Sinoptikai prognozuoja: kokių orų laukti gruodį? | Diena.lt

SINOPTIKAI PROGNOZUOJA: KOKIŲ ORŲ LAUKTI GRUODĮ?

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, jog šiam gruodžiui prognozuojama pusantro laipsnio aukštesnė temperatūra. Pajūris gali laukti dar šiltesnių orų – vidutinė mėnesio temperatūra gali siekti du laipsnius šilumos.

Gruodis – su šiluma

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos klimatologas Donatas Valiukas aiškino, kad standartinė klimato norma, kuri yra 1981–2010 m. meteorologinių elementų vidutinė reikšmė Lietuvoje, šalyje siekia minus 1,9 laipsnio.

"O pajūryje ši norma yra pusė laipsnio šilumos. Tai lemia Baltija. Pajūriui prognozuojama dviejų laipsnių šilumos vidutinė mėnesio norma. Kritulių kiekis prognozuojamas 10 proc. mažesnis nei standartinė klimato norma. Tai yra labai nežymus skaičius. Tačiau tokia prognozė siekia tik pirmąją gruodžio pusę", – tikino D. Valiukas.

Klimatologas pastebėjo, kad amerikiečių sinoptikai Šiaurės Europai taip pat prognozuoja šiltesnę nei vidutinės normos žiemą.

"Jie mato apskritai šiltą žiemą, neskaičiuojant atskirų laikotarpių, kai gali pasirodyti trumpalaikiai atšalimai", – pasakojo klimatologas.

Aštrėja ekstremalūs reiškiniai

Rusų tinklalapio "gismeteo.lt" sudarytojai uostamiesčiui per Kūčias prognozuoja lietų. Gruodžio 23-iąją numatoma keturių laipsnių šiluma, naktį esą atvės iki 0 laipsnių.

Pajūriui prognozuojama dviejų laipsnių šilumos vidutinė mėnesio norma.

Visam gruodžiui rusų sinoptikai Klaipėdai prognozuoja šiltus orus – tik porą kartų naktimis turėtų atvėsti iki kelių laipsnių šalčio, o dienomis esą išliks 5–8 ar net 9 laipsnių šiluma.

"Rusijos tinklalapių nebesekame, nuo jų atsiribojo net ir oficialiosios tarnybos. Abejočiau šių prognozių patikimumu", – paaiškino D.Valiukas.

Anot jo, šiais metais Europą skrodė rekordinis skaičius tropinių darinių.

"Šiemet uraganų ir vėtrų buvo rekordiškai daug. Jie formavosi Atlanto vandenyne. Tai byloja, kad keičiasi klimatas, jis šyla. Bet negalime sakyti, jog mums teks pamiršti minusines žiemas. Taip tikrai nebus, nes Lietuva yra arti šiaurinės platumos, todėl čia gali įsiveržti šaltos oro masės, ir šalčiai gali išbūti kurį laiką. Šaltis sugeba įsiveržti net ten, kur anksčiau tokių šaltų orų nebūdavo. Pasikeitė orų cirkuliacija, o ekstremalios temperatūros visame pasaulyje aštrėja", – pastebėjo D. Valiukas.

Pajūrį kelias savaites košiančius vėjus, pasak D.Valiuko, neša vienas po kito judantys ciklonai.

Donatas Valiukas / Redakcijos archyvo nuotr.

"Jie atneša drėgmę ir šiltus orus. Todėl pajūryje mūsų stotelės nei spalį, nei lapkritį nefiksavo neigiamos temperatūros", – paaiškino D.Valiukas.

Procesai keičiasi

Garsi Lietuvos geografė, meteorologė, mokslų daktarė, meteorologijos mokslo populiarintoja Audronė Galvonaitė tikina, kad šiais laikais, net ir turėdama milžinišką patirtį, ji nebegali remtis tomis mokslo žiniomis, kurios jai buvo žinomos visą gyvenimą.

"Visa tai, ko aš mokiausi, dabar jau reikia pamiršti. Visi tie procesai, kurių mokiausi, kaip formuojasi tam tikri reiškiniai, šiuo metu jau nebeatitinka nieko. Pažvelkime, kas dėjosi Rusijos pietiniuose rajonuose vos prieš savaitę – prisnigo iki 37 centimetrų sniego. Ką čia gali prognozuoti? Novosibirską prieš savaitę buvo sukaustęs ledinis lietus, o mano kieme liepa iki šiol su lapais ir net nežada jų numesti, balkone pelargonijos žydi. Kaip gali sudarinėti prognozes, kai iš viso niekas neaišku? Pernai jakutai pirmą kartą pamatė Atlanto cikloną. O jis niekada tiek toli nenukeliaudavo, nes jam kelią užstodavo Sibiro anticiklonas, kuris, beje, ir lemdavo mūsų šaltas žiemas. O kur dabar tas anticiklonas? Stovi prie Uralo ir nežino, ką daryti", – pasakojo A. Galvonaitė.

Žiema baigėsi neprasidėjusi

Paklausta, kokių prognozių galima tikėtis šiai žiemai, A. Galvonaitė paaiškino, jog žiema dar net nekvepia.

"Iki žiemos dar reikia pagyventi. Dabar yra tik priešžiemis. Per Kalėdas 1998 m. yra buvę 23 laipsniai šalčio. Kaip šiemet bus, neaišku. Šiaurės vandenyne beveik ištirpo visas ledas, Sibiro anticiklonas nebeįgauna jėgų, jis nebegali pasiekti Lietuvos, todėl Atlanto ciklonai varo iki Sibiro. Dabar į Lietuvą šalčiai ateina ne iš Sibiro, o iš Skandinavijos", – teigė klimatologė.

 

Paklausta, kokia vis dėlto bus šių metų žiema, A. Galvonaitė išpyškino: "Kokia bus, tokią ir turėsime."

"Pernai visą žiemą buvo ruduo ir iš karto prasidėjo pavasaris", – prisiminė klimatologė.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

Na va

Tikslia gruodzio menesio prognoze paskelbsime sausio menesi.

Ir tai gerai

nors Galvonaitė nemeluoja .

klp

Paklausta, kokia vis dėlto bus šių metų žiema, A. Galvonaitė išpyškino: "Kokia bus, tokią ir turėsime." - pagarba Galvonaitei - skirtingai nei kolega, nekaltina rusų.....
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS