišmoksta. Dalis klausia – ar ne per daug nuolaidžiaujama?
„Kodėl iki šiol šioje geopolitinėje situacijoje, kuomet jau kelis metus vyksta karas su Ukraina, solidarizuojamės daugeliu atvejų?“ – piktinosi Hadelando lietuvių bendruomenės vadovė Elena Valiulienė.
Moteris ieškojo valstybinio darželio anūkui ir liko nustebinta rusiškų darželių skaičiumi sostinėje. Juos, teigia, atradusi savivaldybės puslapyje.
„45-iuose ugdoma rusų kalba, 31-ame ugdoma lenkų kalba, ir dviejuose – baltarusių kalba“, – vardijo E. Valiulienė.
Savivaldybės duomenimis, mieste lietuviškų valstybinių darželių yra 126, o tų, kurie vaikus ugdo tik rusų kalba – keturi.
„Turime daugiau nei 700 vietų laisvų būtent mūsų švietimo įstaigose – kažkokie dezinformaciniai statistikos duomenys vaikšto“, – teigė Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Anot mero, gal suklaidino tai, kad dalis darželių ugdo keliomis kalbomis.
„Jau keli metai įvedinėjame ugdymą ir lietuvių kalba – yra dvikalbiai: rusų-lietuvių kalba, sudarant galimybę žmonėms pasirinkti“, – aiškino V. Benkunskas.
Vis dėlto lietuvių kalba nėra privaloma – kol kas tik integruojama į šiuos darželius.
„Yra du pedagogai grupėje – vienas kalba tik lietuviškai, kitas – mūsų atveju – tik rusiškai“, – tikino lopšelio-darželio „Sveikuolis“ direktorė.
Darželio anūkui ieškojusi moteris sako, kad šalies politikams trūksta drąsos priimti drąsius sprendimus. Vietoje to, kad šalies rusus integruotų, suteikia šansą valstybinės kalbos išvengti.
„Privalome ugdyti lietuvių kalba savo mažuosius vaikus – pačius imliausius vaikus, kurie tikrai imlūs yra visoms kalboms – ir nepažeisti pirmojo Konstitucijos skirsnio, 14 straipsnio: valstybinė kalba yra lietuvių kalba“, – kalbėjo Hadelando lietuvių bendruomenės vadovė.
Griežtų sprendimų nepabijojo kitos šalys – Estijoje vaikams darželiuose valstybinė kalba privaloma. Rusiškas mokyklas estai ir latviai tiesiog uždaro. Lietuvos ministrė Konstituciją cituoja priešingai nei Elena.
„Konstitucija labai aiškiai mums įpareigoja, kad tautinių mažumų atstovams turime užtikrinti galimybes mokytis pagal jų tautinių mažumų ugdymo programas“, – tvirtino švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė.
Seimo narys Simonas Kairys sako, kad ministrė Konstitucijos 37 straipsnį ne taip suprato.
„Privalome sudaryti sąlygas puoselėti jų tradicinius dalykus – religiją, kalbą, kultūrą, bet jis nereguliuoja švietimo proceso iš principo. Formalusis švietimas turi turėti savas taisykles ir savo reguliavimą“, – aiškino Švietimo ir mokslo komiteto narys Simonas Kairys.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Anot S. Kairio, Rusija dėl Lietuvos taip nesistengia – kalbos nuolaidų nedaro.
„Rusai mūsų išvis nemato žemėlapyje, istorijoje – nemato kaip tautos, kaip valstybės. Visi tie dalykai persiplaka“, – kalbėjo S. Kairys.
Pernai metų duomenimis, lietuvių kalbos neišlaikė apie 20 proc. tautinių mažumų moksleivių. Tačiau ministrė vis vien ketina eiti švelnesniu keliu – visiškai šalinti rusų kalbos nesvarsto. Nebent didinti pamokų, dėstomų lietuvių kalba, skaičių. O ir lietuvių mokyklose rusų kalbos kaip antrosios – naikinti nedrįsta.
„Turime kompleksiškai šį sprendimą įgyvendinti, nes tai liečia ne tik kalbos pasirinkimą – tai liečia ir pedagogus. Jeigu tikrai bus didesnis pasirinkimas kitų kalbų, turime užtikrinti specialistus“, – tikino švietimo, mokslo ir sporto ministrė.
Pernai rusų kalba viduriniame ugdyme pašalinta iš privalomai pasirenkamų kalbų sąrašo. Seimo Švietimo komitete žadama diskutuoti dėl visiško rusų kalbos atsisakymo.
(be temos)