Kraupiam sovietų planui - sunaikinti Lietuvos šviesuomenę - tiko bet kokios priemonės. Kelyje pasitaikė vaikai? Gerai, panaudosime juos kaip jauką tėvams pasiekti ir sunaikinti.
Ištrūkti pavyko tik generolui
Daugelį dešimtmečių nuošalioje Jonavos gatvelėje gyvenančią gydytoją pediatrę Meilutę Mariją Raštikytę-Alksnienę miestelyje pažįsta daugelis. Moteriai teko nueiti kryžiaus kelius, kol įgyvendino savo vaikystės svajonę - tapti vaikų gydytoja.
Meilutė kartu su dviem savo seserimis augo generolo Stasio Raštikio ir pradinių klasių mokytojos Elenos Smetonaitės-Raštikienės šeimoje. Iki Lietuvos okupacijos pradžios šeima gyveno kukliame nuomojamame bute Aukštojoje Panemunėje Kaune, Pušų gatvės 13A numeriu pažymėtame name. Prasidėjus rusų okupacijai ir S.Raštikiui pasitraukus iš Lietuvos kariuomenės vado pareigų, generolu pradėjo domėtis okupantų saugumiečiai.
Tai pajutęs S.Raštikis nutarė apsaugoti šeimą nuo persekiojimų - slapta perėjo Vokietijos sieną. Jis tikėjosi, kad žmona ir mažametės dukrelės bus paliktos ramybėje.
S.Raštikio draugai mėgino padėti ir jo šeimai pereiti sieną, tačiau nepavyko.
„Su mama, vyresniąja sese Laimute bei nė metukų neturinčia Aldute apsigyvenome Aleksote pas senelius - Motiejų ir Barborą Smetonas, tačiau saugumiečiai greitai mus surado, suėmė mamą ir nuvežė į NKVD rūmus Kaune. Išvežamai mamai jos brolis dailininkas Adomas Smetona prižadėjo pasirūpinti mumis - uždirbti piešdamas žurnalui „Šluota", - pasakojo dabar pensininkė M.M.Raštikytė-Alksnienė - vidurinioji generolo dukra, gyvenanti Jonavoje.
Auštant 1941 m. birželio 14-osios rytui, prie Prezidento Antano Smetonos brolio, akmenskaldžio Motiejaus ir jo žmonos Barboros namelio durų pasigirdo kraupus beldimas, kuris tą naktį girdėjosi įvairiuose Lietuvos kampeliuose.
Namus žegnojo it Lietuvą
Į Smetonų namelį įsiveržę enkavedistai davė pusvalandį pasirengti kelionei, tačiau nepaaiškino, kur sunkvežimiu veš senelius ir vaikus. Išsigandę Smetonos nepasiėmė su savimi nei šiltų drabužių, nei reikalingiausių daiktų. Atsisukusi į paliekamus namus 80 metų Barbora Smetonienė (kartu buvo išvežtas ir jos sūnus Adomas), peržegnojo namus. Jos mostas buvo toks platus, jog atrodė, kad peržegnojo visą Lietuvą.
„Iš močiutės pasakojimų žinau, kad pirmasis tremtinių ešelonas važiavo lėtai. Prasidėjus karui, teko laukti šalutiniuose keliuose - pro šalį dundėjo armijos reikalams skirti traukiniai. Visą kelionę mūsų mažoji sesutė Aldutė viduriavo ir vėmė, nes buvo įpratusi prie motinos pieno, o traukinyje gaudavo tik vandens ir duonos. Buvo jau liepa, kai išlaipino Barnaule ir nuplukdė garlaiviu Obės upe į tremties vietą. Apgyvendino ilgame barake, kuriame šeimą nuo šeimos skyrė tik iškabintos paklodės, kurių buvo pasiėmę apdairesni tremtiniai. Maitinančios motinos, kurios nebeturėjo pieno, įsipjaudavo rankas ir tekančiu krauju maitindavo savo kūdikius", - kraują stingdančiais prisiminimais dalijosi Meilutė.
Nuotrauka - nusikaltimo liudininkė
Raštikyčių seneliai neturėjo jėgų dirbti ir užsidirbti maisto daviniui, tad juos šelpė likimo broliai ir sesės. Nepaisant to, mažosios Aldutės gyvybė užgeso praėjus maždaug dviem savaitėms po išlaipinimo iš traukinio. Tai buvo pirmoji tremties į Altajaus kraštą vaikiška auka. Jos laidotuvių nuotrauką išsaugojo ne tik mažosios kankinės seserys, bet ir kiti tremtiniai.
Dauguma šių istorinių laidotuvių dalyvių - vaikai. Ne vienas jų, perėjęs stalininio režimo pragarus, gyvi iki šiol. Kaune gyvena Jūratė Marcinkevičienė (nuotraukoje ketvirta iš kairės), kartu su broliu Algimantu Vaičiūnu (pirmas iš dešinės) ir sese Nijole (stovi už Jūratės nugaros) ištvėrę Dalios Grinkevičiūtės aprašytąją tremtį prie Laptevų jūros. Iš stalininio pragaro grįžo gyvas ir Kupiškyje gyvenantis Julius Skemundris (nuotraukoje antras iš dešinės) bei Vilniuje gyvenanti Julija Pėžaitė-Vaicekauskienė (nuotraukoje stovi už Nijolės Vaičiūnaitės nugaros). Neaiškus likimas priekyje stovinčios dailiai aprengtos mergaitės. Manoma, kad tai Antano Merkio brolio Jono, nukankinto Rešiotų lageryje, dukrelė Emilija. Mirusiosios sesuo Meilutė stovi jos galvūgalyje, o už Meilutės - vyriausioji sesuo Laimutė.
Saugumiečiai viliojo grįžti
„Mūsų senelis Sibire mirė po poros metų, o 1946 m. pavasarį mus, tris išbadėjusias tremtines, aplankė aukštas, gražiu kostiumu vilkintis lietuviškai kalbantis vyras. Jis padovanojo močiutei ir mums drabužių, batų, maisto. Sakė, kad mūsų tėvai gyvena Vokietijoje ir klausė mūsų, ar nenorėtume, kad jie grįžtų į Lietuvą ir pasiimtų mus. Žinoma, mes to labai norėjome", - prisiminė M.Raštikytė.
Tuomet Laimutė, „gerojo dėdės" paprašyta, parašė jo padiktuotą laišką tėvams. „Gerasis dėdė" pažadėjo laišką nuvežti į Vokietiją, tačiau tėvas perprato NKVD triuką - parvilioti jį į Lietuvą, panaudojus jauką - vaikus. S.Raštikis atsisakė jį Vokietijoje aplankiusiems „pasiuntiniams" įduoti savo dukroms bet kokį raštelį, nes žinojo, kad NKVD sugebės ir tai panaudoti prieš jį patį. Po šios nesėkmės NKVD rankų nenuleido - 1946 m. spalį pas Raštikytes ir B.Smetonienę vėl apsilankė „gerasis dėdė", kuris dabar tvirtino atvažiavęs „išpildyti" mergaičių tėvo reikalavimo - parvežti iš Sibiro neteisėtai ištremtas dukras.
„Mus gražiai aprengė ir nuvežė į Maskvą, maitino skaniais patiekalais, apgyvendino prašmatniame viešbutyje, vežiojo automobiliu po miestą, aprodė Kremlių ir visur fotografavo. Pagaliau parvežė į Kauną ir apgyvendino pas mirusio senelio sūnų Antaną Smetoną. Kartu su mumis buvo parvežta ir senelė Barbora", - pasakojo Meilutė Raštikytė.
Ši antroji NKVD operacija taip pat nepavyko - S.Raštikis neužkibo ir ant šio saugumiečių jauko. Tuomet NKVD griebėsi keršto - nutarė išsiųsti atgal į Sibirą devintąją dešimtį įpusėjusią B.Smetonienę ir abi jos anūkes.
Parūpino naujus dokumentus
Kai Lietuvą pasiekė žinia, jog S.Raštikis atsisako grįžti į okupuotą Lietuvą, artimieji suskubo slėpti jo dukras Laimutę ir Meilutę nuo NKVD keršto - išvežė į skirtingus Lietuvos pakraščius. Likusią Kaune B.Smetonienę ir jos sūnų Antaną su šeima okupantai vėl išvežė į Sibirą. Po Stalino mirties į Lietuvą grįžo tik Antanas, o Barbora su vyru ir sūnumi Adomu mirė Sibire.
„Mamos bendramokslė kaunietė Ona Salikienė padėjo sesutei Laimutei pasiekti Naująją Akmenę, o paskui - Šapnagių kaimą. Gavusi parapijos bažnyčioje išduotą netikrą, bet klebono oficialiai antspaudu patvirtintą gimimo liudijimą, sesuo tapo Irena Ginčiauskaite. Ji dirbo kolūkyje sąskaitininke, vyriausiąja buhaltere. Aš taip pat greitai buvau išvežta iš Kauno", - prisiminė Meilutė.
Padedant garsiai kauniečių medikų Neniškių šeimai, M.Raštikytė pateko į gydytojos Elenos Šabanaitės namus Žeimelių miestelyje Pakruojo rajone. Čia Meilutė tapo E.Šabanaitės „brolio dukra". Liuteronų kunigas Erikas Leijeris parūpino mergaitei naujus dokumentus ir ją pats mokė, neleisdamas į mokyklą. Taip M.Raštikytė ilgam tapo Marija Neryte. Jai teko pakeisti daug Lietuvos vietovių ir namų, kol pagaliau 1961 metais įstojo į Kauno medicinos institutą, tapo vaikų gydytoja, ištekėjo, tapo dviejų vaikų mama.
Susitiko po 50 metų
S.Raštikis su žmona, su kuria susitiko vokiečių okupacijos metais Lietuvoje, iš Vokietijos 1949 m. išvyko gyventi į JAV. Po aštuonerių metų dukros parašė jiems laišką, sužinojusios adresą per giminaičius. Mergaitės susirašinėjo tik su motina, kuri laiškus pasirašydavo Ele Stonis. Tėvas parašė tik kelis nepasirašytus laiškus, nes bijojo pakenkti dukroms. Beje, S.Raštikis visur vaikščiojo su žmona, kuri po tardymų Kaune ir tėvų bei dukrų netekties labai bijodavo pasilikti viena.
Su motina Raštikytės susitiko beveik po pusšimčio metų JAV. Pasimatė ligoninėje porą dienų prieš sunkią E.Raštikienės operaciją. Susitikimas buvo jaudinantis: vos pravėrusias palatos duris mama dukras pažino ir pašaukė jas vardais. „Mano senutės dukrelės", - ištarė E.Raštikienė pro ašaras.
E.Raštikienė mirė 1990 m., sulaukusi 88 metų. Nerūkęs ir nevartojęs svaigalų S.Raštikis taip pat sulaukė garbingo amžiaus - mirė nuo infarkto 1985 m., būdamas beveik 90 metų. „Šią žinią išgirdome per anuomet draudžiamą JAV užsienio radijo laidą, - kalbėjo M.Raštikytė, rankose laikydama šeimos relikviją - motinos draugės sovietmečiu išsaugotą porcelianinę Vyčio skulptūrėlę. Šalia, ant stalo, gulėjo Meilutės sesutės Aldutės laidotuvių dienos nuotrauka.
Su sesers Aldutės laidotuvių dalyviais Raštikytės, dabar abi gyvenančios Jonavoje, dažniausiai pasimato birželio 14-ąją, kai aplanko Petrašiūnų kapines, kuriose perlaidotos urnos su tėvų palaikais, pargabentais į Lietuvą, šaliai atgavus nepriklausomybę. Toje pačioje kapavietėje palaidota ir urna su žemės sauja iš Sibiro vietos, kur kelias savaites ruseno mažylės Aldutės gyvybė. Kapinėse, kur ji buvo palaidota, dabar žaliuoja beržynas.
Naujausi komentarai