Z.Vaigauskas: "Gal žmogus jau pasitaisė?" Pereiti į pagrindinį turinį

Z.Vaigauskas: "Gal žmogus jau pasitaisė?"

2010-11-12 23:59
Griežtai: R.Adomavičiui, G.Babravičiui ir J.Imbrasui skirtos nuobaudos draudžia dirbti valstybės tarnyboje.
Griežtai: R.Adomavičiui, G.Babravičiui ir J.Imbrasui skirtos nuobaudos draudžia dirbti valstybės tarnyboje. / Tomo Mozūros montažas

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas "Vilniaus dienai" teigė, kad VTEK reikalavimai gali prasilenkti su Konstitucijoje įtvirtintomis demokratinėmis gyventojų teisėmis.

Atsirūgo senos nuodėmės

Vilniaus socialdemokratų lyderis Romas Adomavičius, Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Gintautas Babravičius bei Tvarkos ir teisingumo partijos narys, europarlamentaras Juozas Imbrasas savo partijų rinkimų sąrašuose užims pirmas vietas. Šie trys politikai viešai deklaruoja planus po rinkimų sėsti į mero kėdę. Tačiau tokioms jų užmačioms priešinasi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), mat visiems trims veikėjams skirtos nuobaudos esą draudžia dirbti valstybės tarnyboje.

Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas numato, kad tie, kurie supainiojo interesus ar kitaip pažeidė šį įstatymą "tarnybos santykiams pasibaigus bet kuriais pagrindais, trejus metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti priimami į valstybinę tarnybą". Įstatymas numato, kad ši norma galioja ir valstybės politikams.

Visų minėtų politikų atveju, treji metai nuo nusižengimo dar nepraėjo. VTEK pernai gruodį papurtė Vilniaus vicemerus G.Babravičių ir R.Adomavičių po to, kai jie tarnybiniu savivaldybės transportu išvažiavo iš mero Viliaus Navicko gimtadienio puotos. G.Babravičiui skirta griežta nuobauda – nustatyta, kad jis pažeidė įstatymo nuostatas. R.Adomavičiui tik pagrūmota – VTEK nustatė, kad jo pasivažinėjimas buvo neetiškas. Tačiau Vilniaus socialdemokratų lyderis gavo dar vieną nuobaudą – nustatyta, kad jis pažeidė įstatymą VTEK laiku nepateikęs privačių interesų deklaracijos.

J.Imbrasą VTEK neigiamai įvertino 2008 m. lapkritį – nustatyta, kad tuometis Vilniaus meras neteisėtai naudojo valstybės lėšas politinei savireklamai.

Pagal įstatymą, nutrūkus Vilniaus vicemerų R.Adomavičiaus ir G.Babravičiaus įgaliojimams, jie valstybės tarnyboje neturi teisės dirbti iki 2012 m. gruodžio. Analogiškas draudimas J.Imbrasui galioja iki kitų metų lapkričio.

Neleis ir į tarybą?

VTEK manymu, šie trys politikai neturi teisės ne tik po rinkimų sėsti į Vilniaus mero ar vicemero kėdę, bet ir apskritai dirbti miesto taryboje. Kaip "Vilniaus dienai" teigė VTEK Tarnybinės etikos pažeidimų prevencijos skyriaus patarėjas Tomas Čaplinskas, interesus supainioję politikai negali dirbti jokioje valstybės įstaigoje, o miesto taryboje – juo labiau.

"Faktiškai, pagal 15-ąjį įstatymo straipsnį, jiems užkirsti visi keliai į valstybinį sektorių, – sakė T.Čaplinskas. – Tarybos narys juk yra valstybės politikas. O valstybės politikas pagal šitą įstatymą yra asmuo, dirbantis valstybinėje tarnyboje."

Anot VTEK atstovo, šiuo metu taikomi tam tikri dvejopi standartai. Esą interesus supainioję politikai ar valstybės tarnautojai negali, pavyzdžiui, dirbti valstybės išlaikomoje mokykloje, bet lengvai gali atsisėsti į vicemero, atsakingo už švietimo klausimus, kėdę.

"Komisijos manymu, turi būti lygiava. Jeigu kokiam nors tarnautojui taikomi apribojimai, politikui, kuris yra visuomenės lyderis, irgi turėtų būti keliami panašūs reikalavimai", – aiškino pašnekovas.

Per trumpos rankos

VTEK dėl interesus supainiojusių politikų kandidatavimo savivaldos rinkimuose kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK). Etikos sargai siekia, kad tiems, po kurių nusižengimų nustatymo dienos nebus praėję treji metai, nebūtų leista dirbti miestų ir rajonų tarybose. "Mūsų rankos šitoje vietoje trumpos", – pridūrė T.Čaplinskas.

Tokie VTEK užmojai gali paliesti ne tik pretendentus į Vilniaus mero postą, bet ir daugelį kitų savivaldybių politikų. VTEK neigiamas išvadas dėl įstatymo pažeidimų pateikė dešimtims merų, vicemerų ir kitų politikų. Jiems taip pat gali būti uždrausta dalyvauti rinkimuose.

"Svarstysim tą klausimą, pareikšime savo poziciją. Tik ar rinkėjai priima į valstybės tarnybą, ar renka? – retoriškai klausė Z.Vaigauskas. – Reikia išplėstinio aiškinimo. Ateina rinkimai, o jam neleidžia kandidatuoti. O gal žmogus jau pasitaisė? Gal vienas prisidirbęs iki ausų, o kitas gal kokios deklaracijos laiku nepateikė."

VRK vadovas priminė, kad ir šiuo metu VTEK sprendimai kartais kelia juoką pro ašaras, mat realaus poveikio prasižengusiems politikams jie neturi. "VTEK pareiškia savo sprendimą, bet jis sėkmingai gali toliau dirbti, pažeidinėti įstatymą, kiek tik nori, iš pareigų nešalinamas", – ironizavo Z.Vaigauskas.

Pašnekovas teigė pats, kaip pilietis, nenorįs rinkimų sąrašuose matyti kai kurių pavardžių, tačiau tai esą nėra pagrindas varžyti rinkėjų teises. "Atvirai pasakius, aš tikrai norėčiau nerinkti daugelio VTEK "klientų", kurie gavo tas nuobaudas. Daugelio kandidatų, kuriuos išrenka rinkėjai, aš irgi nenorėčiau matyti išrinktų, – šmaikštavo Z.Vaigauskas. – Bet aš, kaip komisijos pirmininkas, turiu užtikrinti rinkėjų teises."

VRK pirmininko manymu, susidariusį teisinį ginčą būtų galima spręsti kiek kitaip – ne uždrausti interesus supainiojusiems politikams dalyvauti rinkimuose, o suteikti VTEK teisę reikalauti, kad jie būtų pašalinti iš užimamų postų.

"Kodėl negali būti įstatymas pakeistas taip, kad nereikėtų ginčytis su Konstitucija? Tarkim, VTEK turi teisę kreiptis į teismą, kad tokiam asmeniui būtų uždrausta eiti pareigas. Trejus metus, penkerius metus. Iškart (VTEK neigiamai įvertinus – red. past.) nušalinti nuo pareigų. Šitą problemą galima labai lengvai išspręsti, bet ją turi spręsti Seimas, o ne VRK", – reziumavo Z.Vaigauskas.


Etikos sargas sudvejojo

Sostinės tarybos Etikos komisijos pirmininkas, Tvarkos ir teisingumo partijos narys Jonas Juodka "Vilniaus dienai" drąsiai teigė, kad R.Adomavičius ir G.Babravičius už savo nusižengimus turi atsakyti pagal įstatymą. Tačiau sužinojęs, kad toks pat liūdnas likimas gresia ir jo partijos kolegai J.Imbrasui, etikos prievaizdas toną kiek sušvelnino.

"Viskas, kas yra pagal įstatymą, yra adekvatu, – iš pradžių sakė J.Juodka. – Kaip yra pagal įstatymą, taip ir turi būti vykdoma. Net nėra kalbos. Mano asmenine nuomone, tai yra tikrai teisinga pozicija."

Bet žinia apie pavojų J.Imbraso ambicijoms grįžti į mero kėdę pašnekovą privertė situaciją vertinti kiek kitaip. "Iš kitos pusės... tiesą pasakius, dar negaliu pasakyti, ar J.Imbrasas kandidatuos. Tikrai nežinau. Bet kuriuo atveju, jeigu asmuo yra pažeidęs tarnybinę etiką arba supainiojęs interesus, aišku, reiktų į tai atsižvelgti. Koks nors saugiklis turi būti. Ar draudimas (kandidatuoti – red. past.) ar koks kitoks saugiklis tikrai turi būti", – svarstė J.Juodka.


Komentarai

Gintautas Babravičius

Vadinasi, į kelionę aplink pasaulį išvažiuosiu greičiau negu planavau (juokiasi). Nieko sau... O man nesibaigė ta bausmė? Kažkas sakė, kad per metus turiu atkentėti už tuos 14 km, kuriuos nuvažiavau už mokesčių mokėtojų pinigus. Tai ką man dabar daryti? Šokti iš aštuoniolikto aukšto?

Esu suinteresuotas asmuo, ir jeigu iš mano lūpų nuskambės, kad tai, ką siūlo VTEK, yra neadekvatu, tai nebus labai įtikinama. Bet, mano galva, turi būti kažkokia sveiko proto riba. Įsėsti į automobilį ir nuo Turniškių nuvažiuoti iki Vilniaus miesto savivaldybės... net litais tai nepatektų į kažkokį nusikaltimą. Tikiuosi, kad šiuo atveju dominuos sveiko proto kriterijai. Dar priminsiu, kad tas nusižengimas nebuvo neigiamas, nebuvo išsisukinėjama. Kartais būna tokių buitinių aplinkybių, ir jos yra apmaudžios. Bet jeigu jos potencialiai iškreipia Lietuvos politinį gyvenimą, tai gal ir nėra visiškai adekvatu.

Juozas Imbrasas

Kaip sakoma, baimės akys didelės. O jeigu rimtai kalbėti, tai jeigu tas įstatymas kalba kitaip negu aukštesni įstatymai, reikia tiesiog sureguliuoti. Arba jį pataisyti, arba, jeigu jis labai geras, reikia reguliuoti anuos, aukštesnius. Bet man atrodo, kad atvirkščiai. Ten juk kalba tik apie įdarbinimą valstybės tarnyboje, o čia rinkėjai įdarbina. Čia tą darbą suteikia rinkėjai. Yra visas parlamentas – tegul pamąsto. Tegul dviprasmybių nebelieka.

Romas Adomavičius

VTEK sprendimas labai diskutuotinas, nes mano deklaracija buvo pateikta, ir ji nesikeitė. Pateikinėti, kai nesikeičia, nereikia. Dar labai didelis klausimas, kuo čia viskas baigsis. Tai čia dėl manęs. Bet jeigu apskritai, tai neturiu ką komentuoti. Yra atsakingos institucijos – kaip jos nuspręs, taip ir bus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų