Virš Libijos sostinės rūksta dūmai. Vakarų koalicijos aviacija atakavo administracinį kompleksą Tripolyje ir sunaikino Muammaro Kadhafi pajėgų štabą.
M.Kadhafi nėra taikinys
Raketa sulygino su žeme administracinį pastatą, esantį maždaug už 50 metrų nuo palapinės, kurioje M.Kadhafi paprastai priima savo svečius. Libijos pareigūnai parodė žurnalistams griuvėsius, bet ar per ataką žuvo žmonių, liko neaišku. Taip pat nežinoma, ar tuo metu administraciniame komplekse buvo ir pats Libijos lyderis.
JAV kariuomenės jungtinio štabo vadovas viceadmirolas Billas Gortney sekmadienį pareiškė, kad M.Kadhafi nėra įtrauktas į koalicijos taikinių sąrašą. Tačiau Didžiosios Britanijos gynybos ministras Liamas Foxas Libijos lyderio likvidavimą pavadino teisėtu tikslu ir neatmetė galimybės numesti ant M.Kadhafi slėptuvės „bunkerių griovėją“ – didelio galingumo bombą, kuri yra pajėgi pramušti netgi gerai apsaugotų požeminių objektų šarvus.
Atsitraukė nuo Bengazio
Ekspertai spėlioja, kaip toli ryšis žengti Vakarų koalicija. Jungtinių Tautų rezoliucija Nr. 1973 nustatė aiškų tikslą: nutraukti M.Kadhafi pajėgų atakas prieš civilius gyventojus. Dokumente nėra atviro raginimo pakeisti Libijos režimą.
M.Kadhafi sekmadienį įsakė savo pajėgoms nutraukti ugnį. Po Vakarų koalicijos oro smūgių, kurie sunaikino daug Tripolio režimo šalininkų šarvuotosios technikos, vyriausybinės pajėgos atsitraukė už 100 kilometrų nuo sukilėlių kontroliuojamo rytinio miesto Bengazio.
Tačiau Vakarų sąjungininkai tęsia operaciją, nes turi pagrindo abejoti geranoriškais M.Kadhafi ketinimais. Šeštadienį jis irgi paskelbė ugnies nutraukimą, bet praėjus vos kelioms valandoms pradėjo Bengazio ataką.
Pranešama, kad Libijos vyriausybinės pajėgos tęsia puolimą Misratos rajone.
Britai nutraukė ataką
Didžiosios Britanijos nacionalinio transliuotojo BBC apžvalgininkas Jonathanas Marcusas rašo, kad M.Kadhafi stengiasi kuo greičiau prastumti savo pajėgas į miestus, kad Vakarų sąjungininkai negalėtų jų bombarduoti.
„Koalicijos karo strategams iškiltų didelių problemų, nes jie turi vengti civilių aukų, – rašė apžvalgininkas. – Kita vertus, Libijos vyriausybinės pajėgos, ypač Bengazio rajone, atsidūrė toli nuo savo bazių. Tai apsunkina galimybes vežti pastiprinimą ir amuniciją, todėl joms bus sunkiau atremti sukilėlių atakas.“
Tripolio režimas pranešė, kad per koalicijos atakas jau žuvo dešimtys civilių gyventojų. Prancūzija pirmadienį pareiškė tokių duomenų neturinti.
„Karališkųjų oro pajėgų lėktuvams priartėjus prie taikinio, buvo gauta naujos informacijos, rodančios, kad numatytoje taikinio zonoje esama civilių gyventojų. Dėl šios priežasties buvo nuspręsta nepanaudoti ginklų, – sakė britų generolas majoras Johnas Lorimeris. – Šis sprendimas pabrėžė Jungtinės Karalystės įsipareigojimą saugoti civilius gyventojus.“
Pato padėtis
Pasak BBC apžvalgininko J.Marcuso, net jeigu Libijos vyriausybinės pajėgos pasitrauktų iš sukilėlių užimtų miestų, Vakarų koalicija atsidurs pato padėtyje.
„Atsidūręs po koalicijos oro pajėgų Damoklo kardu, pulkininkas Kadhafi negalės vykdyti karo operacijų. Bet sukilėliai irgi neturi pakankamai jėgų išplėšti iš jo rankų vakarinės Libijos dalies kontrolę“, – aiškino J.Marcusas.
Tai nėra tokia atomazga, kokios nori Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija arba Prancūzija. Šių šalių vadovai primygtinai reikalauja, kad M.Kadhafi pasitrauktų.
Ruošia taikias eitynes
Libijos lyderis pirmadienį pareiškė, kad imsis naujos taktikos. Jis ketina organizuoti taikias eitynes į opozicijos šalininkų centrą – Bengazio miestą.
Pagal M.Kadhafi sumanymą, šioje akcijoje turi dalyvauti šimtai tūkstančių jį remiančių Libijos gyventojų, taip pat keli jo šalininkai, įgalioti vesti derybas su opozicionieriais.
Bengazyje yra įsikūrusi Nacionalinė taryba, vienijanti M.Kadhafi priešininkus. Opozicija ne kartą pareiškė, kad atsisako derybų su šalies lyderiu.
Naujausi komentarai