Rinkimams Klaipėdoje – planas B | Diena.lt

RINKIMAMS KLAIPĖDOJE – PLANAS B

Klaipėdoje jau prasidėjo būsimųjų Seimo rinkimų paruošiamieji organizaciniai darbai. Viena pagrindinių problemų išlieka – neįgaliųjų patekimas į rinkimų apylinkes. Tačiau iš esmės visą rinkimų organizavimą aukštyn kojom gali apversti antroji koronaviruso banga. Bet esą tam yra parengtas planas B.

Sąlygos neįgaliesiems

Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus Administracinės veiklos poskyrio vedėjas Marius Poimanskis teigė, kad pasiruošimas Seimo rinkimams Klaipėdoje jau prasidėjo.

"Vyksta paruošiamieji darbai. Išsiuntėme užklausas į tas įstaigas, kuriose bus rinkimų apylinkės. Gavę atsakymus, susisteminsime medžiagą ir matysime, kam ko trūksta rinkimų organizavimui. Klaipėdoje yra per pusė šimto rinkimų apylinkių. Vienas esminių reikalavimų ir toliau išlieka, kad į rinkimų apylinkes būtų sudarytos galimybės patekti neįgaliesiems", – kalbėjo M.Poimanskis.

Rinkimų apylinkės Klaipėdoje dažniausiai įsikuria ugdymo įstaigose – mokyklose ar vaikų darželiuose, kurie ypač nėra pritaikyti neįgaliesiems.

"Ten laiptai ant laiptų ir dar vieni laiptai. Mokyklose gal kiek lengviau, bet, pavyzdžiui, Vytauto Didžiojo gimnazijos patalpos neįgaliesiems absoliučiai nepasiekiamos. Esame skaičiavę, kad apie 60 procentų apylinkių yra pritaikytos neįgaliesiems, o likusios – ne. Tačiau reikės kalbėtis su rinkimų apylinkių vadovais, kad jie balsavimą organizuotų bent jau pirmajame įstaigos aukšte", – dėstė M.Poimanskis.

Sąlygas diktuos virusas

Vis dėlto pagrindinis rodiklis, lemsiantis rinkimų organizavimo planus Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje, bus situacija dėl COVID-19.

Viskas gali apsiversti aukštyn kojom, jei kiltų antroji koronaviruso banga.

Tada bus neaišku net, ar pakaks žmonių darbui apylinkėse, nes nuo koronaviruso eigos priklausys, ar žmonės nebijos dirbti rinkimų komisijose.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė patikino, jog artėjančių Seimo rinkimų, kurie vyks kiek daugiau nei po 3 mėnesių, organizavimui parengtas ne vienas planas.

"Apie visus planus galvojame. Ir ne tik apie planą A, kuris būtų standartinis, įprastas rinkimų organizavimas, bet – ir apie planą B, šiek tiek tamsesnį scenarijų. Ir jei rudenį kiltų antroji koronaviruso banga, rinkimų organizavimo procesas pasikeistų", – teigė L.Matjošaitytė.

Rinkimų apylinkių patalpos turėtų būti reguliariai dezinfekuojamos ir nuolat vėdinamos.

Turės būti laikomasi socialinės distancijos tarp rinkėjų, rinkimų komisijos narių ir stebėtojų.

Turėtų būti ribojami nebūtini kontaktai.

Priemonių prašys iš rezervo

Būtų rekomenduojama rinkėjams įeiti pro vienas duris, išeiti pro kitas, kad būtų išvengta didesnių žmonių susidūrimų balsavimo patalpose.

Apsaugos priemones turėtų dėvėti tiek komisijos nariai, tiek rinkėjai – pirštines ir veido kaukes.

Visam tam reikės papildomų lėšų. VRK savo biudžete tam esą pinigų neturi.

"Mes jau balandį kreipėmės į Vyriausybę, kad pinigai šioms priemonėms būtų skirti iš valstybės rezervo. Kreipėmės ir gegužės mėnesį, kad būtų užtikrintas saugumas ir visiems rinkėjams, ne tik rinkimų komisijų nariams. Nes mūsų preliminariais skaičiavimais, visus rinkėjus pirmajame ir antrajame ture aprūpinti apsaugos priemonėmis VRK neturi jokios galimybės", – teigė L.Matjošaitytė.

Rinkimams reikalingos apsaugos priemonės ir dezinfekcinis skystis kainuotų ne vieną milijoną eurų.

Esą racionaliausia būtų, jei jos būtų suteiktos iš valstybės rezervo. Tikėtina, kad tų priemonių yra pakankamai.

Tačiau išankstinio balsavimo, per kurį paprastai būna labai didelis rinkėjų srautas, ką parodė ir pastarieji rinkimai, atsisakyti neketinama.

"Tikrai neketiname atsisakyti išankstinio balsavimo savivaldybėse ar specialiuose punktuose – socialinės rūpybos įstaigose, ligoninėse, kalėjimuose ar balsavimo namuose. Viskas vyks taip pat, tiesiog teks laikytis tam tikrų reikalavimų, visi komisijos nariai turės dėvėti apsaugos priemones. Po apsilankymo pas rinkėjus turės dezinfekuoti rankas, laikytis saugaus atstumo. Procesas sulėtės, bus šiek tiek sudėtingesnis, bet tikimės visų supratingumo", – kalbėjo L.Matjošaitytė.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Kis

Va kam reikalingas elektroninis balsavimas,ne uzsienieciams,o neigaliems.Cia reikia ne lesu,o paprasciausiu noru?JUK kandidatams i prezidentus 10 tukstanciu kiekvienas gavo kas kandidatavo,o kiek neigalumo turinciu Lietuvoje?

SUSIJUSIOS NAUJIENOS