Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra siekia, kad neblaivi automobilį vairavusi moteris sumokėtų ne dalį – 7 tūkst. eurų, bet visą – beveik 14 tūkst. eurų – automobilio BMW vertę atitinkančią pinigų sumą.
Pagal galiojančią tvarką, Lietuvoje iš baudžiamojon atsakomybėn patrauktų neblaivių vairuotojų teismai konfiskuoja automobilius, o jei jie priklauso kitiems asmenims, bankui ar lizingo bendrovei, tuomet išieškoma to automobilio vertę atitinkanti pinigų suma.
Prokuratūros skundą antradienį išnagrinėjo Vilniaus apygardos teismo trijų teisėjų kolegija ir gegužės pabaigoje skelbs savo sprendimą.
„Stoviu prieš jus kaip žmogus, padaręs didelę klaidą. Vairavau neblaivi, nors esu privatus asmuo, viešumas smarkiai pakenkė reputacijai, glumina prokuroro skundas – juk baudžiamasis įstatymas nesiekia sugriauti žmogaus gyvenimo“, – per teismo posėdį kalbėjo D. Urbanavičienė.
Ji priminė, kad yra daug metų vykstančio projekto „Kultūros naktis“ iniciatorė, yra pelniusi Kultūros ministerijos apdovanojimą „Nešk savo šviesą ir tikėk“.
„7 tūkstančius eurų sumokėjau iš santaupų, suklydau ir prisiėmiau atsakomybę. Labai prašau atmesti prokuroro skundą, labai tikiuosi, kad leisite man atsitiesti. Aš labai nuoširdžiai gailiuosi, tai labai didelė pamoka ir nelaimė mano gyvenime, tikiuosi, kad teismas priims teisingą sprendimą“, – teisme kalbėjo D. Urbanavičienė.
Jos advokatas Edmundas Mikučiauskas sakė, kad prokuroro skundo patenkinimas gali sukelti neproporcingai sunkių turtinių pasekmių jo klientei.
„Aš prašau palikti pirmos instancijos baudžiamojo poveikio priemonę. Finansinė padėtis ir taip bloga, ir nestabili, turi (D. Urbanavičienė – ELTA) daug įsipareigojimų: būsto kreditas, lizingai, daug išlaidų, patiria emocinius išgyvenimus. Jos pajamos nuo akademinės veiklos priklauso ir siekia vidutiniškai 500 eurų. Prašau atmesti prokuroro skundą”, – teismo prašė advokatas.
Tuo metu Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras Darius Burbulys teigė, kad teismas turi išieškoti visą automobilio vertę.
„Pati pasirinko vairuoti tokį automobilį, daugiau nei ketverius metus tokios vertės, jo visa vertė turi būti konfiskuojama. Tik daugiau nei pusės vertės konfiskavimas sudarytų neteisingumo jausmą. Vairavo automobilį mieste, kur daug žmonių, ne kartą bausta administracine tvarka, vairavo neblaivi ir visos pasekmės iš to ir kilo“, – sakė prokuroras.
Jis priminė, kad D. Urbanavičienei buvo nustatytas 1,95 promilės girtumas, tai ženkliai viršijo ribą, nuo kurios taikoma baudžiamoji atsakomybė. Anot prokuroro, neblaivi vairuota kėlė pavojų kitų žmonių gyvybei, sveikatai ir turtui, nors ji teigė, kad jautėsi gerai.
Kuomet aikštelėje neblaivios D. Urbanavičienės automobilis atsitrenkė į kitą, įvykio liudytoja policijai nurodė, kad vairuotoja jau atrodė vis girtesnė – vėliau iš tikrųjų D. Urbanavičienei buvo nustatytas 2,05 promilės girtumas.
Prokuroro manymu, nėra išimtinių aplinkybės mažinti konfiskuotino turto vertę.
Pirmosios instancijos teismas pritaikė laidavimą
ELTA primena, kad kovo 6 dieną Vilniaus miesto apylinkės teismas nutarė atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės neblaivią automobilį vairavusią buvusią kultūros viceministrę D. Urbanavičienę.
Bylą išnagrinėjęs teisėjas Pavelas Kujalis paskelbė, kad D. Urbanavičienė atleidžiama nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, laiduotoju paskiriant jos motiną ir nustatant 1 metų ir 6 mėnesių laidavimo laikotarpį, o baudžiamoji byla nutraukiama.
Teismas taip pat nutarė iš D. Urbanavičienės atimti teisę vairuoti transporto priemones pusantrų metų laikotarpiui.
Bylos duomenimis, D. Urbanavičienė neblaivi prie vairo sustabdyta praėjusių metų, gruodžio 19 dieną, Vilniuje. Anot policijos, tądien, apie 22 val. 7 min., Žirmūnų gatvėje automobilis BMW, vairuojamas neblaivios (1,95 prom.) buvusios kultūros viceministrės (gim. 1976 m.), kliudė stovintį automobilį „Ford“.
D. Urbanavičienė teisme pripažino, kad prieš vairavimą namuose viena išgėrė butelį vyno. Tiesa, kaltinamoji nurodė, jog nesijautė apsvaigusi, tad sėdo į automobilį, norėdama atsivežti picos, iš picerijos, kuri nuo jos namo yra vos už vieno kilometro.
Buvusi kultūros viceministrė pripažino savo kaltę, gailėjosi dėl savo poelgio, ji teigė patyrusi perdegimo sindromą.
Baudžiamasis kodeksas tam, kas vairavo motorinę transporto priemonę būdamas neblaivus, kai jam nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas, numato baudą arba areštą, arba laisvės atėmimą iki vienerių metų. Iš tokių vairuotojų paprastai konfiskuojami automobiliai arba išieškoma jų vertę atitinkanti pinigų suma, o vairuotojai atleidžiami nuo baudžiamosios atsakomybės ir perduodami laiduotojams, viliantis, kad asmuo daugiau nenusikals ir laiduotojas darys jam teigiamą įtaką.
D. Urbanavičienė kultūros viceministrės pareigas ėjo nuo 2021 m. sausio 5 d. iki 2024 m. gruodžio 12 d. Iki tol ji 8 metus buvo Lietuvos kultūros tarybos pirmininkė. 2011-2014 m. ji buvo Vilniaus mesto savivaldybės tarybos narė.
(be temos)