Kaip siaubo filme: iš Kosta Rikos kaunietė savo kūne parsivežė lervų Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip siaubo filme: iš Kosta Rikos kaunietė savo kūne parsivežė lervų

2013-09-24 16:02

Du uodo įkandimai Centrinės Amerikos šalyje Kosta Rikoje, o po dviejų mėnesių Lietuvoje – dvi ištrauktos lervos iš kūno, kurių viena – gyva. Tokį siaubo filmą primenantį scenarijų išgyveno 34 metų kaunietė Kristina.

Du uodo įkandimai Centrinės Amerikos šalyje Kosta Rikoje, o po dviejų mėnesių Lietuvoje – dvi ištrauktos lervos iš kūno, kurių viena – gyva. Tokį siaubo filmą primenantį scenarijų išgyveno 34 metų kaunietė Kristina.

Mūsų šalyje to nebuvo

"Tai – tik antrasis atvežtinis miazės atvejis Lietuvoje. Ir pirmasis mūsų šalyje, kurį sukėlė parazitas – musė dermatobia hominis", – retu atveju stebėjosi Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Mikrobiologinių tyrimų skyriaus Parazitologinių tyrimų poskyrio vedėja Jolanta Žiliukienė.

Grįžusi iš Centrinės Amerikos, Kosta Rikos, po kurią keliavo liepos mėnesį, Kristina ant savo kūno pastebėjo du rausvus spuogelius. Jie buvo kairiajame šone, virš sėdmenų, vienas greta kito. Spuogeliai priminė uodo įkandimo pėdsakus, tačiau buvo šiek tiek didesni, nei įprastai įkandus šiam vabzdžiui.

Savaitę dvi keliautoja nejuto jokių skausmų, net paprasčiausio niežulio. Spuogeliai pasikeitė staiga, tarsi per vieną  naktį.

Rytą pabudusi moteris pajuto, kad tie spuogeliai tarsi šlapi. Pasižiūrėjusi į tą vietą, kur jie buvo, Kristina patyrė  šoką: plytėjo didele, kraujuota, pūlinga beveik delno dydžio raudona dėmė. Jos viduje matėsi dvi maždaug dviejų milimetrų skersmens skylutės. Iš jų sruvo pūliai, viską skaudėjo.

Kristina susisiekė su savo šeimos gydytoja. Ši patarė kreiptis į Kauno klinikas ar kurią kitą ligoninę.

It siaubo filme

Visi moterį apžiūrėję medikai manė, kad tai vabzdžio įkandimo sukeltas pūlingas užkrėtimas. Nieko pavojingo neparodė ir tyrimas ultragarsu, kurį paskyrė Kauno klinikų chirurgas.
Tiesa, echoskopu užfiksuotos dvi įkandimo žymės su 1 cm gylio ir 6 mm ploto skylutėmis.

Medikai dar nerekomendavo chirurginio gydymo, todėl Kristina žaizdą dengė tvarsčiu su gydomuoju tepalu, traukiančiu pūlius, bei medicininiu pleistru.

Po kelionės praėjus dviem mėnesiams, praėjusią savaitę moteris, nusiėmusi medicininį pleistrą, pamatė, kad iš vienos skylutės kažkas kyšo. Patraukė, nusmelkė skausmas. Kentėdama jį kaunietė iš vienos, po to iš kitos skylutės, it siaubo filme, ištraukė kažkokius gyvius.

"Tai buvo Centrinėje Amerikoje paplitusios musės dermatobia hominis lervos. Jų ilgis – apie pustrečio, storis – vienas centimetras, – teigė iš Kauno klinikinės ligoninės skubiai į Vilnių, Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją, atsiųstas lervas tyrusi J.Žiliukienė.

Ji sakė, kad šios musės labai gudrios. Kiaušinėlius perneša per uodus kraujasiurbius. Kai jie siurbia kraują, pajutę šilumą kiaušinėliai prasiskverbia pro odą arba plauko folikulą ir iš jų išsirita  lervutės. Tiesa, nuo to dažniausiai kenčia gyvuliai, bet ne žmonės.

Didelių pavojų nesukėlė

Kaunietės organizme lervos augo apie du mėnesius. Neretai tas procesas užtrunka ir iki pusmečio. Po to lervos iš organizmo pasišalina.

Tamsiai pilkos spalvos lervos Kristinos organizme buvo pasiekusios jau trečią – paskutinę stadiją.

"Įprastai, taip pat ankstesnėse stadijose, jas galima pašalinti chirurginiu būdu, – aiškino Parazitologinių tyrimų poskyrio vedėja J.Žiliukienė. – Akimi matomos angelės – vieta, pro kur lervos kvėpuoja. Parazitas iškiša uodeginę dalį. Skylutes užtepus, pavyzdžiui, vašku, lerva nebegali kvėpuoti ir yra priversta išlįsti."

Medikė pabrėžė, kad didelių pavojų žmogui šios lervos sukelti neturėtų, tačiau komplikacijų sukelti gali. Ar lervų gali būti įsiveisę ir daugiau?

"Reikia atidžiai apžiūrėti kūną, ar nėra panašių žaizdelių, mazgelių ir skylučių, kur gali veistis parazitų lervos", – patarė J.Žiliukienė.

Ištraukus lervas iš Kosta Rikos egzotišką "dovaną" atsivežusios Kristinos žaizdos ėmė gyti itin greitai.


Būta ir mirčių

Musė dermatobia hominis įprastai išauga 12–18 mm dydžio.

Paplitusi Centrinėje ir Pietų Amerikoje (dažniausiai – Kosta Rikoje, Meksikoje, Argentinoje, Čilėje).

Dažniausiai jos lervos parazituoja buivolų, šunų, kačių, kiaulių, avių, triušių organizmuose.

Žmogui įprastai įsiskverbia galūnėse, nugaroje, pilve. Pasitaiko net ir intymiose vietose.

Yra užfiksuota atvejų, kai įsiskverbus šiam parazitui susergama ir sunkiomis ligomis. Vienas vaikas nuo komplikacijų mirė.

Lietuvoje – itin reta

Kaunietės Kristinos atvežtinės miazės atvejis – antrasis Lietuvoje.

Pirmasis – vyras iš Pietų Amerikos atsivežė pėdoje smėlio blusą. Ji parazitavo kelis mėnesius. Suaugęs vyras juto niežėjimą, žaizda pūliavo, o pėdoje išaugo smėlio blusa.

Dar vienas miazės atvejis – pacientei iš Kauno nugaroje užaugo gylio lerva.

Miazė [gr. myia — musė], dažniausiai gyvulių liga, kurią sukelia tropinio klimato juostose gyvenančių musių lervos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra