Kauno menininkų namuose – naujų idėjų skersvėjis | Diena.lt

KAUNO MENININKŲ NAMUOSE – NAUJŲ IDĖJŲ SKERSVĖJIS

Jau kurį laiką Kauno menininkų namai (KMN) turi naują vadovą – tai kultūros vadybininkė ir edukatorė Rūta Stepanovaitė. Vilniaus dailės akademijoje taikomosios grafikos magistro studijas baigusios kaunietės, apie dešimtmetį dirbančios kultūros lauke, vardas iki šiol buvo siejamas su eksperimentinio meno erdve "Kabinetas".

Kokiu keliu bus einama, kad KMN taptų visų Kauno menininkų traukos centru? Apie tai – pokalbis su R.Stepanovaite.

– Kaip žinoma, Kauno menininkų namai nėra nauja kultūrinė, meninė erdvė, tai vieta, turinti savo istoriją, šlovės metus ir sentimentus, taigi ne taip ir lengva joje vadovauti, pavyzdžiui, prieš tai buvęs vadovas nuvylė vyresniuosius – menininkų klestėjimo laikų kartą, ankstesnysis nepateisino jaunųjų poreikių. Kaip žadate laviruoti jūs, kokie jūsų prioritetai, planai ir vizijos?

– Kauno menininkų namai, ilgą laiką veikę išskirtinai kaip meninių programų pristatymo erdvė, turėtų tapti miesto mastu kūrybinius procesus koordinuojančia institucija, ne tik besidominčia naujausiomis tendencijomis, bet ir jas kuriančia. Prioritetas – auditorijų plėtra. Tikslo sieksime pristatydami aktualų, profesionalų ir kokybišką turinį – ne tik renginių, bet ir naujai kuriamų paslaugų. Ilgalaikėje strategijoje numatome pamažu iš lokalios scenos žengti į tarptautinę, kurioje norime ne tik patys dalyvauti, bet ir atverti duris šiuolaikiniams procesams bei juos įtaigiai pristatyti vietinei bendruomenei.

Atmintis yra svarbi kaip ir istorinis kontekstas, tačiau norėtųsi, kad atmenant tai, kas buvo geriausia būtajame laike, surastų naujas išraiškos formas šiandienybėje. Tikiu, kad tik taip galima tikėtis veiklos tvarumo.

– KMN vadovaujate dar labai trumpą laiką, bet turbūt jau galite įvardyti didžiausius kliuvinius įgyvendinant turimas idėjas: kas kelia nerimą ir kas šiuose namuose džiugina? Ką radote, bet mėginsite keisti ir ko neradusi bandysite padaryti?

– Kol kas norisi tik pasidžiaugti, kad KMN yra atviri pokyčiams, tai galima justi ir bendraujant su kolektyvu. Sėkminga institucijos veikla neatsiejama nuo stiprios ir profesionalios komandos. Profesionalų esamoje komandoje yra, taip pat artimiausiu metu kolektyvą papildysime ir naujais darbuotojais, iš kurių tikimės iniciatyvumo ir, svarbiausia, kūrybiško požiūrio į savo veiklą.

Tikimės, kad, pasiūlius naujos kokybės turinį, pavyks pritraukti lankytojų, kurie Kauno menininkų namus yra gerokai primiršę, ar galbūt jų dar nė neatrado.

Galiu patvirtinti, kad laukia permainingas metas, tikimės, jog pavyks pokyčius įtaigiai iškomunikuoti ir, pasiūlius naujos kokybės turinį, pritraukti lankytojus, kurie Kauno menininkų namus yra gerokai primiršę ar galbūt jų dar nė neatrado.

– Tikrai ne vienas paklaus: ar bus, kaip kadaise, KMN kavinė?

– Kavinės kūrimas KMN veiklos strategijoje nėra prioritetinis, tačiau labai laukiamas. Šiuo metu svarstome įvairius variantus, ieškome geriausių sprendimų, kurie tenkintų ne tik potencialių lankytojų poreikius, bet ir prisidėtų prie naujosios Menininkų namų veiklos strategijos įgyvendinimo. Galiu pažadėti, kad naujas traukos centras atsiras, o kokia forma tai bus įgyvendinta – palieku intrigą.

– "Atėjote" iš "Kabineto" – nedidelės, ypač modernaus meno parodų erdvės, kuri buvo įsikūrusi Kauno senamiestyje, bet šiuolaikiškai suremontuota. Ar nediktuoja minčių bei pajautų pati KMN, tiksliau, namo architektūra, ar čia ketinate kažką radikaliai keisti, nes šių dienų menininkams dažnai reikia modernių technologinių galimybių, ar stengsitės saugoti Menininkų autentiškumą, ar ieškosite kompromiso?

– "Kabinetas" yra projektų erdvė, kurta kaip atsvara institucinėms kultūros lauko praktikoms Kaune. Visuminė "Kabineto" veikla yra paremta edukacija, ją suvokiame kaip galimybę vietos bendruomenės telkimui ir jos aktyviam įtraukimui į šiuolaikinio meno procesus. Šių metų kovo mėnesį tapome nomadiška platforma, tad mūsų veiklos geografija gerokai prasiplėtė – ne tik lokacijos prasme, bet ir pačios erdvės estetika. Švarią balto kubo estetiką balandį–birželį keitėme į modernistinio pastato interjerą, knygyną ar industrinio stiliaus aplinką. Tad negaliu patvirtinti, kad man artima tik viena kuri pajauta.

Kalbant apie KMN, norėtųsi siekti eksterjero ir interjero dermės. Reikia atsižvelgti ir į tai, kad pastatas yra saugomas paveldo objektas, todėl bet kokie tvarkybos darbai reikalauja ne tik laiko, bet ir finansinių resursų. Na, o esamos erdvės taip pat turi potencialo, ir sieksime jas visas pritaikyti įvairiems poreikiams pagal numatytą ilgalaikį veiklos ir tvarkybos planą.

– Vadinasi, "Kabinetas" neprapuolė, jo nesurijo finansiniai rūpesčiai?

– Taip, "Kabinetas" niekur nedingo, tačiau esame klajojanti platforma, ieškanti naujų bendradarbiavimo galimybių. Yra numatytas tolesnis renginių planas spalio–gruodžio mėnesiams, prisistatysime Vilniaus, Klaipėdos ir Kauno auditorijoms. KMN "Kabinetas" veikė šių metų balandį, trumpalaikėje 10 dienų trukmės rezidencijoje. Leidžiamės į tolesnes erdvių, dažnai netikėtų, paieškas.

– Įdomu, kokie artimiausi KMN planai ir renginiai?

– Spalį Menininkų namuose veiks tarptautinė kuruota rezidencija "Centras", kurios pirmieji renginiai, tiriamieji vizitai, jau vyko vasaros pradžioje. Šiuo projektu kartu žymėsime naują KMN veiklos kryptį – rezidencijų programos menininkams, kuratoriams ir įvairioms platformoms pradžią. Na, o lapkritį, kaip jau įprasta, švęsime #menininkų gimtadienį, kuriuo įtvirtinsime naująjį KMN veidą ir pateiksime daugiau netikėtumų.

Rašyti komentarą
Komentarai (6)

Ilonija

kas čia per marazmas ir menotyristinis žargonas apie nieką? kur koncerta, parodos ir pristatymai???

naujos

''idėjos'' sublizgėjo ........... kaip anonsas rugsėjo 23 dienai - išryškint ''kūno ir gėdos padėtį'' už 3 eurus

r

Rūta, Jūs šaunuolė.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS