Aikštelė prie funikulieriaus praris ne vieną milijoną | Diena.lt

AIKŠTELĖ PRIE FUNIKULIERIAUS PRARIS NE VIENĄ MILIJONĄ

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Prieš rinkimus vėl pasigirdo Kauno valdžios pažadai sutvarkyti Aleksoto apžvalgos aikštelę. Studentai tą siūlė padaryti dar 2008 m., tačiau savivaldybė jų idėjas jau pamiršo ir už 60 tūkst. litų nupirko galimybių studiją su abejotina idėja.

Prieš rinkimus vėl pasigirdo Kauno valdžios pažadai sutvarkyti Aleksoto apžvalgos aikštelę. Studentai tą siūlė padaryti dar 2008 m., tačiau savivaldybė jų idėjas jau pamiršo ir už 60 tūkst. litų nupirko galimybių studiją su abejotina idėja.

Už pinigus – geriau?

"Prieš kelerius metus studentai pripaišė idėjų, bet tai buvo vaikiško lygio piešinukai. O dabar parengta galimybių studija, kurioje yra ir turistų srautų, ir kiti skaičiavimai", – tikino savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis.

Savivaldybės rūpesčiu parengta galimybių studija siūlo miesto simboliu vadinamoje vietoje įrengti virš kalno šlaito iškeltą statinį, tačiau dar neaišku, kaip tai įvertins specialistai.

Apie tai, kad parengta nauja Aleksoto apžvalgos aikštelės urbanistinės-ekonominės plėtros galimybių studija ir priešprojektiniai pasiūlymai, paskelbta šių metų vasarį. Praėjus 10 mėnesių, praėjusią savaitę, savivaldybės tarybos kolegija nusprendė, kad reikia rengti Aleksoto apžvalgos aikštelės detalųjį planą.

2008 m. savivaldybė kartu su Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto dėstytojais ir studentais buvo surengusi architektūrinių idėjų konkursą "Aleksoto apžvalgos aikštelės sutvarkymas". Tuomet studentų darbai buvo pristatyti, juos vertino žinomi Kauno architektai ir savivaldybės atstovai. Nugalėtojai tuomet džiaugėsi dovanų gavę knygų ir vylėsi, kad miestas pasinaudos jų idėja po apžvalgos aikštelės grindiniu įrengti kavinukę, suvenyrų parduotuvę, tualetą.

Nors apie šio miestui svarbaus objekto sutvarkymą kalbama ne pirmus metus, visos anksčiau siūlytos idėjos nugramzdintos užmarštin. Idėjas Kaunui siūlę studentai jokių piniginių prizų negavo, o savivaldybės iniciatyva užsakyta galimybių studija atsiėjo 60 tūkst. litų.

Reikėjo pasinaudoti

"Studentai savo mintį pasakė, o toliau – kitų institucijų reikalas ta mintimi pasinaudoti arba nepasinaudoti. Mes nesame tie, kurie galėtume patys įgyvendinti. Tai ne pirmas, ne antras ir ne dešimtas toks atvejis. Buvo siūlyta įrengti paplūdimius Santakoje, ir dar daug kas buvo siūlyta. Bet savivaldybei tai neįdomu, arba jie nemato mechanizmo, kaip panaudoti tas idėjas ir paleisti jas į gyvenimą", – neslėpė apmaudo Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto profesorius Jonas Audėjaitis.

Tuomet idėjas siūlę architektūros studentai jau baigė studijas, o apžvalgos aikštelė vis dar tokia pat, nebent plytelės ir laiptai gerokai pasiklaipė ir aptrupėjo.
Kauno dailės fakulteto dekanas sakė girdėjęs, kad savivaldybė pati kažką organizuoja šiuo klausimu. "Jeigu savivaldybė pati nusprendė kažką daryti, mes negalime daryti įtakos. Jeigu jau buvo rengti idėjų konkursai, jais ir reikėjo pasinaudoti. Tai kreivas savo pareigų vykdymas", – įsitikinęs J.Audėjaitis.

Anot jo, kiekvienas savo darbą turi atlikti profesionaliai nuo pradžios iki galo. "Gebėjimas pasinaudoti tuo, kas jau padaryta, irgi yra menas, bet ne visi tai sugeba", – svarstė profesorius.

Profesionalai irgi siūlė

"Prieš kelerius metus savivaldybė buvo sugalvojusi ten kažką daryti. Tuomet mes su kolega J.Audėjaičiu siūlėme, kad lygiagrečiai VDU Muzikos akademijos pastato, šalia funikulieriaus slėnio būtų pailga kavinukė, kuri galu baigtųsi į Senamiestį, tačiau neišsikištų virš šlaito", – dar vieną profesionalų siūlymą priminė Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto profesorius Rimvydas Palys.

Jis neabejoja, kad šalia tokios kavinukės keliais laipteliais žemiau esanti senoji aikštelė, skulptoriaus Roberto Antinio "Perkūnas", čia pat – funikulierius, kurį būtų galima stebėti, subtiliai susijungtų į visumą. "Tai grotų kaip viena melodija. Įžūlių ir arogantiškų sprendimų čia neturėtų būti. Atėjus į vestuves nereikia perrėkti jaunikio. Čia jau vidinės kultūros klausimas", – savo įžvalgas dėstė R.Palys.

Profesorius abejoja, ar šioje vietoje galima statyti kavinę, pakibusią virš šlaito. "Tai man atrodo pernelyg įžūlu. Tokią idėją reikėtų labai rimtai aptarti ir su miesto bendruomene, ir Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryboje. Ši vieta labai jautri, šlaitas toks gražus, šalia – Senamiestis, o tau virš galvos visą laiką kabos kažkoks įžūlus kumštis? Kavinukė, suvenyrų parduotuvė, apžvalgos aikštelė ten tikrai reikalinga, bet kur ir kaip, reikia labai atsakingai apsvarstyti", – pastebėjo R.Palys.

Jis projektavo šiemet atidarytą kavinę ant Milikonių kalno, tačiau ten – kita situacija. "Ten viskas nauja, apačioje nėra kokių nors vertybių, labai didelė erdvė. O kalnas šalia Senamiesčio kažin ar turėtų būti prifarširuotas kokių naujadarų", – palygino patyręs architektas.

Tikisi ES paramos

Naujoji galimybių studija skelbia, kad Aleksoto apžvalgos aikštelei sutvarkyti reikės daugiau kaip 5,5 mln. litų.

Savivaldybės administracijos direktorius D.Ratkelis žada, kad bus rengiama paraiška Europos Sąjungos paramai gauti, tačiau kada pagaliau iš mirties taško pajudės šios svarbios Kaunui vietos sutvarkymo darbai, jis nedrįso prognozuoti. Direktorius taip pat negalėjo atsakyti, kada bus skelbiamas architektūrinis urbanistinis konkursas, apie kurį kalba miesto vadovai.

"Kol neaiškus finansavimo šaltinis, jokie kiti darbai, kuriems reikalingas finansavimas, nebus daromi", – paaiškino D.Ratkelis.

Neaiški funikulieriaus istorija

Savivaldybės rūpesčiu parengtoje galimybių studijoje akys krypsta ir į šalia apžvalgos aikštelės veikiantį funikulierių. Kultūros ir turizmo plėtros skyriaus specialistų teigimu, funikulierius yra neatsiejama turistinio maršruto į Aleksoto apžvalgos aikštelę dalis, tačiau ir šio istorinio Kauno objekto atnaujinimą lydi nesklandumai.

"Kauno diena" rašė, kad turėjęs tapti turistų traukos objektu ir miesto pasididžiavimu, Aleksoto funikulierius atrodo apgailėtinai, o kur dingo jam sutvarkyti skirti milijonai, niekas negali atsakyti.

Anot D.Ratkelio, visi bandymai tiesos ieškoti teisėsaugos institucijoms padedant buvo atmesti. "Gavome teismo išaiškinimą, kad "Kauno autobusai" turi kreiptis į rangovą, jeigu mato broką, kurį reikia ištaisyti", – skėstelėjo rankomis savivaldybės administracijos direktorius.

2011 m. gruodį Kauno miesto savivaldybės taryba pritarė, kad savivaldybės kontroliuojama bendrovė "Autrolis" funikulieriaus reikmėms paimtų 3 mln. litų dydžio paskolą. Tais pačiais metais taryba iš savivaldybės biudžeto projektui buvo skyrusi 274 tūkst. litų. Ketinta iš pagrindų sutvarkyti funikulieriaus bėgius ir juos laikantį pagrindą, o už beveik 100 tūkst. litų buvo parengtas dar vienas projektas funikulieriaus stotelėms atnaujinti.

"Žiūrime, kaip spręsti šį klausimą, bet kol kas aš negaliu atsakyti. Kai ne viskas atlikta, tai vaizdas ir glumina", – aiškino bendrovės "Kauno autobusai", perėmusios "Autrolio" įsipareigojimus, administracijos departamento vadovas Mindaugas Grigelis.

Anot jo, funikulieriaus kelio rekonstrukcijai nebuvo išleista 3 mln. litų, o brokas jau užfiksuotas ir apie tai informuotas darbus atlikęs rangovas. "Kreipėmės į "Autokaustą" ir gavome atsakymą, kad defektų šalinimo darbus planuojama atlikti iki gruodžio 19 d. Yra garantinis laikas, ir jie to nesikrato", – sakė M.Grigelis.

Pasiteiravus apie prastos būklės funikulieriaus stoteles, jis aiškino, kad tai atskiras projektas. "Neužteko pinigų ir jokių darbų nebuvo padaryta", – konstatavo M.Grigelis.
Savivaldybės planuose – 1 mln. litų funikulieriaus stotelėms sutvarkyti gauti iš ES fondų.

GALERIJA

  • Aikštelė prie funikulieriaus praris ne vieną milijoną
  • Aikštelė prie funikulieriaus praris ne vieną milijoną
  • Aikštelė prie funikulieriaus praris ne vieną milijoną
  • Aikštelė prie funikulieriaus praris ne vieną milijoną
  • Aikštelė prie funikulieriaus praris ne vieną milijoną
Rašyti komentarą
Komentarai (9)

taigi

mastykit - nuo 60t lt atkato turetu susidaryt kokie 9t litu (jei 15% tarifas). o ka paimsi nuo studentu jei jie daro veltui?

Fantazija

Kur tik besi pirštą visur piniginiai fejerverkai.Į Čečenijos aikštę sukišo 2 kartus daugiau pinigų nei reikėjo, nes 3 kartus perdarinėjo , klojo naują dangą. Dabar siūlymų kaip iš gausybės maišo; Šančių pliažai, tramplynai prie Kauno marių. Dainavos parko kioskeliai, prieplauka prie salos, laivai iki Kauno marių ir kt. siūlytojai tie patys Matijošaitis, Labanauskas, Garbaravičius. Išmęstu tie ponai savų po 3 milijonus ir padarytų per pusmetį, nes visi sočiai pasipinigavę.

Istorija kartojasi

ar tai neprimena „auksinio tualeto“ statybų? Vėl bus taškomi pinigai į savas kišenes. Kur tik prikiša rankas, ten viską skaičiuoja milijonais ir dešimtimis milijonų. Jau ir aikštelei prie funikulieriaus prireikė 5.5 milijono, kai tuo tarpu visai Čečėnijos aikštei su mūriniu pastatuku užteko 3 milijonų, nors pradžioje irgi buvo planuota 7 milijonai. Tik piliečiams pradėjus rėkti kaina sumažėjo. O kukliau negalima sutvarkyt? Štai jau ir funikulieriui vėl reikia remonto, nors tik nesenai išleista „tik“ 3 milijonai. Kaunas matyt labai turtingas, kad gali leisti tokią prabangą, kokią siūlo architektai, kuriems tik leisk kurti už kuo didesnius mokesčių mokėtojų pinigus? Suprantama, kad jiems nerūpi taupyti, juk ne savus pinigus leidžia. Juokingai skamba kavinės projektavimas tokioje vietoje Milikonių kalnas, kur vien Šilainių bomžai karaliauja. Su jais matyt ir sudaroma „visuma“. Švaisto pinigus Kauno valdžia išsijuosusi.Nieko nebijo.Nei žmonių, nei dievo,nei velnio.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS