V.Putinas pasisako už Rusijos ir Baltarusijos susivienijimą (papildyta) Pereiti į pagrindinį turinį

V.Putinas pasisako už Rusijos ir Baltarusijos susivienijimą (papildyta)

2011-08-02 20:14
V.Putinas pasisako už Rusijos ir Baltarusijos susivienijimą (papildyta)
V.Putinas pasisako už Rusijos ir Baltarusijos susivienijimą (papildyta) / Scanpix nuotr.

Rusijos premjeras Vladimiras Putinas pareiškė palaikantis savo šalies ir Baltarusijos suvienijimo idėją, taip pat nurodė, jog pritartų Pietų Osetijos prisijungimui.

Kai pirmadienį V.Putinui per susitikimą su Kremliaus politiką palaikančiu jaunimu stovykloje prie Seligero ežero buvo užduotas klausimas, ar Rusija ir Baltarusija galėtų tapti viena valstybe, premjeras atsakė: "Tai įmanoma ir labai pageidautina".

"Tai visiškai priklauso nuo Baltarusijos žmonių valios", - pridūrė jis.

Šis netikėtas V.Putino komentaras nuskambėjo Baltarusijai ieškant išeities iš gilios ekonomikos krizės, dėl kurios Rusija pratęsė Minskui suteiktų paskolų grąžinimo terminus, tačiau taip pat nusitaikė į kai kuriuos vertingiausius kaimyninės šalies ekonomikos objektus.

Ekonomistai kaltina Baltarusijos prezidentą Aleksandrą Lukašenką praktiškai nesistengiant reformuoti pasenusio ekonomikos modelio, dėl kurio Minsko einamosios sąskaitos deficitas tapo vienas iš didžiausių pasaulyje.

Tačiau V.Putinas negailėjo pagyrų žmogui, kuris vadovauja Baltarusijai pastaruosius 17 metų, o Jungtinių Valstijų buvo pavadintas paskutiniu Europos diktatoriumi.

"Nors retkarčiais iškyla problemų, susijusių su ekonomika, energetika, nesutarimais dėl dujų, reikia gerbti šalies vadovybę ir Aleksandrą Grigorjevičių Lukašenką, kuris nuosekliai žengia integracijos su Rusija keliu", - pabrėžė premjeras.

Rusija ir Baltarusija priklauso bendrai muitų sąjungai, o abiejų šalių vyriausybės reguliariai rengia bendrus posėdžius.

Tačiau iki šiol abiejų valstybių sistemos išliko atskiros, o mėginimai jas dar labiau suvienyti nebuvo sėkmingi.

Praeito amžiaus 10-ajame dešimtmetyje A.Lukašenka buvo aistringas visiško Baltarusijos ir Rusijos suvienijimo šalininkas, o kai kurie apžvalgininkai kėlė prielaidą, kad jis siekia tapti bendros valstybės prezidentu.

Tačiau Minsko lyderio prorusiška retorika ataušo, kai Kremliaus vadovu 2000 metais tapo V.Putinas. Nuo to laiko A.Lukašenka stengėsi save vaizduoti eilinių baltarusių gynėju.

V.Putinas taip pat užsiminė, jog neprieštarautų, kad Gruzijos separatistinis regionas Pietų Osetija taptų Rusijos dalimi, jeigu už tai pasisakytų šios respublikos žmonės.

Rusija pripažino Pietų Osetijos nepriklausomybę po 2008 metais vykusio trumpo karo su Tbilisiu dėl Gruzijos separatistinių teritorijų.

"Ateitis priklausys nuo Osetijos žmonių, - pabrėžė V.Putinas. - Rusijos poziciją jūs žinote: kai Gruzija pradėjo karinius veiksmus, Rusija palaikė Pietų Osetiją."

Tuo tarpu Gruzijos parlamento pirmininko pavaduotojas Michailas Mačavarianis Rusijos radijui "Echo Moskvy" sakė, kad šie V.Putino pareiškimai "dar kartą parodė..., kad Rusijos tikslas - aneksuoti Gruzijos teritorijas".

Baltarusijai nedaro įspūdžio V.Putino vizijos

Baltarusija antradienį šaltai reagavo į netikėtą Rusijos premjero Vladimiro Putino pasisakymą, jog jis pageidautų abiejų šalių sujungimo, kaip buvo Sovietų Sąjungos laikais.

Minsko opozicija reiškė nerimą dėl, pasak aktyvistų, Rusijos svajonių iš esmės aneksuoti Baltarusiją. Tuo tarpu sociologai teigė, kad abiejų šalių suvienijimo šalininkų Baltarusijoje kasmet mažėja.

Per anksčiau antradienį vykusį susitikimą su Kremliaus politiką palaikančiu jaunimu stovykloje ant Seligero ežero kranto V.Putinas pareiškė, jog būtų "pageidautina", kad Rusija ir Baltarusija taptų viena šalimi, tačiau taip pat pažymėjo, kad galutinis sprendimas priklausytų nuo Baltarusijos žmonių.

Ilgiau nei dešimtmetį aukščiausius postus užimantis V.Putinas neslepia savo nostalgijos Sovietų Sąjungai, kurios žlugimą jis yra pavadinęs XX šimtmečio didžiausia geopolitine katastrofa.

Baltarusijos URM atstovas Andrejus Savinychas sakė nekomentuosiantis V.Putino pasisakymų, tik pastebėjo, jog šalies prezidentas Aleksandras Lukašenka anksčiau yra pabrėžęs, jog Baltarusijos suverenumas yra "šventas dalykas".

Rusijos premjero komentarų pats A.Lukašenka arba kiti jo vyriausybės aukšti pareigūnai kol kas nekomentavo.

"Putinas svajoja apie Baltarusijos ir Rusijos sujungimą, ir dabar atvirai tai paskelbė. Blogiausia, jog ne visi politikai Baltarusijoje suvokia šią grėsmę", - buvęs A.Lukašenkos varžovas per pernai vykusius prezidento rinkimus Grigorijus Kastusevas sakė naujienų agentūrai AFP.

Jis pridūrė, kad Rusija siekia pasinaudoti dabartiniu Baltarusijos ekonomikos silpnumu.

"Ši grėsmė yra tikra, o Rusija jau kurį laiką turi šių ambicijų", - sakė politikas.

Tuo tarpu Nepriklausomo socioekonomikos ir politikos studijų instituto (IISEPS) direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Sosnovas aiškina, jog V.Putino komentarai veikiau atspindi rusų, o ne baltarusių požiūrį.

"Aišku, kad kiekvienais metais vis mažiau žmonių nori, kad mūsų šalis prisijungtų prie Rusijos. Ir jų gerokai mažiau negu norinčių, kad Baltarusija įstotų į ES (Europos Sąjungą)", - pabrėžė jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra