Dėl darželio vaikui – į STT | Diena.lt

DĖL DARŽELIO VAIKUI – Į STT

Keturis vaikus auginančią klaipėdietę valstybė įvarė į kampą. Buvusi dešimta eilėje dėl vietos darželyje šeima įtartinu būdu nusirito iki 120-osios vietos. Klaipėdiečiams liko du pasirinkimai: badauti arba spjauti į savo šalį ir emigruoti.

Keturis vaikus auginančią klaipėdietę valstybė įvarė į kampą. Buvusi dešimta eilėje dėl vietos darželyje šeima įtartinu būdu nusirito iki 120-osios vietos. Klaipėdiečiams liko du pasirinkimai: badauti arba spjauti į savo šalį ir emigruoti.

Atsisakys pilietybės?

"Aš neprašau iš valstybės nei pašalpų, nei nemokamų kruopų ar makaronų. Pati užsidirbsiu. Tik duokite mano vaikui vietą darželyje. Nenoriu būti piliete tokios šalies, kur žlugdomi normalūs, darbo nebijantys žmonės. Pas mus valstybė tesugeba pasirūpinti išlaikytinių armija", – piktinosi keturių atžalų mama Asta Tunaitienė.

Moteris augina tris savo vaikus ir mergytę iš vyro pirmosios santuokos.

Namuose, be 17-os, 12-os ir aštuonerių metų vaikų, auga ir jauniausias moters sūnus, kuriam dveji.

Į eilę darželiui gauti A.Tunaitienė užsiregistravo praėjusių metų balandį. Sūnui tuo metu buvo šiek tiek daugiau nei metukai.

"Kitiems vaikams vietas darželiuose pavyko gauti be jokių problemų. Net ne savo dukrytei, o vyro vaikui gavome vietą darželyje be jokių bėdų. Dabar mergaitė eina į antrą klasę", – pasakojo klaipėdietė.

Moteris neslėpė – iš mergaitės mamos buvo atimtos motinystės teisės.

"Mergaitę parsivežiau į Klaipėdą liepos mėnesį, rugpjūtį parašius prašymą, rugsėjį mes jau ėjome į darželį", – kelerių metų senumo įvykius prisiminė mama.

Atsidūrė eilės gale

Restorane virėjos vietą moteris paliko dvejiems metams. Tačiau vaiko priežiūros atostogas mamai teko neplanuotai pratęsti, nes neturi kur dėti jauniausiosios atžalos.

"Net nebuvo įtarimų, kad sužlugs galimybė grįžti į darbą. Esu virėja, ir darbdavys nustėro, išgirdęs, kad prašau dar kuriam laikui pratęsti atostogas. Jis juk taip pat nuostolių patiria, jam reikia dirbančio žmogaus", – pabrėžė A.Tunaitienė.

Moteris šių metų sausio 11-ąją jau turėjo sugrįžti į darbą. Tačiau paaiškėjo, kad visi planai žlunga, nes jos vaikui nėra šansų gauti vietą ugdymo įstaigoje.

"Pernai gruodį mes dar buvome dešimtieji eilėje. Šiemet staiga tapome šimtieji. Viename darželyje "kritome" iki 58-os vietos, kitame – iki 76-os, o trečiajame tapome 120-ieji. Man kilo daug įtarimų. Išgirdau atsakymą, kad taip eilė pasistūmė, nes į ją buvo įtraukti tie vaikai, kuriems 2015 metais neatsirado vietos darželiuose. Bet aš nenurimau, manęs tai neįtikino. Parašiau raštą Specialiųjų tyrimų tarnybai. Tegul aiškinasi, iš kur čia tie šimtai vaikų eilėje", – kalbėjo mama.

Gyvens iš 400 eurų

A.Tunaitienė su vyru ir vaikais gyvena Melnragėje. Čia ji anksčiau ir dirbo restorane. Jos vaikai mokėsi Girulių darželyje, o į mokyklą eina Mažojo Kaimelio rajone.

"Nejaugi dingo pirmenybė vaikui darželį gauti pagal gyvenamąją vietą? Po visų pykčių ir barnių savivaldybėje išgirdau, kad vis dėlto atsirastų viena vieta mano sūnui. Bet tik Mogiliovo gatvėje esančiame darželyje. Nuvežusi visus vaikus į mokyklą, patį mažiausiąjį turėčiau per visą miestą piko metu vežti į darželį, po to vėl grįžti į darbą Melnragėje", – stebėjosi mama.

Moteris šiurpsta skaičiuodama, kas jos laukia artimiausiu metu.

"Vyras yra tolimųjų reisų vairuotojas. Va, parnešė ką tik algą. Ir tai tik 400 eurų. Pratęsusi vaiko priežiūros atostogas, aš jokių pajamų nebegausiu. Priešingai – restorano savininkas ims ieškoti kito žmogaus, ir nebeteksiu savo darbo. Su keturiais vaikais iš 400 eurų nepragyvensi. Beliks uogauti ar grybauti, nes kitaip teks badauti. Taip ir pasakiau valdininkėms, kad duotų mano sūnui vietą vaikų globos namuose, jei jau jam nėra kitos vietos", – šiurpo mama.

Antpečiai negelbės

A.Tunaitienė tikino, kad po tokių gyvenimo smūgių ji visai pateisina tuos, kurie Lietuvą palieka be jokio gailesčio.

"Ką man ta pilietybė duos? Išvešiu savo vaikus ir pati išvažiuosiu, jei normaliai dirbti ir gyventi čia yra neįmanoma. Ką man daryti? Kažkur nugirdau, kad pirmenybė gauti vietą darželyje suteikiama karininkų vaikams. Iš karto vyrui pasakiau, kad "čiuožtų" į armiją. Tegul gulasi ant pilvo ir atsispaudimais vaikui vietą darželyje pelno. Vis dėlto savivaldybės darbuotoja pareiškė, kad nėra kariškiams jokių išlygų. Juokas pro ašaras", – kalbėjo moteris.

Darželis – ligoniukams

Moteris vylėsi, kad jai pavyks surasti vietą darželyje "Giliukas". Giruliuose įsikūręs darželis garsėjo tuo, kad į jį patekdavo tik kvėpavimo takų ligomis sergantys vaikai.

"Kai prie darželio durų išvydau išsirikiavusius "Lexus", "Mercedes" ir kitų prabangių markių automobilius, supratau, kad man čia su sena savo "Audi" net ne vieta. Iškilo klausimas, ar šis darželis nebėra sanatorinio tipo? Į jį buvo priimami tik sveikatos sutrikimų turintys vaikai? Ar tai tik prabangių namų kvartalų gyventojų poreikius tenkinantis darželis?" – retoriškai klausė mama.

Mama pati mėgino belstis į ugdymo įstaigą, mynė valdininkų kabinetų slenksčius, tačiau čia išgirdo šokiruojantį atsakymą.

"Esą kokių čia ligų ieškau? Neva visi tokio amžiaus vaikai serga kvėpavimo takų ligomis", – pokalbį su viena darbuotojų perpasakojo mama.

Pavėlavo užsiregistruoti

Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus specialistė Ramunė Zavtrikovienė prisipažino, kad tikrai įsiminė šią mamą, kuri retoriškai pareiškė, kad atiduos sūnų į vaikų namus, jei neatsiras vieta darželyje.

"Mama registravosi pernai. Tačiau buvo tokių žmonių, kurie pernai nepateko į darželius ir buvo perkelti į šių metų eilę. Todėl ir yra vėl suformuotos eilės. Ši šeima neturi jokių prioritetų. Nebent tą patį darželį jau lankytų brolis ar sesuo. Daugiavaikėms šeimoms skiriamos kompensacijos maitinimui, tačiau tik jau patekus į darželį", – tvarką aiškino specialistė.

R.Zavtrikovienė pripažino, kad keturi vaikai šiai šeimai jokių privilegijų nesuteikia. Išlygos taikomos tik trynukų susilaukusioms šeimoms.

"Mama gali rašyti prašymą specialiai komisijai, kuri ir svarsto tokius klausimus. Juk visokiausių bėdų nutinka. Vaikai netikėtai našlaičiais tampa. O ką daryti gydytojui, kurį perkėlė dirbti į Klaipėdą, o jis tokių prašymų dėl darželio skyrimo net negalėjo parašyti? Tuomet komisija ir sprendžia tokias problemas. Be eilės gali tikėtis vietos darželyje vaikai, augantys socialinės rizikos šeimose", – situaciją komentavo R.Zavtrikovienė.

Šis faktas labiausiai piktina A.Tunaitienę.

"Tokiems štai socialinės rizikos tėvams yra išlygų, jų vaikus priima be eilės, o dirbančių ir padorių tėvų vaikams darželiuose vietos nėra", – pyko mama.

Kompensuos 100 eurų

R.Zavtrikovienė aiškino, kad didžiausia bėda uostamiestyje – laisvų vietų trūkumas lopšelinukų grupėse. Vyresnio amžiaus darželinukams esą vietos darželiuose dar įmanoma rasti.

"Šiaurinėje miesto dalyje iš tiesų labai trūksta darželių. Todėl savivaldybė ir ieško būdų, kaip tai išspręsti. Numatyta, kad šiaurinėje dalyje bus statomas darželis. O tiems, kurie neturi kitų galimybių, numatyta kompensuoti 100 eurų išlaidoms privatiems darželiams", – tikino specialistė.

Pasak R.Zavtrikovienės, darželis "Giliukas" nėra vien kvėpavimo takų ligomis sergančių vaikų ugdymo įstaiga.

"Griežtų apribojimų nėra. Darželis "Pušaitė" skirtas alergiškiems vaikams. Tačiau jei nėra vietų, žmonės renkasi darželius pietinėje mesto dalyje. Darželiai nėra ir priskirti pagal deklaruojamą vietą", – tikino specialistė.

Išgirdusi pastebėjimą, kad savivaldybė galėtų jai kompensuoti 100 eurų privataus darželio išlaidoms, mama ėmė juoktis.

"Dieve mano, kompensuos 100 eurų, o tėvams už darželį reikėtų mokėti 350 eurų. Iš kur tuos 250 eurų gauti? Diena privačiame darželyje kainuoja 17 eurų", – pastebėjo mama.

R.Zavtrikovienė tikino, kad šiuo metu eilės į darželį laukia daugiau kaip trys tūkstančiai mažųjų klaipėdiečių.

Komentaras

Leonas Barišauskas

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio vadovas

Tarnyba gauna įvairiausių prašymų, skundų ir pareiškimų. Buvome gavę skundų ir dėl vaikų priėmimo į darželius tvarkos. Aiškinomės situaciją ne tik Klaipėdos mieste, bet ir Klaipėdos rajone. Vienu atveju paaiškėjo, kad ši automatizuota registracijos sistema nėra jau tokia tobula. Jei tėvai prisijungia prie savo paraiškos, norėdami ką nors joje pakeisti ar pataisyti, automatiškai ji registruojama prisijungimo dienos data. Tai reiškia, kad eilė "pasislenka".

GALERIJA

  • Dėl darželio vaikui – į STT
  • Leonas Barišauskas
Rašyti komentarą
Komentarai (23)

Mama

Anksciau darzeliuose vietos visiems uzteko! Daugybe zmoniu isvyko is Lietuvos, vaiku zenkliai sumazejo, darzeliu kaip ir niekas nenugriove, kur dingo tos vietos protu nesuvokiama.... ? Ir dar. Problema aktuali didziuosiuose miestuose, kodel nestatomi nauji darzeliai, kodel tai nedaroma prioriteto tvarka??? Juk tai jaunu, perspektyviu seimu problema,,tu kurios i biudzeta moka mokescius, tu kurios nori ir gali dirbti, ne tu kurios ima is jo pasalpas, yra asocialios! Ar tikrai tokios seimos kasdien tustejanciai Lietuvai nebereikalingos???

Anonimas

Tegul vyriausybe stato daugiau darzeliu, o ne pastatus naujausius ir tiltus ir t.t.ir dings tokios problemos.anksciau visi gaudavo vietas darzeliuose

Tak

Savo vaiką irgi. Rašiau į darželį apie vienerių metų, bet po kiek laiko priėmė teko palaukt, ne. Visos žino kad nuo gimimo reikia įrašyti į darželį, kalbėkite už save ponios, kurios viską visur žino.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS