Daugiabučių renovacija trypčioja vietoje Pereiti į pagrindinį turinį

Daugiabučių renovacija trypčioja vietoje

2014-06-07 03:00

Po pernai skambėjusių pažadų, kad daugiabučių namų renovacija Kaune įgaus naują pagreitį, kalbos pritilo, pastolių nematyti, o kauniečiai neranda informacijos apie būsto atnaujinimo procesus ir procedūras.

Po pernai skambėjusių pažadų, kad daugiabučių namų renovacija Kaune įgaus naują pagreitį, kalbos pritilo, pastolių nematyti, o kauniečiai neranda informacijos apie būsto atnaujinimo procesus ir procedūras.

Savivaldybė nieko nežino?

"Esu dirbęs Energetikos skyriuje, todėl nemažai pažįstamų, kaimynų klausinėja apie renovaciją. Pradėjau ieškoti, ką galėčiau tiems žmonėms patarti, bet koncentruotos informacijos vienoje vietoje nėra. Savivaldybė rūpinasi Kaunu, tai ir apie renovaciją turėtų žmones informuoti", – pastebėjo energetikos inžinerijos specialistas Kęstutis Miškinis.

Jis kreipėsi į savivaldybę prašydamas išsamiai informuoti kauniečius apie būsto renovacijos procesą, pateikiant aktualią informaciją, dažniausiai užduodamus klausimus, specifines problemas, techninius sprendimus ir rekomendacijas.

"Kauno dienai" pradėjus domėtis namų renovacija, paaiškėjo, kad savivaldybė dar tik ruošiasi konkretiems darbams, o pirmieji pastolių ir darbininkų turėtų sulaukti K.Baršausko 71-ojo namo gyventojai. Deja, savivaldybė neturi duomenų, kiek daugiabučių Kaune jau renovuota pačių gyventojų iniciatyva pagal anksčiau veikusias būsto renovacijos programas.

"Savivaldybės Statybos skyrius, kuriame yra Būsto renovacijos poskyris, tos informacijos pateikia mažai. Savivaldybės interneto svetainėje įdėtas renovuotinų namų sąrašas, bet vien iš sąrašo žmonėms – jokios naudos: perskaito, ir ką? Tas sąrašas juk nepaskatins gyventojų renovuoti savo namus", – įsitikinęs K.Miškinis.

Jo nuomone, žmonėms reikia pačių paprasčiausių dalykų: nuo ko ir kaip pradėti. "Yra įvairių interneto puslapių, kur galima susirinkti įvairios informacijos, tačiau savivaldybė, kuruojanti renovacijos procesą, turėtų ir informuoti žmogų, kur kreiptis, kas turėtų pradėti procesą, kokie dokumentai reikalingi, ar reikia namo įvertinimo, energetinio patikrinimo ar dar kokių nors ekspertizių", – vardijo energetikos inžinerijos specialistas.

Pasak K.Miškinio, pats paprasčiausias būdas – tiesiog daugiau informacijos pateikti savivaldybės interneto svetainėje. Jeigu kam kiltų papildomų klausimų, reikėtų skelbti kontaktus specialistų, kurie žmonėms galėtų į tuos klausimus pateikti konkrečius atsakymus.

"Jeigu žmonės ieško informacijos skirtingose interneto svetainėse, kur įvairių sričių specialistai dalija patarimus, neaišku, kiek tiksli ta informacija, ar ji atitinka Kauno savivaldybės situaciją ir tvarką. Juk reikalingi ir leidimai, kuriuos savivaldybė išduoda, ir projektų, namų fasadų spalvų derinimai. Kas ir kur tą daro, kokios procedūros?" – kauniečių dažniausiai užduodamus klausimus persakė K.Miškinis.

Renovacija apauga gandais

K.Miškinio iniciatyvą palaiko ir miesto tarybos narys Stasys Buškevičius. "Procesas yra išties sudėtingas, daug techninių ir juridinių niuansų, o kai trūksta konkrečios informacijos, viskas greitai apauga įvairiais gandais", – pastebėjo miesto politikas.

Jis sakė žinąs apie įvairias svetaines, kuriose galima po gabalėlį susirankioti žinių, kaip reikia pasiruošti ir kaip įgyvendinti namo atnaujinimą. Tačiau S.Buškevičius įsitikinęs – jeigu jau savivaldybė koordinuoja šitą procesą, turėtų žmonėms suprantama ir aiškia kalba išdėstyti visą reikalingą informaciją. "Tai, kas žmonėms labiausiai rūpi, turėtų būti viešinama", – sakė miesto tarybos narys.

Anot jo, interneto erdvėje ir žiniasklaidoje išbarstyta informacija įneša nemažai sumaišties ir dėl to, kad vieni specialistai pataria vienaip, kiti ragina elgtis kitaip, o parastam žmogui sunku susigaudyti.

S.Buškevičius neabejoja, kad pirmiausia informacija ir patarimai apie būsto atnaujinimą turėtų būti skelbiami savivaldybė interneto svetainėje. "Daugiabučiuose namuose gyvena įvairūs žmonės, ir ne visi galbūt naudojasi internetu, todėl reikėtų informaciją skleisti ir spausdinta forma popieriuje. Savivaldybė juk skelbia savo informaciją vietos laikraščiuose, tad kartu galėtų viešinti ir viską, kas susiję su daugiabučių namų renovacija. Sklaida turi būti kuo platesnė, negalima apsiriboti vienu šaltiniu", – pastebėjo politikas.

Dar tik svarsto

Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius, kuris yra ir tiesioginis Būsto renovacijos poskyrio viršininkas, nenorėjo sutikti su priekaištais dėl informacijos trūkumo.
"Tikrai daug informacijos yra Būsto energijos taupymo agentūros puslapyje – įstatymai, nutarimai ir visa kita, bet žmonės ir internetą turėdami tingi ieškoti ir nori, kad jiems būtų sukramtyta ir paduota", – ironizavo savivaldybės atstovas.

Jis įsitikinęs, kad savivaldybės svetainėje reikėtų ne sausos informacijos. "Norintiesiems renovuoti namą labai praverstų diskusijų forumas. Ten ir specialistai galėtų atsakinėti į žmonių klausimus, ir patys žmonės diskutuotų tarpusavyje bei dalytųsi patirtimi, kuri būna ir teigiama, ir neigiama", – savo viziją išdėstė V.Abramavičius.

Anot jo, savivaldybės interneto svetainėje ketinama paruošti populiariausių klausimų ir atsakymų skiltį būsto renovacijos tema, o šalia veiktų interaktyvus diskusijų forumas. V.Abramavičius mano, kad tokia forma pateikta informacija būtų daug naudingesnė kauniečiams.

Statybos skyriaus vedėjas užsiminė ir apie tai, kad Būsto renovacijos poskyris šiuo metu neturi vadovo, bet tikisi artimiausiu metu išspręsti šį klausimą, o tada jau žada įgyvendinti ir diskusijų forumo įkūrimo planus.


Skaičiai

4000 – maždaug tiek daugiabučių namų yra Kauno mieste.

35 daugiabučiai savivaldybės pastangomis turėtų būti pradėti renovuoti šiemet.

Dar 100 daugiabučių namų atnaujinimą savivaldybė ketina pradėti 2015 m. pavasarį.


Komentaras
Arvydas Garbaravičius, miesto tarybos narys

Kauniečių problemos dėl daugiabučių prasidėjo nuo tada, kai vyko privatizacija. Valdžia atsikratė namų, žmonės džiaugėsi gavę nuosavybės teises į būstus, o iš tikro įsigijo didžiulę bėdą – kai kurie namai jau begriūvantys. Juos būtina renovuoti. Nieko naujo, kad Kaune trūksta kažkokios informacijos. Pirmiausia, savivaldybė baigia išbarstyti bet kokius kvalifikuotų specialistų likučius. Kvalifikuoti specialistai neina dirbti į savivaldybės administraciją, o tie, kurie dirba, turi būti be stuburo ir įtikti valdančiajai partijai. Tad ir informacijos apie daug ką trūksta, o procesai mieste vyksta chaotiškai.

Dar viena problema – savivaldybė linkusi slėpti informaciją ir nuo tarybos narių, ir nuo kauniečių. Taigi savivaldybės administracijos specialistai arba neturi informacijos dėl kvalifikacijos trūkumo, arba tiesiog jos nepateikia.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra