Nuo mažens auklėjami ne tik vaikai | Diena.lt

NUO MAŽENS AUKLĖJAMI NE TIK VAIKAI

Šunų dresūros ir sporto centro "Nasrai" treneris, tarptautinės kategorijos "Agility" teisėjas Algirdas Valčiukas, ketvirtį amžiaus paskyręs šunims, įsitikinęs, kad būtina nuo mažų dienų auklėti šunelį. Antraip gali kilti problemų su ūgtelėjusiu mažyliu dėl netinkamo jo elgesio namuose ar aplinkoje.

Šeimininko atsakomybė

2004 m. "Kauno diena" pirmą kartą rašė apie Kauno šunų dresūros ir sporto centrą "Nasrai", apie šio centro komandos borderkolio Kviko su vedliu Algirdu Valčiuku sėkmę Italijoje vykusiame pasaulio šunų vikrumo (Agility) čempionate. Ten jie dviejose komandinių varžybų trasose pasiekė geriausią rezultatą, apstulbinę čempionato dalyvius greičiu. Beje, netrukus Valčiukų šeimos mylimam ir prižiūrimam Kvikui sukaks penkiolika metų. Tačiau šį kartą dresūros mokyklos vadovą kalbinome ne apie šunų sportą, bet apie apie tai, kaip išmokyti mažus šunelius draugiškumo, paklusnumo, tvarkingo elgesio, kaip pasirinkti sau tinkamą auginti šuniuką.

Anot didžiulę patirtį dresuojant šunis turinčio A.Valčiuko, labai svarbu tinkama keturkojo mažylio socializacija. O tai reiškia, kad šunelis nuo pirmų dienų, kai pradeda vaikščioti, ir iki keturių mėnesių amžiaus turi būti tinkamai supažindintas su aplinka, kad jaustųsi joje saugus, norėtų bendrauti su šeimininku. Šunelis turi  pajusti, kad drauge praleistas laikas – pats smagiausias, kad šeimininkas yra geriausių dalykų pasaulyje šaltinis, kad būti su juo saugu, smagu ir gera.

Puikiais šunimis negimstama

"Visas mažo šunelio auklėjimas turi būti pozityvus – mažylis skatinamas tobulėti, teigiamai jį motyvuojant, – aiškino A.Valčiukas. – Siekiant šio tikslo, t. y. teigiamų mažylio auklėjimo rezultatų, reikia žinoti ir mokėti teisingai įvertinti įgimtas šuniuko būdo savybes, temperamentą, nervų sistemą. Tik tuomet galima nukreipti mažylio auklėjimą tinkama linkme, užauginti smalsų, drąsų, draugišką, teikiantį daug džiaugsmo keturkojį šeimos narį, kuris nekels jokių rūpesčių", – įsitikinęs žinomas dresuotojas.

Pasak pašnekovo, reikia nuo mažų dienų šuniuką integruoti į šeimos gyvenimą – skirti jam kuo daugiau laiko, kartu keliauti automobiliu, pasiimti į šeimos išvykas gamtoje, į įvairius renginius. "Kuo daugiau skirsite laiko mažam šuneliui, tuo patikimesnis ir geresnis jis užaugs. Juk sakoma, kad gerais šunimis gimstama, o puikiais – tampama", – kalbėjo šypsodamasis Algirdas.

Auklėti nuo mažens

Dresuotojas įsitikinęs, kad šuniuką reikia pradėti auklėti nuo pirmų jo žingsnių – kuo anksčiau, tuo geriau. Tuomet auklėjimo rezultatai bus geresni, o konfliktų su mažyliu dėl netinkamo jo elgesio bus mažiau.

"Kad šuniukas neterštų namie, reikia kuo dažniau vesti jį į lauką, taip pratinant mažylį atlikti gamtinius reikalus lauke. Beje, neužmirškite mažylio po tokio darbo pagirti, skanėstu paskatinti jį taip elgtis ir ateityje. Reikėtų nenusiminti, jei jautresnės nervų sistemos šunys mokysis gamtinius reikalus atlikti lauke ilgiau, nes ten daug įvairių dirgiklių. Tokie jautrūs šuneliai dažnai tuštinasi ir šlapinasi namie, grįžę iš lauko. Šią problemą reikėtų spręsti kompleksiškai, geriausia – padedant ar patariant specialistui. Visiems nepatariu tiesti ant grindų palučių, nes tokiu atveju šunelis tikrai įpras visus gamtos reikalus atlikti tik namuose, manydamas, kad būtent čia, o ne lauke, yra jo tualetas", – aiškino dresuotojas.

Reikėtų gerokai pagalvoti

Pašnekovas įsitikinęs, kad meilė šuniukui nepriklauso nuo jo veislės, jos retumo. "Į dresūrą pas mus žmonės atveda daug nuostabių mišrūnų – mylimų ir prižiūrėtų. Beje, mišrūnas šuo gali būti ne tik puikus šeimos draugas, bet ir sportininkas, sėkmingai dalyvaujantis įvairiose varžybose", – įsitikinęs A.Valčiukas.

 

Ką reikėtų žinoti ir įvertinti prieš įsigyjant šunelį? Į šį klausimą dresuotojas atsakė: "Visų pirma reikia žinoti, kam jums šuo reikalingas. Mat skirtingų veislių šunys turi skirtingų poreikių, ir šeimininkas turi gerai įvertinti, ar sugebės tuos poreikius patenkinti, ar šuo bus laimingas, ar netaps šeimininkui našta dėl savo natūralių įgimtų savybių", – priminė pašnekovas.

Būkite kantrūs šeimininkai

Taip pat turime žinoti, kokio dydžio kalytės ar patinėlio, mišrūno ar veislinio, ilgaplaukio ar trumpaplaukio šuns norime. "Rinkdamiesi šunelį, turite pasidomėti ne tik jo būdu, bet ir pagalvoti apie savo charakterį, gyvenimo įpročius – mėgstantieji pasivaikščioti mieste, užsukti į kavinę, buvoti įvairiuose lauko renginiuose, turėtų rinktis mažesnių veislių šunelius", – aiškino Algirdas. Mat Lietuvoje žmonės palankiau žiūri į mažesnius šunelius, todėl su tokiu augintiniu yra paprasčiau.

Pasak dresuotojo, jei mėgstate sportuoti, nesirinkite lėtapėdžių šunų veislių atstovų, nors šuns auklėjimas ir dresūra bei galutinis rezultatas iš esmės priklauso ne nuo šuns veislės, o nuo to, kiek šeimininkas skiria laiko savo šuniui, kiek turi žinių. Geriausius rezultatus visada pasiekia kantrūs ir darbštūs šeimininkai, mylintys savo šunis bei sugebantys jais džiaugtis.

Nepalikime vienų ilgam

"Neturintiems laiko žmonėms reikėtų pamiršti šunis, nes kiekvieną dieną jam, šuniui, būtina minimaliai skirti bent valandą. Antraip galima grįžus po ilgos darbo dienos į namus rasti nemalonių staigmenų: nuplėštus tapetus, apgraužtus baldus, sudraskytą linoleumą. Taip pat nepatariu palikti kūdikių ar mažų vaikų be priežiūros su bet kokiu šunimi. Vaikai nuo pat mažų dienų turi būti mokomi mylėti gyvūnus ir su jais švelniai elgtis. Mūsų dukrytei Luknei dar tik septyni mėnesiai, o ji visada krykštauja pamačius šunis ir puikiai jaučiasi jų draugijoje", – tikino Algirdas.

Tuose namuose, kur nedaug erdvės, labiau tinka auginti mažų veislių šunis. Su nedideliu šuneliu patogiau keliauti, iškylauti. Tačiau, perspėjo A.Valčiukas, daug ką lemia ne tik šuns dydis, bet ir veislė, nes būtent nuo veislės priklauso, kiek šuo bus judrus, jautrus temperatūrai, kiek triukšmingas ir t. t. Maži šuneliai mažiau ėda, bet reikia įvertinti kirpyklų paslaugų, įvairios aprangos, reikmenų kainas – mažo šuns auginimas nebūtinai kainuos pigiau.

Patinas ar kalytė?

Ką rinktis: patinuką ar kalytę? Dresuotojo nuomone, tai gali priklausyti nuo kelių viknių: jei namų aplinkoje yra spygliuočių, visžalių augalų, tai patinėlis, žymėdamas savo teritoriją, gali juos apdeginti savo šlapimu. Na, ir kalytės pritūpimas vejoje turės žolei analogišką kaip spygliuočiams poveikį. Pasak pašnekovo, patino ar kalytės būdo savybės mažai skiriasi – tai priklauso ne nuo lyties, o nuo atskiro individo. Žmogus turi įvertinti, kas jam mieliau, arčiau širdies. Kartais pernelyg stiprus patinų domėjimasis kalytėmis gali kelti daugiau nepatogumų nei kalytės ruja, kuri trunka keletą savaičių. Visada naudinga prieš įsigyjant šuniuką pasitarti su specialistais.

Dresuotojas įspėjo – labai rizikinga rinktis šuniuką vien pagal išvaizdą, būtina pasidomėti konkrečios veislės atstovo būdu, polinkiu į ligas, veislės paskirtimi ir, žinoma, įvertinti paties šuns šeimininko charakterį, gyvenimo būdą.

GALERIJA

  • Nuo mažens auklėjami ne tik vaikai
  • Nuo mažens auklėjami ne tik vaikai
  • Nuo mažens auklėjami ne tik vaikai
  • Nuo mažens auklėjami ne tik vaikai
  • Nuo mažens auklėjami ne tik vaikai
Šunų dresūros ir sporto centro "Nasrai" nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (2)

realybė

nei šunų dresuoja nei vaikų AUKLĖJA -palaida bala

Dasygyvenom

Šunis auklėja, vaikus dresuoja...

SUSIJUSIOS NAUJIENOS