Vilnius pristato išskirtinį socialinio būsto konversijos projektą Pereiti į pagrindinį turinį

Vilnius pristato išskirtinį socialinio būsto konversijos projektą

2025-04-16 23:50
Vilniaus miesto savivaldybės inf.

Vilniuje užbaigtas išskirtinis socialinio būsto konversijos projektas „Šilti namai“, į kurį investuota daugiau ne pusė milijono eurų.

Įgyvendinant projektą, Lazdynuose esančio bendrabučio apleistas pirmas aukštas buvo pertvarkytas į 17 modernių butų su bendruomenės erdve.

„Vilniuje daugiau nei 1,5 tūkst. žmonių šiuo metu laukia socialinio būsto, todėl nuolat ieškome sprendimų, kaip padėti su laikinais gyvenimo sunkumais susidūrusiems vilniečiams. Tikiuosi, kad ši konversija ne tik padės mažinti šią eilę, bet ir egzistuojančią stigmą, stereotipus, susijusius su socialinio būsto tema. Tuo pačiu, manau, kad būtent šiame name esantys butai puikiai iliustruoja, kur link judame ir kokį įrengimo standartą socialiniams būstams keliame – tai tikrai šiltų, jaukių ir patogių namų siekiamybė“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės vicemerė Simona Bieliūnė.

Tai pirmas toks socialinių būstų konversijos projektas sostinėje.

„Tai pirmas toks socialinių būstų konversijos projektas sostinėje. Įvairiose Vilniaus miesto vietose panašių projektų jau planuojame ir daugiau – jie padės mažinti socialinio būsto laukiančiųjų eiles ir didinti oraus būsto prieinamumą“, – sako Rosita Žibelienė, projektą vykdžiusios savivaldybės įmonės „Vilniaus miesto būstas“ direktorė.

Nuo apleistų bendrabučio kambarių iki modernių būstų

Šiltnamių g., Lazdynų rajone bendrabučio pirmame aukšte anksčiau buvo prastos būklės kambariai su bendro naudojimo dušais, tualetais ir virtuve. Apleistų patalpų rekonstrukcija, įrengiant 17 atskirų butų su bendruomenės erdve, truko pusantrų metų.

Kiekviename 15 kv. m. dydžio bute dabar įrengtos atskiros virtuvės zonos ir vonios kambariai, kokybiška garso izoliacija, sumontuota rekuperacinė sistema. Didelėje bendruomenės erdvėje su knygomis ir stalo žaidimais papildomai įrengta ir moderni skalbykla.

„Bendrabučiai yra vienas didesnių Lietuvos skaudulių – juos renovuoti sudėtinga, ten šilumos nuostoliai didžiausi, o bendros patalpos – labiausiai apleistos.   Todėl šiuo projektu siekėme ne tik suteikti orius laikinus namus daugiau socialiai pažeidžiamų vilniečių, tačiau ir parodyti pavyzdį, kad bendrabučius galima puikiai atnaujinti ir pritaikyti patogiam gyvenimui. Ir tuo pačiu žengti tvarumo link – mažinti energijos nuostolius bei pratęsti pastatų gyvavimo laiką“, – sako projekto vadovė Radvilė Ulozienė, SĮ „Vilniaus miesto būstas“ Turto eksploatavimo grupės Techninių dokumentų komandos lyderė.

Iššūkiai – didžiuliai

SĮ „Vilniaus miesto būstas“ skaičiuoja, kad projektas atsiėjo beveik 570 tūkst. eurų. Oleg Klopov, SĮ „Vilniaus miesto būstas“ Turto eksploatavimo grupės vadovas, pabrėžia, tai nebuvo paprastas remontas, o sudėtinga bendrabučio kambarių konversija į butus.

„Ne tik atlikome pilną sienų ir lubų apdailą, pakeitėme visas duris ir langus, bet ir montavome naujus inžinerinių tinklų vamzdynus  , keitėme radiatorius, betonavome koridorių, įrengėme naujus įvadus   ir elektros instaliaciją, rekuperacinę ir priešgaisrinę sistemas, atskirą įėjimą, lauko nuovažas žmonėms su negalia. Naudojome kokybiškas, tvarias ir ilgaamžes medžiagas bei apgalvojome net menkiausias smulkmenas – pavyzdžiui, įvertinome, kad bendrabutis yra šalia gana judrios gatvės, todėl pasirūpinome, kad būtų įstatyti gerai garsą izoliuojantys langai“, – aiškina O. Klopov.

Anot jo, projektas buvo didžiulis iššūkis visai įmonei, kadangi tokio masto darbai vykdyti pirmą kartą. Sunkiausias laikas buvo būtent statybos, mat nebuvo dienos, kad įmonė iš rangovų nesulauktų skambučių dėl iškilusių problemų.   

„Ne kartą susidūrėme su problemomis, kurių nebuvo įmanoma numatyti projekto pradžioje. Pavyzdžiui, gręždami perdangą ventiliacijos angoms, netyčia pažeidėme gyventojų įsirengtus, tačiau niekur projektiniuose brėžiniuose nepažymėtus vamzdynus. Ant mūsų aukšto pasipylė vanduo, teko reaguoti labai greitai“, – pažymi O. Klopov.

Vilnius sustoti neketina

Į naujuosius savo namus jau keliasi ir gyventojai. Šiuo metu išgyvenant nelengvą gyvenimo etapą, socialinių būstų nuomininkai teigia, kad visada stengiasi išlikti stiprūs ir savarankiški.

„Labai vertinu tai, kad savo naujuose namuose galėsiu susikurti savo aplinką, pasistatyti norimus baldus. Atrodo, kad tai smulkmena, bet būtent tai padeda jausti, jog esu savo namuose“, – pasakoja būsto raktus atsiėmusi 57-erių Daina.

R. Žibelienė teigia, kad „Šilti namai“ projektas – tik pradžia. Planuojama, kad panašūs projektai gali būti įgyvendinti ir Saltoniškių bei Buivydiškių gatvėse, svarstomi ir kiti potencialūs objektai.

„Siekiame suteikti laikinus namus kuo daugiau gyventojų, nukentėjusių nuo nelaimių, tokių kaip sprogimas Viršuliškių daugiabutyje ar lėktuvo aviakatastrofa. Taip pat ir socialiai pažeidžiamesniems asmenims, kurių pajamos nėra pakankamos – turintiems negalią, vyresnio amžiaus žmonėms, daugiavaikėms šeimoms. 

Šiuo metu socialinio būsto eilėje laukia 1617 tokių asmenų ir šeimų, o labiausiai jiems apgyvendinti trūksta būtent 1 kambario būstų“, – teigia SĮ „Vilniaus miesto būstas“ direktorė.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra