Papasakojo daugiau apie teroristinį išpuolį: susiduriame su rimtu priešininku Pereiti į pagrindinį turinį

Papasakojo daugiau apie teroristinį išpuolį: susiduriame su rimtu priešininku

Aiškėja daugiau detalių apie pernai įvykdytą prekybos centro „Ikea“ Vilniuje padegimą. Skelbiama, kad gaisras buvo kruopščiai apgalvotas teroristinis išpuolis, kurį galimai organizavo ir užsakė Rusija. Prokuratūra perduoda bylą teismui. Padegėjai – jauni Ukrainos piliečiai. Jie planavo išpuolį ir Rygoje, tačiau nelaimės pavyko išvengti. Su visa specialia įranga teroristiniam aktui jie buvo sulaikyti. Už atliktus darbus jaunuoliams buvo pažadėta 10 tūkst. eurų ir senas penktos klasės BMW automobilis.

Papasakojo daugiau apie teroristinį išpuolį: susiduriame su rimtu priešininku
Papasakojo daugiau apie teroristinį išpuolį: susiduriame su rimtu priešininku / Generalinės prokuratūros ir A. Strumilos / BNS nuotr.

Praėjusių metų gegužės 9 dieną, apie 4 val. ryto, buvo pranešta, kad sostinės prekybos centre „Ikea“ kilo gaisras. Jau tada buvo įtariama, kad padegimas – tyčinis. Prokuratūra skelbia, kad tai buvo teroristinis išpuolis.

„Šios nusikalstamos veikos organizatoriai yra susiję su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, karinėmis struktūromis ir kitais saugumo padaliniais“, – informavo Generalinės prokuratūros prokuroras Artūras Urbelis.

LNK stop kadras.

Teisėsauga išsiaiškino, kad nusikaltimo vykdytojai buvo du asmenys, jaunesni nei 20 metų. Išpuolį „Ikea“ prekybos centre įvykdė tuo metu dar nepilnametis vaikinas. Prieš tai jis porą kartų buvo atvykęs į Lietuvą, apžiūrėjo ne vieną prekybos centrą, juos fotografavo. Vilniaus „Ikea“ parduotuvėje jis padėjo sprogmenį su laikmačiu.

„Padegamasis užtaisas buvo paslėptas iš vakaro, prieš užsidarant prekybos centrui, tarp lengvai užsidegančių ten sandėliuojamų prekių“, – sakė Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Saulius Briginas.

LNK stop kadras.

Išpuolį vyrai pradėjo planuoti balandį. Atvykę iš Lenkijos, jie žvalgėsi ir Šiaulių „Ikea“ parduotuvėje. 

Anot prokuroro, šis prekybos tinklas buvo pasirinktas neatsitiktinai. Tai gali būti Rusijos kerštas, mat agresorei pradėjus invaziją į Ukrainą, „Ikea“ sustabdė prekybą Rusijoje.

„Ikea“ spalvos – mėlyna ir geltona, geltoni krepšiai labai simbolizuoja Ukrainą. Akivaizdu, kad ši veika turi ir simbolinę prasmę. Be to, žinome, ką reiškia gegužės 9-oji ir kam ji svarbi“, – kalbėjo A. Urbelis.

LNK stop kadras.

Atlikęs užsakymą, vaikinas ir jo bendrininkas tą pačią naktį išvyko iš anksto paruoštu automobiliu į Varšuvą. Jiems už darbą buvo pažadėta 10 tūkstančių eurų.

„Už „Ikea“ padegimą buvo perduotas BMW automobilis – nežinau, kokio senumo, bet, matyt, jau gerokai pagyvenęs, greičiausiai penktos klasės“, – sakė A. Urbelis.

Lietuvos pareigūnai įtariamąjį sulaikė pernai, gegužės 13 dieną, kai gavo žinių, jog šis atvyko į Lietuvą ir, pasiėmęs čia saugotas priemones, autobusu keliavo į Rygą įvykdyti kito teroro akto. Sulaikymo operacija buvo surengta kelyje Vilnius–Ryga, ties Panevėžiu.

„Sulaikymo metu pas jį radome gabenamas priemones – padegamąsias-sprogstamąsias medžiagas, taip pat elektroninius detonatorius ir laikrodinius elektroninius mechanizmus šiems detonatoriams aktyvuoti“, – teigė S. Briginas.

Vaikinui skirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas. Jis bus teisiamas Lietuvoje. Kitas išpuolio vykdytojas buvo sulaikytas Lenkijoje ir perduotas Lenkijos teisėsaugai.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Anot prokuroro, su tyrimu susiję dešimtys asmenų – organizatoriai, užduočių vykdytojai. Tarp jų yra ne tik ukrainiečiai, bet ir lietuviai bei kitų šalių piliečiai. Dėl kai kurių jų paskelbta tarptautinė paieška.

„Susiduriame su rimtu priešininku, kuris veikia be taisyklių ir be įstatymų“, – įspėjo A. Urbelis.

Išpuolio vykdytojai ir tarpininkai galimai susiję ir su nusikaltimais Lenkijoje – panašiu metu buvo pasikėsinta padegti Vroclavo dažų gamyklą. Tuomet Lenkijoje buvo sulaikyti devyni asmenys.

„Jie susiję su tam tikrais padegimais, bet negalime sakyti, kad su visais. Su kai kuriais – taip“, – tikino S. Briginas.

LNK stop kadras.

„Ikea“ prekybos tinklas po gaisro toliau bendradarbiauja su Lietuvos teisėsauga.

„Po šio incidento Vilniuje sustiprinome esamas saugumo priemones. Pernai rudenį surengėme didelės svarbos taktines pratybas su ugniagesiais, per kurias atnaujinome savo veiksmų planus“, – raštu informavo „Ikea“ mažmeninės prekybos vadovė Baltijos šalims Inga Filipova.

Teismui pateiktas ieškinys dėl beveik pusės milijono eurų žalos „Ikea“ parduotuvei Vilniuje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Naujos kartos

pragyvenimo būdai. Šiems besmegeniams "atmorozkom" nieko švento nėra
1
0
Pavojus LT

Viliaus rajone net gydymo įstaigose stengiamas kenkt lietuviams ? Net esant nemokamai paslaugai stengiasi klastot dokumentus jog asmuo pageidauja mokamo gydymo !!! Vaistus bando leisti sena adata senu daugkartiniu švirkštu !!!!!
2
-1
Visi komentarai (2)