Norui įamžinti – skirtingi vertinimai Pereiti į pagrindinį turinį

Norui įamžinti – skirtingi vertinimai

2025-04-15 16:00

Siūlymai, kokių žmonių ar įvykių atminimą derėtų įamžinti mūsų mieste, kartais stebina ir parodo nuomonių skirtumus. Tokia situacija išryškėjo, kai Kristijono Donelaičio bendrijos pirmininkas Gintaras Skamaročius pristatinėjo siūlymus uostamiesčio Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo darbo grupės nariams.

Ketinimas: naują gatvę Klaipėdoje norima pavadinti J. Budrio vardu.
Ketinimas: naują gatvę Klaipėdoje norima pavadinti J. Budrio vardu. / DMN archyvo nuotr.

Siūlymų buvo keturi ir ne visi jie vertinti vienodai.

Siūlyta įamžinti Klaipėdoje gimusio bei dirbusio XVII amžiaus vieno žymiausių Vakarų Lietuvos ir Prūsijos istorikų, etnografų, mitologų bei lietuvių raštijos darbuotojų Mato Pretorijaus atminimą.

Grupės nariai pritarė, kad tai būtų prasminga, ir buvo linkę tai padaryti ateityje atstatomos Šv. Jono bažnyčios bokšte arba netoli šios šventovės.

G. Skamaročius siūlė Klaipėdoje įrengti atminimo ženklą, žymintį Romos imperijos laikais nuo Baltijos iki antikinio pasaulio besidriekusį Gintaro kelią.

Miesto istorikai pažymėjo – neturima istorinių ir archeologinių duomenų, jog šis kelias prasidėjo vieta, kur gerokai vėliau buvo įkurta Klaipėda. Gintaras buvo gabenamas iš Baltijos pakrantės piečiau, nuo prūsų žemės. Idėjai nepritarta.

Pritarimo nesulaukė ir siūlymas įamžinti knygnešių atminimą. Grupės nariai pritarė dr. Vyganto Vareikio siūlymui tokį ženklą įrengti Bajoruose. Mat iš Klaipėdos krašto draudžiama lietuviška spauda ir knygos buvo gabenamos traukiniais į Palangą bei Kretingą, tai tebuvo epizodiniai atvejai, lyginant su Tilžės spaustuvių leidinių plėtra per Bitėnus ir Pagėgius.

Suabejota, ar šio pastato sienų užteks atminimo lentoms, mat jis susijęs su daug svarbių miestui įvykių bei asmenybių.

Tikras kuriozas įvyko aptariant G. Skamaročiaus siūlymą Danės skvere įamžinti Mažosios Lietuvos tautinės tarybos ir Tilžės Akto signatarų atminimą, įrengiant čia jiems skirtą alėją.

Posėdžiui pirmininkavęs miesto savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška paklausė G. Skamaročiaus, kada jis paskutinį kartą lankėsi minėtame skvere.

Pasirodo, pernai rudenį vaikštinėdamas šioje vietoje žmogus Lietuvos Respublikos šimtmečiui skirtus atminimo ženklus palaikė laikinais. Posėdžio dalyviai ėmėsi spėlioti, gal jis norėtų Klaipėdoje matyti ką nors panašaus į Kauno karo muziejaus kiemo estetiką.

Siūlymui nepritarta, svarstytinu pripažinta mintis pavadinti gatvę minėtų signatarų vardais.

Neabejota tik dėl Liepų ir Tilžės gatves sujungsiančios naujos gatvės pavadinimo Jono Budrio vardu. Autoritetingi grupės nariai pritarė, kad mūsų miesto labdario Juliaus Ludwigo Wienerio atminimas gali būti įamžintas tam skirta lenta ant namo Turgaus gatvėje 3. Būtent ten jis gyveno iki amžiaus galo.

Tiesa, suabejota, ar šio pastato sienų užteks atminimo lentoms, mat jis susijęs su daug svarbių miestui įvykių bei asmenybių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra