Vagysčių iš butų ir gyvenamųjų namų statistiką nulemia ilgapirščių įpročiai ir kintantis gyventoju požiūris į saugumą. Kauno miesto Santakos policijos komisariato viršininkas Raimondas Abugelis pastebi, kad, nepaisant sunkmečio, vagysčių iš butų ir namų nuolat mažėja.
Nusitaikė į parduotuves
Per šių metų septynis mėnesius vagysčių iš gyvenamųjų patalpų, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, R.Abugelio vadovaujamo komisariato teritorijoje sumažėjo geru dešimtadaliu. Iš viso tokių nusikaltimų per septynis mėnesius užfiksuota 63.
Ryškios mažėjimo tendencijos pastebimos ir daugelyje kitų Kauno komisariatų, tačiau R.Abugelis dėl to visų nuopelnų sau ir savo kolegoms prisiimti neskuba.
"Kodėl dabar mažiau automobilių pavagia? Situaciją valdo rinkos dėsniai. Nebėra kur dėti senos buitinės technikos. Užuot lindę į butus vogti sendaikčių, organizuoti nusikaltėliai vis dažniau taikosi į didesnį grobį. Pavyzdžiui, vagysčių iš parduotuvių nemažėja", – pastebėjo R.Abugelis.
Gelbėja apsaugos sistemos
Komisariato viršininkas pasakojo, kad vagystėmis iš butų ir namų vis rečiau užsiima organizuotos nusikaltėlių gaujos. Nebepopuliarios kažkada itin dažnos buvusios vagystės, kai ilgapirščiai patekdavo į butus per balkonus ar stogus. Tačiau, anot R.Abugelio, tai, kad sumažėjo vagysčių iš privačių būstų, įtakos turėjo žmonių suvokimas, kad savo turtą reikia akylai saugoti. Nebelaikomi pinigai namuose, įrengiamos tvirtos durys, apsaugos sistemos.
R.Abugelis skaičiais griauna mitą, kad vagys įsilaužia tik į turtingų žmonių namus. Jo atliktais skaičiavimais, Santakos policijos komisariato teritorijoje nuo plėšikų nukentėjusių butų ir namų savininkų patiriama žala tesiekia apie 800 litų.
"Žmonės turi žinoti, kad juos apvagia ne todėl, kad jie turi daug turto. Taip įvyksta, nes jie dažniausiai per menkai saugosi", – kalbėjo R.Abugelis.
Rajone jaučiamas protrūkis
Per pastarąjį dešimtmetį visoje Lietuvoje vagysčių iš butų ir namų sumažėjo beveik 40 proc., tačiau dar pasitaiko drastiškų statistikos pokyčių, kurie dažniausiai susiję su vagių migracija ir įpročiais.
Pavyzdžiui, Kauno rajone tokių vagysčių per šiuos metus gerokai padaugėjo. Per aštuonis mėnesius jų užregistruota 179, o tai yra gerokai nei dvigubai daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Išbandyti vagies gyvenimo skonį ar grįžti prie šio seno užsiėmimo kai kuriuos asmenis privertė ekonomikos krizė, dėl kurios jie neteko legalaus darbo.
"Taip pat pastebėjome, kad grįžta nemažai nusikalsti linkusių žmonių, kurie iki šiol gyveno Ispanijoje arba Didžiojoje Britanijoje", – pasakojo Kauno rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Eugenijus Pocius.
E.Pocius pabrėžė, kad metų pradžioje visas rajonas labai kentėjo dėl plazminių televizorių vagysčių. Šėlę vagys žaibiškai įsiverždavo į namus ir nieko daugiau neieškodami pavogdavo tik televizorių. Užteko sulaikyti vieną asmenį, ir tokių vagysčių gerokai sumažėjo. Šį mėnesį kriminalistai ketina perduoti šio įtariamojo bylą teismui. Tyrėjai nustatė, kad jis vienas per kelis pirmuosius šių metų mėnesius galėjo pavogti mažiausiai porą dešimčių televizorių.
Daugiausiai vagysčių užregistruojama netoli Kauno, kur stovi daug pastatytų, bet dar iki galo neįrengtų, kol kas dar negyvenamų namų.
Papildyta: 3601 - tiek vagysčių įsilaužiant į gyvenamąsias patalpas Lietuvoje užregistruota per septynis 2008 m. mėnesius.
3323 - tiek tokių vagysčių per tą patį laikotarpį užregistruota šiemet.
Naujausi komentarai