„A. Gustaitis – išskirtinė asmenybė. Tai – inovatorius, modernizavęs Lietuvos karinę aviaciją, sukūręs ir išbandęs pirmąjį lietuvišką lėktuvą ANBO. Jo darbai prisidėjo prie šalies gynybos ir garsinimo, įkvėpė tūkstančius aviacijos entuziastų. Simboliška, kad A. Gustaičio atminimas kasmet pagerbiamas per Kauno Aviacijos šventę, o buvęs sraigtasparnių angaras ir inovacijų parkas – erdvė naujiems proveržiams. Tikiu, kad dar vienas paminklas legendiniam aviatoriui pasakos apie jo neįkainojamą indėlį į Lietuvos padangių saugumą ir drąsą“, – sakė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
A. Gustaičio asmenybė ir jo nuopelnai Lietuvos aviacijai – neeiliniai: Lietuvos karo aviacijos vadas ir brigados generolas, talentingas inžinierius sukūrė devynis ANBO lėktuvų tipus – sportinius, mokomuosius, žvalgybinius ir bombonešius. Iš viso sukonstruoti net 66 lėktuvai, kuriuos, rūpindamasis kitų saugumu, visada bandydavo pats.
1925 m. liepos 14 d. žymi istorinę akimirką – pirmąjį skrydį su ANBO-I vienviečiu sportiniu lėktuvu. Vienas svarbiausių A. Gustaičio karjeros momentų – 1934 m. surengtas ANBO-IV lėktuvų grandies skrydis aplink Europą. Jo metu aplankyta 12 valstybių sostinių. Šis žygis pademonstravo Lietuvos aviacijos pajėgumą tarptautinėje arenoje.
Miesto tarybai pritarus, A. Gustaičiui skirto paminklo statybą organizuos Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyrius. Meno kūrinio įrengimas atliekamas organizuojant atvirą projekto konkursą Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka. Menininkai galės siūlyti monumento projektą, raiškos formą, medžiagiškumą bei geriausią vietą.
Kaune A. Gustaičio atminimas jau yra įamžintas keliose vietose: memorialinės lentos pažymi vietas, kur jis gyveno (Lakūnų pl. 44) ir dirbo (Europos pr. 21). A. Gustaitis įamžintas Lietuvos karo aviacijos memoriale S. Dariaus ir S. Girėno aerodrome (Veiverių g. 132), Lietuvos aviacijos muziejuje veikia jam skirtas atminimo kambarys, o Aleksote jo vardu pavadinta gatvė.
Už gyvenimo nuopelnus A. Gustaitis apdovanotas Lietuvos ir užsienio šalių ordinais: Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro (1927 m.), Vytauto Didžiojo ordino Karininko (1930 m.) ir Gedimino ordino Komandoro (1934 m.) kryžiais. Jam suteikti Prancūzijos Garbės legiono Karininko (1935 m.), Italijos Karūnos ordino Komandoro (1934 m.) laipsniai. Skirtas Švedijos Vazos ordinas (1935), valstybinis Latvijos Trijų žvaigždžių ordino Didysis karininko (1938 m.) apdovanojimas.
Naujausi komentarai