-
V. Mitalas apie galimą informacijos nutekinimą: kviečiu žmones pasakyti, ką žino 3
„Kviečiu tuos žmones, kurie dar kažko jaučiasi nepasakę, nebevalkioti virvės ir pasakyti ką jie žino, ką jie gali pasakyti, ką jie turi pasakyti, nes yra vieši asmenys“, – trečiadienį Žinių radijui sakė Seimo vicepirmininkas.
Jis taip pat sako neabejojantis, kad prokuratūra įvertins, ar yra pagrindų dėl to pradėti ikiteisminį tyrimą.
„Jeigu prokuratūra mato, kad yra nutekinta informacija ir dėl to verta pradėti ikiteisminį tyrimą, tai ji tą gali padaryti. Ir aš manau, kad ji tą padarys jei įvertins, kad toks dalykas buvo“, – kalbėjo Laisvės partijos narys.
Kviečiu tuos žmones, kurie dar kažko jaučiasi nepasakę, nebevalkioti virvės ir pasakyti ką jie žino.
Generalinė prokuratūra sausio 23 dieną, pirmadienį, pranešė, jog generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, kad būtina spręsti leidimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti Seimo nario K. Bartoševičiaus teises klausimą tiriant galimą nepilnamečio ir mažamečio asmens seksualinį prievartavimą ir tvirkinimą. Prokuratūra praėjusią savaitę pareiškė įtarimus K. Bartoševičiui galimai tai vykdžius prieš keturis asmenis.
Vėliau paaiškėjo, kad sausio 20 dieną, penktadienį, generalinė prokurorė buvo susitikusi su Seimo pirmininke informuoti apie planuojamą pateikti prašymą dėl Seimo nario neliečiamybės panaikinimo ir galimybių tam sušaukti neeilinę sesiją. Parlamento vadovė tvirtina, kad nei Seimo nario pavardė, nei frakcija per penktadienio susitikimą nebuvo įvardyta.
Seimo pirmininkė antradienį patvirtino vėliau sausio 20-ąją susitikusi su premjere Ingrida Šimonyte, bet teigė apie prokurorės prašymą nepranešusi.
Pati I. Šimonytė teigė, kad apie generalinės prokurorės ketinimą kreiptis dėl Seimo nario imuniteto panaikinimo parlemento pirmininkė jos neinformavo.
Tuo metu N. Grunskienė antradienį Seime žurnalistams patvirtino, jog nei pavardės, nei partinės ar frakcijos priklausomybės parlamento vadovei neįvardino, bet pasakė, pagal kuriuos Baudžiamojo kodekso straipsnius tyrimas vyksta.
Tą pačią dieną komandiruotėje Čilėje buvęs K. Bartoševičius elektroniniu būdu patiekė pareiškimą dėl mandato atsisakymo.
Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija praėjusį penktadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą siekiant išsiaiškinti, kas galėjo nutekinti K. Bartoševičiui informaciją apie jo atžvilgiu vykdomą tyrimą.
Seimo konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė portalui lrytas.lt antradienį nurodė, jog „sulaukusi tam tikrų indikacijų“ su K. Bartoševičiumi kontaktavo jam būnant Čilėje
Pasak V. Mitalo dabar yra svarbu, kad būtų įvykdytas teisingumas bei apsaugotos aukos.
„Pirmas dalykas yra, kad būtų įvykdytas teisingumas, kad prokuratūra atliktų tyrimą, kad tas tyrimas būtų kokybiškai atliktas (...), kad teismas tą teisingumą įvykdytų“, – kalbėjo parlamentaras.
„Antra dalis, kuri siejasi su mūsų, Seimo narių, tiesioginiu darbu, tai yra pasiekti, kad aukos būtų apsaugotos, kad įstatymuose nebūtų palikta spragų“, – pažymėjo jis.
-
V. Mitalas nepalaiko idėjos riboti judėjimą tarp Lietuvos ir Baltarusijos 7
Pasak jo, nors Minsko režimas ir aktyviai dalyvauja remdamas Rusijos karą prieš Ukrainą, šimtatūkstantinės demonstracijos Baltarusijoje po 2020-ųjų prezidento rinkimų, kurių rezultatų Vakarai nepripažino, parodė pačių baltarusių demokratijos troškimą.
„Todėl aš žiūrėčiau kitaip į Baltarusiją, į tą sienų klausimą, nei į dabartinį požiūrį į Rusiją, Rusijos sienų klausimą. Kai pasirodo tam tikros iniciatyvos, kurias politikai dabar iškėlė, viską uždaryti ar kažką pakeisti, klausimas yra, ar yra tikrai pagrindas tokiems sprendimams atsitikti“, – Žinių radijui kalbėjo V. Mitalas.
Svarstyti galimybę riboti Baltarusijos piliečių atvykimą, taip pat spręsti į Baltarusiją vykstančių lietuvių problemą pastaruoju metu ragino europarlamentaras Petras Auštrevičius.
„Tai jei kai kurie europarlamentarai turi konkrečių pastabų, ką saugumo prasme ar migracijos procedūrų prasme reikia pataisyti, tai apie tas procedūras ir šnekėkime. Dabar, man atrodo, tai yra toks užmerktom akim drąsus pareiškimas – užsidarom, nieko nekreipiam dėmesio. Tas pareiškimas šiuo atveju yra pro šalį“, – siūlymą įvertino V. Mitalas.
Kad nuvažiuoja ten dainininkai, kurie po to pradeda politinę karjerą Petro Gražulio sąraše, tai, žinote, man atrodo, kad tai tik parodo to dainininko protą.
Baltarusija nuo pernai balandžio taiko bevizį režimą Lietuvos piliečiams, tuo metu Valstybės saugumo departamentas (VSD) įspėjo, kad Rusijos ir Baltarusijos žvalgybos tarnybos imasi aktyvesnių veiksmų bandydamos verbuoti pas juos atvykstančius Lietuvos piliečius. Užsienio reikalų ministerija šiuo metu rekomenduoja nevykti į Baltarusiją, tačiau griežto draudimo tai daryti nėra.
Taip pat Rusijos ir Baltarusijos piliečiams šiuo metu ribojamas vizų išdavimas, abiejų šių valstybių atvykėliai turi pildyti specialų klausimyną ir jame išdėstyti savo požiūrį į Rusijos agresiją Ukrainoje. Rusijos piliečiams galioja griežtesnė tvarka – net ir turintys vizas į Lietuvos teritoriją neįleidžiami, jei neatitinka Vyriausybės nustatytų kriterijų.
Pastaruoju metu daug diskusijų ir neigiamų reakcijų Lietuvoje kilo dėl operos solisto Vaido Vyšniausko sprendimo koncertuoti Minske.
V. Mitalas sako, kad net ir tokie atvejai neturėtų paskatinti svarstymų riboti judėjimą.
„Kad nuvažiuoja ten dainininkai, kurie po to pradeda politinę karjerą Petro Gražulio sąraše, tai, žinote, man atrodo, kad tai tik parodo to dainininko protą, labai gerai atidengia. Ir kad uždarysime sienas tokiam dainininkui, kažko iš esmės Lietuvoje neišspręs. Gal kaip tik gerai, kad pamatome tikruosius veidus kai kurių žmonių, kurie ir savo koncertais, ir savo politinės karjeros konstravimu pradeda naują veiklos etapą“, – kalbėjo jis.
Anot jo, tai, kad Lietuvoje kuriasi baltarusių diaspora, yra Lietuvos „istorinė misija padėti jiems demokratizuotis“. Tai įrodo ir ilgus metus Vilniuje veikiantis baltarusiams skirtas Europos humanitarinis universitetas.
„Mes turime suprasti vieną dalyką, kad šalia tų režimų, kurie nėra demokratiški, tarkime, Baltarusijos, mes gyvename, ir, baisu net pasakyti, bet gyvensime dar kurį laiką, kol, labai tikiuosi, valdžia ten pasikeis“, – kalbėjo V. Mitalas.
„Bet jei ji dar artimu metu nepasikeis, mes būsime jų kaimynai. Ir ta kaimynystė pasireiškia ne tik tuo, kad turime sustabdyti įvairias atakas, kurias mums surengia „Batka“, bet taip pat tuo, kad visokeriopai remtumėme tų žmonių, kurie nori, siekia laisvės, jų judėjimą į priekį“, – pabrėžė Seimo vicepirmininkas.
-
Prokuratūros vadovė atmeta V. Mitalo pareiškimus, jog pritaria kanapių dekriminalizavimui 11
Pasak Generalinės prokuratūros, tokie V. Mitalo teiginiai „neatitinka tikrovės“.
Prokuratūros teigimu, institucija „nuosekliai nuo pat pradžių laikosi pozicijos“, kad projektuose siūlomi Baudžiamojo ir Administracinių nusižengimų kodeksų pakeitimai „nesuderinti su galiojančioms BK nuostatomis, kuriose numatyta baudžiamoji atsakomybė už veikas, susijusias su visų draudžiamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimu“.
„Šių siūlymų derinimo procese ne kartą esu pasirašiusi įvairius raštus, kuriuose pateikiama prokuratūros pozicija. Jei asmeniškai jos nepalaikyčiau, mano parašo ant šių dokumentų nebūtų,“ – pranešime tvirtina N. Grunskienė.
Prokuratūros vertinimu, siekiant dekriminalizuoti neteisėtą disponavimą nedideliu kiekiu kanapių ar jų dalių, kanapių aliejaus, kanapių dervos, kanapių ekstraktų ar tinktūrų be tikslo tokias medžiagas platinti, būtina šias normas vertinti „kartu sistemiškai“, vengiant baudžiamąją politiką išbalansuojančio pavienių straipsnių keitimo.
V. Mitalas Seime ketvirtadienį tvirtino, kad „generalinė prokurorė yra teigusi, kad pritaria tokiam įstatymui, tą teigė ir spaudoje, ir mūsų frakcijos posėdyje“.
Seimas ketvirtadienį po svarstymo pritarė „laisviečių“ iniciatyvai, kad atsakomybė už nedidelio kiekio kanapių turėjimą sugrįžtų į Administracinių nusižengimų kodeksą, tačiau neišbraukė jo iš Baudžiamojo kodekso.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Stasio Šedbaro teigimu, parlamentarų priimti sprendimai prieštarauja vienas kitam, jie į priėmimo procedūrą kol kas eiti negali.