Pirmadienį Vyriausybėje pritarta administracinei „Sodros“ pertvarkai. Optimizacijos metu bendras „Sodros“ darbuotojų skaičius sumažės 435 etatais. Nuo 2012 metų kasmet bus sutaupoma daugiau nei 10 mln. litų.
"Reformos esmė - ne darbuotojų skaičiaus mažėjimas. Reformos esmė - kad vietoj 47 juridinių vienetų liks 10 teritorinių skyrių: bus mažiau direktorių, finansų skyrių vedėjų, mažės administracinis aparatas ir nepagrindines funkcijas vykdančių darbuotojų skaičius. Tai leis mums greičiau reaguoti į pokyčius ir išnaudoti mūsų informacijos technologijų teikiamus privalumus ", - pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo BNS sakė "Sodros" vadovas Mindaugas Sinkevičius.
Finansų analitikas Stasys Jakeliūnas mano, kad „Sodros“ pertvarka duos labiau moralinę, nei finansinę naudą.
"Planuojama 10 mln. litų pertvarkos finansinio efekto santykis su 13 mlrd. litų siekiančiomis „Sodros“ išlaidomis yra labai mažas. Todėl ši „Sodros“ pertvarka duos labiau moralinę, nei finansinę naudą. Neabejoju, kad sumažėjus darbuotojų skaičiui, „Sodra“ pradės dirbti efektyviau. Žinoma, to buvo galima imtis ir anksčiau ir šiuo atveju daug kas galėjo priklausyti nuo pačio vadovo. Visiems nuo to bus tik geriau, tačiau „Sodros“ administracinė pertvarka šios sistemos ligų nepagydys", - sako analitikas.
Darbuotojai neturi pasirinkimo
Vidiniams permainų pokyčiams pritaria ir patys "Sodros" darbuotojai. Pasak Socialinio draudimo darbuotojų sąjungos vadovo Vinco Kuncos, pertvarkos gaires administracija derino su sąjungos nariais, kurie iš principo taip pat pritarė optimizacijai."Kiek bus iš tikro atleista žmonių, paaiškės vėliau. Keisis daugelio darbuotojų pareigybės, funkcijos. Tačiau žmonės supranta, kad yra diegiamos informacinės technologijos ir jų darbas jau tampa neefektyvus", - kalbėjo V.Kunca.
Pasak jo, darbo neteks mažiau žmonių nei skelbiama, mat bus naikinami ir laisvi etatai. "Sodros" duomenimis, jų šiuo metu yra 129. Todėl atleidimus iš darbo gaus kiek daugiau nei 300 darbuotojų, kurie darbą galės susirasti per 2 mėnesius, arba ilgesnį laiko tarpą. V.Kunca sakė, kad šis terminas gali būti pratęstas iki 4 mėnesių ir su administracija tai aptarta.
Komentaras Kaetana Leontjeva, Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė
Vidinė "Sodros" pertvarka yra sveikintinas ir labai ilgai lauktas sprendimas, kurį svarbu įgyvendinti iki galo. Nes dabar "Sodros" aparatas yra išsipūtęs, neefektyvus ir brangiai kainuojantis mokesčių mokėtojams. Šįmet "Sodros" administravimo įstaigų sąnaudos sudaro 247 mln. litų, kartu su išlaidomis palūkanoms sumokėti visos sąnaudos sudaro net 773 mln. litų arba 7 proc. "Sodros" pajamų.
Procentine išraiška tai yra žymiai daugiau, negu kainuoja privačių antros pensijų pakopos fondų administravimas – 2 proc. nuo įmokų ir 1 proc. nuo turto, nors skirtingai nuo pinigus surenkančios ir išdalinančios "Sodros" pensijų fondai pervestas lėšas investuoja.Tikėtina, kad siūlomas 10,4 mln. litų per metus sutaupymas nėra riba ir įmanoma dar labiau efektyvinti administravimą ir mažinti išlaidas bei "Sodros" deficitą. Nereikėtų pamiršti ir prabangaus "Sodros" nekilnojamojo turto atsisakymo – juk ypač mažesniuose miesteliuose "Sodros" pastatas dažnai būna tarp didžiausių ir prabangiausių pastatų.
Naujausi komentarai