Vienas žmogus namų ūkyje per parą vidutiniškai suvartoja apie 80 litrų vandens. Mėnesio viduryje gyventojus pasiekia sąskaitos už suvartotą vandenį. Vieni uoliai kas mėnesį gautas sąskaitas apmoka, kiti atsiduria juodajame įmonės „Kauno vandenys“ sąraše. Jų skola siekia 8, 860 mln. litų.
Ragina nedelsti
Dar mėnuo, ir daugelio mūsų pašto dėžutes pasieks gerokai įspūdingesnių sumų sąskaitos, nes prasidės šildymo sezonas. Bendrovė „Kauno vandenys“ nesirengia gąsdinti savo įsiskolinusių klientų, todėl ragina juos užsukti į Klientų aptarnavimo skyrių. Bendrovės administracija įsitikinusi, kad jų pasirinktas požiūris į skolininkus leidžia žmogui oriai susitvarkyti patekus į nemalonią situaciją.
„Jeigu žmogus rūpinasi ir nenumoja ranka į skolą, tai mes susitinkame ir ieškome abiem pusėms palankaus varianto, kaip atsikratyti susikaupusios skolos už suvartotą vandenį. Deriname, kad skolininkas galėtų mažiausiai skausmingomis išlaidomis palengva padengti įsiskolinimą“, – įmonės poziciją dėstė „Kauno vandenų“ Juridinio skyriaus viršininkas Ramūnas Šulskus.
„Kauno vandenų“ Abonentų skyrius pastebi beprasidedantį vartotojo įsiskolinimą. Tada imasi prevencinės veiklos – siunčia pranešimą apie susikaupusią skolą ir ragina susimokėti. Kitą kartą to ir pakanka. Tačiau jei nesumoka, bet susirūpina ir atvyksta į Abonentų skyrių, jam pasiūloma sudaryti skolos apmokėjimo grafiką abiem pusėms palankiomis sąlygomis.
Įpareigojimas vekseliu
„Kauno vandenys“ dažniausiai siūlo skolą išdėstyti pusmečiui į priekį, mokant kartu su kasmėnesiniais mokesčiais už suvartotą vandenį.
„Kad tas sandoris būtų patvirtintas juridiškai, asmuo dar pasirašo vekselį. Kodėl vekselis? Vekselis tai įsipareigojimas, kurio neįvykdžius nereikia bylinėtis. Pakanka pas notarą paimti vykdomąjį įrašą ir kreiptis į antstolį dėl skolos išieškojimo“, – liūdnąją skolos išieškojimo dalį išdėstė R.Šulskus.
Pasak R.Šulskaus, taip išvengiama papildomų teismo išlaidų, kurios krenta skolininkui ant pečių, ir sutaupoma laiko. „Kauno vandenys“ įsitikinę, kad skolininkui pasirašyti vekselį gerokai palankiau, nes atidedamas skolos mokėjimas ir išdėstomas sutariamu grafiku.
Ir nors „Kauno vandenys“ pasirengę draugiškai kalbėti su skolininkais, per mėnesį baigiasi maždaug 80-ies vekselių terminas, o skolos, deja, vis dar kabo nesumokėtos. Baigiantis vekselio pasirašymo terminui, bendrovė raštu dar primena skolininkui apie jo įsipareigojimus.
Tradicinė tokio skolininko pozicija skamba taip: „Aš sumokėjau pusę skolos, todėl prašau neperduoti manęs antstoliui dėl priverstinio skolos išieškojimo.“ Bendrovės elgesys skolininko atžvilgiu priklauso nuo paties skolininko veiksmų ir pastangų.
Netradicinės situacijos
„Kauno vandenys“ itin palankiai vertina skolininką, kuris būna sumokėjęs daugiau nei pusę skolos. Tada galima derėtis ir terminą pratęsti. Įmonės strategija – suteikti galimybę susimokėti. Bendrovė išsaugo klientą, o šis neatsiduria antstolio taikiklyje. Nėra to blogo, kas neišeitų į gera – tokia pozityvi „Kauno vandenų“ pozicija.
Būna atvejų, kai terminas pratęsiamas ir tokiam skolininkui, kuris nėra sumokėjęs pusės skolos. Nė vienas neapsaugotas nuo nelaimės, ligos ar kitų finansinę padėtį į blogąją pusę pakoreguojančių situacijų.
„Būna, nelaimė nutinka, sveikata sušlubuoja ar dar kas nors, tai tokius atskirus žmonių prašymus, kurie nurodo kliūtis, dėl kurių nepavyko įvykdyti įsipareigojimų, perduodame „Kauno vandenų“ vadovams“, – R.Šulskus aiškino sunkesnį, bet vis dar įmanomą sprendimo kelią.
R.Šulskus pabrėžė, kad svarbiausia paties skolininko veiksmai. Esą niekas neatsuks nugaros žmogui, dedančiam pastangas susitvarkyti dėl nepalankių situacijų susikaupusias skolas.
Gudravimai nepadeda
Abonentų skyriaus vadovė Elena Švažienė atkreipė dėmesį į dar vieną skolininkų grupę. Žmonės ima gudrauti. Kai susidaro skola, kai kurie nustoja deklaruoti skaitiklių rodmenis ir ima slėpti, kiek vandens sunaudoja. Tačiau net ir tokiu atveju niekas niekur nedingsta. Kontrolė yra. Anksčiau ar vėliau skaitiklių rodmenys bus surašyti, skola priskaičiuota ir žmogus grims dar giliau.
„Inspektoriai tikrina skolininkus, nerodančius vandens suvartojimo. Tokių yra daug ir dažniausiai tie patys. Bet kada nors jie vis tiek būna patikrinti, ir skola fiksuojama tą dieną, kada inspektorius patikrina“, – dėstė E.Švažienė.
Tačiau E.Švažienė čia pat minkštino situaciją, kad nesibaimintų tie, kurie nespėjo sumokėti einamąjį mėnesį ir planuoja sumokėti už du. Tokių „Kauno vandenys“ dar nestato prie gėdos stulpo.
„Tik tada, kai skola ir toliau didėja, „Kauno vandenys“ siunčia įspėjimą. Jei nesulaukia jokios skolininko reakcijos, tada jau eina į vietą surašyti teisminio akto ir surašo tai, ką žmogus pasako, – kiek žmonių gyvena bute ir t. t. Kartu mėginame įtikinti, kad ateitų pasikalbėti“, – ramino E.Švažienė.
Ir tada skola atidedama 6 mėn., jei pusę sumos sumokėjo, dar pratęsiama pusei metų. Tokie žingsniai rodo, kad žmogus stengiasi, taip skolininkas išvengia skausmingo teismo, antstolio vykdomų procedūrų.
Be gailesčio
8 mln. litų perkopęs kauniečių įsiskolinimas liudija, kad yra piktybiškoji skolininkų dalis, kuri visiškai nereaguoja į perspėjimus, neateina į „Kauno vandenų“ Klientų aptarnavimo skyrių ir nesitaria apie galimą būdą atsikratyti susikaupusios skolos įmonei.
Deja, kito ginklo su tokiais skolininkais nėra – teismas ir antstolis. Tokių „Kauno vandenys“ turi 2 790. „Kauno vandenims“ palankių teismo sprendimų būna apie 95 proc. Skolininkui sunku nuginčyti tai, kas yra akivaizdu. Tačiau visi šie procesai asmenims yra gana nemalonūs ir gaišinantys. Todėl bendrovė ragina ateiti ir bendromis jėgomis susitvarkyti.
„Pagrindinę skolininkų dalį sudaro neprivatizuotų butų gyventojai, t. y. Kauno savivaldybės socialiniuose būstuose gyvenantys žmonės. A. ir J.Gravrogkų g., Raudondvario pl., K.Baršausko g. bendrabučių gyventojai sudaro 70 proc. skolininkų“, – situaciją aiškino R.Šulskus.
Fizinių asmenų bankrotas jau atsiliepia ir „Kauno vandenims“. „Dabar iš Rygos gauname po 0,37 euro centus. Taip tęsis dvejus metus. Nėra didelė to skolininko suma, tačiau čia taip pat procedūra“, – naujovę priminė E.Švažienė.
Efektyvus būdas
„Kauno vandenų“ skolininkų sąrašą puošia ir kai kurios miesto įmonės. Tačiau su šiuo skolininkų bloku bendrovei susitvarkyti gana paprasta. Skolininkes įmones užspausti gana nesunku, nes joms galima užsukti vandens įvadą. Dažniausiai vandens įvadas būna įrengtas dar iki įmonės skolininkės patalpų.
„Jei įmonė nemokėjo du mėnesius, tai įspėjame, o vėliau ir atjungiame vandens tiekimą – labai efektyvus būdas priminti apie skolą. Tačiau įmonės skolininkės sudaro labai nedidelį procentą“, – apie palyginti nedidelius rūpesčius užsiminė E.Švažienė.
Įmonių skola „Kauno vandenims“ siekia per 2 mln. litų. Pasak E.Švažienės, gyventojų skola ne tik didesnė, bet ir tos pačios priemonės – vandens tiekimo nutraukimas – jau sunkiai taikomos. Į butą nepateksi, čiaupo neužsuksi. „Vandens išjungimas – pats efektyviausias skolos išieškojimo būdas, per antstolius išieškoma maždaug 60 proc. skolų“, – sakė R.Šulskus.
Skolininkas rekordininkas „Kauno vandenims“ yra nesumokėjęs 32,3 tūkst. litų. Daugiau nei 20 tūkst. yra skolingi šeši kauniečiai, o per 10 tūkst. litų – 52.
„Mes taip nekertame, kad jei jau žmogus turi skolą, tai viskas – einame į teismą ir perduodame antstoliui dėl skolos išieškojimo. Jeigu žmogus rūpinasi, tai mes pastangas vertiname palankiai ir žiūrime, kad ir jam, ir mums būtų gerai. Kiti skolininkai net dėkoja už tokią jiems suteiktą galimybę.
Tačiau turi žmogus rūpints, būti aktyvus, o ne slėpti galvą į smėlį kaip strutis ir galvoti, kad gal kaip nors viskas praeis“, – patarė „Kauno vandenų“ Juridinio skyriaus viršininkas.

Naujausi komentarai