Švęsti išleistuvių – į Lenkiją ir Latviją | Diena.lt

ŠVĘSTI IŠLEISTUVIŲ – Į LENKIJĄ IR LATVIJĄ

Šiemet mokyklos baigimo šventė dėl įsigaliojusių griežtų alkoholio draudimų abiturientams bus neįprasta – nors jau pilnamečiai, negalės išgerti net šampano. Vis dėlto nepaklūstantys sistemai dvyliktokai jau rezga įvairius scenarijus, vienas jų – išleistuves atšokti Latvijoje ar Lenkijoje.

Važiuos autobusu

Savęs varžyti nenorintys moksleiviai jau pradėjo sukti galvas, kaip pigiai ir linksmai paminėti vieną svarbiausių mokyklos švenčių – išleistuves.

Kai kurie nevyniodami į vatą pasakojo ketinantys važiuoti į kaimynines šalis, kur, jų žodžiais, paprasčiau ir liberaliau žiūrima į linksmybes, o ir kainos ten – gerokai mažesnės.

"Slapta gurkšnoti šampaną ir bijoti, kad kas nors pamatys, tikrai nesinori. Nesame kokie nors nusikaltėliai, todėl švęsime ten, kur galima. Juolab kad tėvai mūsų planams neprieštarauja, kai kurie gal ir kartu su mumis važiuos. Detales dar deriname", – pasakojo vienos uostamiesčio mokyklos abiturientė Giedrė.

"Kuo daugiau draudžia, tuo labiau norisi", – juokdamasi pridūrė netrukus devynioliktą gimtadienį švęsianti klaipėdietė.

Abiturientai jau kuris laikas tarpusavyje tyliai dėlioja baigimo šventės scenarijų. Anot jų, būtina gerai pagalvoti ne tik apie vakarėlio vietą, maistą, gėrimus, bet ir transportą.

"Jau sutarėme, kad važiuosime didesniu autobusu. Išsinuomosime maždaug 30–40 vietų, kad tilptų kelių klasių mokiniai. Aišku, kaip ir visada, ne visi "pasirašys" šventei, tačiau, kiek kalbėjausi su savo bendraklasiais, dauguma žada važiuoti. Juk mokyklą baigi vieną kartą. Nesakau, kad reikia prisiliuobti iki žemės graibymo, mūsų tikslas ne toks, bet alkoholio tikrai paragausime", – neslėpė moksleivė.

Tikisi sutaupyti

Giedrė įsitikinusi, kad šventė Lenkijoje nebus brangesnė nei Lietuvoje. Nuomos kainos ten mažesnės nei pas mus.

"Augustavo apskrityje radome sodybą prie ežero su didele sale, vaizdas neblogas, kaina nesikandžioja, yra kur permiegoti, kiti žadėjo pasiimti miegmaišius. Šeimininkas mielai sutiko mus įsileisti, dar ir nusiderėti pavyko. Aišku, nereikia pamiršti, kad kainuos alkoholis, maistas, tas pats autobusas. Paskaičiavome, kad su nakvyne vienam žmogui vakarėlis atsieis apie 35 eurus, gal truputį daugiau, jei važiuojančiųjų bus mažiau. Bet kuriuo atveju tai – pigiau nei Lietuvoje", – skaičiavo Giedrė.

Esą apie šiuos mokinių sumanymus žino tik kai kurie mokytojai.

"Nusprendėme niekam nesakyti, išskyrus savo auklėtoją. Ji šauni moteris, pati ne kartą yra pasijuokusi iš visų tų draudimų. Juk mokytojai – irgi žmonės", – juokavo pašnekovė.

"Tai mūsų neliečia"

Daugumos mokyklų vadovai teigė nesikišantys į mokinių planus.

Kur švęsti išleistuves – tik jų pačių ir tėvų reikalas.

Pasak Klaipėdos "Aitvaro" gimnazijos direktorės Irinos Fiodorovos, mokykla, kaip visada, yra nuošalyje visų šių dalykų.

"Tai mūsų neliečia. Išleistuvių mes niekada neorganizuojame, bent jau to nebuvo per mano dešimt vadovavimo metų. Tradiciškai vyks atestatų įteikimo ceremonija, ir tiek. O ką mokiniai daro už mokyklos ribų, tegul rūpinasi tėveliai", – teigė I.Fiodorova.

"Negali – negers"

Už Klaipėdos ribų esančiose mokyklose situacija – panaši.

Plungės "Saulės" gimnazijos direktorius Algimantas Budrys jau anksčiau girdėjo dvyliktokus kalbantis apie Šimtadienio šventę Latvijoje, tačiau plungiškiai liko Lietuvoje.

"Dar nebuvo tėvelių susirinkimo, todėl sunku pasakyti, ką jie galvoja. Šiemet labai daug abiturientų – 189, todėl mokykla savo ruožtu planuoja surengti ceremoniją Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje arba kultūros centre. O dėl neoficialiosios dalies – tyla. Įstatymus abiturientai žino, todėl Šimtadienis gražiai praėjo be svaigalų, vieni važiavo į Klaipėdą pačiaužyti ant ledo, kiti liko Plungėje. Buvo nuogirdų, kad važiuos į Latviją, bet neišvažiavo. Kai tiek daug mokinių, matyt, susiskaldę į grupeles ką nors atskirai planuoja", – komentavo A.Budrys.

Ir pačiam direktoriui keistokai atrodo, kad pilnametis žmogus Lietuvoje yra taip varžomas.

"Aštuoniolikos susituoki ir šampano taurės išgerti negali. Bet yra kaip yra, įstatymų reikia laikytis", – šyptelėjo pašnekovas.

"Išleistuves organizuoja tėvai ir čia yra jų reikalai. Kieno pinigai, tie juos ir tvarko. O alkoholio draudimai man neatrodo problema. Negali, tai ir negers", – nukirto Gargždų "Vaivorykštės" gimnazijos direktorė Irena Pintverytė.

Neraginami šventė blaiviai

Tikra tiesa, kad jau kovo viduryje prasidės lenktynės dėl didžiausių miesto salių, o dar didesnės varžybos, kas pirmas spės užsisakyti vietą arčiausiai Lietuvos sienos įsikūrusiose Latvijos ar Lenkijos poilsinėse.

Klaipėdoje labiausiai konkuruojama ir skubama rezervuoti LCC tarptautinio universiteto salę.

Šiemet, kaip ir ankstesniaisiais metais, kovo pradžioje ją jau rezervavo uostamiesčio Vytauto Didžiojo ir "Ąžuolyno" gimnazijos.

Konkurencija yra tokia arši, kad šiemet išleistuvės čia vyks dvi dienas iš eilės.

Valytojams teks labai greitai suktis, mat liepos 13-ąją čia linksminsis 270 "vytaučiukų" su tėvais ir mokytojais.

O jau liepos 14-ąją po iškilmingo atestatų įteikimo Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje į tą pačią salę užgrius pusantro šimto "Ąžuolyno" gimnaziją baigsiančių klaipėdiečių.

Vytauto Didžiojo gimnazijos abiturientų tėvai kol kas pasimetę – į pirmąjį kviestą tėvų susirinkimą būsimoms išleistuvėms aptarti atėjo vos pora tėvų, į antrąjį – vienas.

Mokytojai suprato, kad tėvai ir į suaugusiųjų pasaulį žengiantys jų vaikai dar nėra apsisprendę, kaip suderinti tradiciją visiems drauge pakelti taurę šampano už sėkmingai baigtą mokslą su griežtu draudimu vartoti alkoholį asmenims nuo 21 metų.

Tikra tiesa – kuo daugiau draudimų, tuo labiau norisi jiems priešintis.

Tenka sukti galvas, kaip išlaikyti balansą tarp įpročių ir reikalavimų.

"Išleistuvių vakaras labai priklauso nuo jo vedėjo. Paprastai tai būna įdomus, smagus vakaras, ir alkoholis tikrai nebūna pagrindinis dalykas. Esame turėję išleistuvių visai be alkoholio ir be jokio draudimo. Tikra tiesa – kuo daugiau draudimų, tuo labiau norisi jiems priešintis", – neslėpė "Ąžuolyno" gimnazijos direktorė Vilija Prižgintienė.

Tėvai prisiims atsakomybę

Liepos vidurys yra vėlokas metas švęsti atsisveikinimą su mokykla. Tai kasmet darosi vis labiau akivaizdu.

Po Joninių mokytojai pradeda atostogauti, o ir abiturientams tuo laiku atsiranda vis daugiau reikalų dėl būsimų studijų čia Lietuvoje arba užsienyje.

Todėl ne viena mokykla jau rengia išleistuves ne tada, kai išrašomi atestatai, o kai tampa aiškūs egzaminų rezultatai.

Uostamiesčio "Varpo" gimnazijoje jau ne pirmus metus birželio pabaigoje rengiama mokyklos pabaigimo šventė.

Jaunuoliai gauna gimnazijos baigimo pažymėjimus, o atestatų pasiimti kiekvienas ateina vėliau.

Gimnazijos direktorė Rasa Mašurinienė įsitikinusi, kad toks apsisprendimas yra teisingas, nes liepą ir rugpjūtį dažniausiai abiturientai dirba, nemaža dalis jų išvyksta į užsienį.

Šventei ne kartą rinktasi viešbutyje "Aurora" arba "Vakario" salėje.

Aptardami artėjančias išleistuves šios gimnazijos abiturientų tėvai tikino kiekvienas prisiimsiąs atsakomybę už savo atžalas ir švęsiantys tradiciškai.

Nušlavė parduotuvės lentynas

Arčiausiai Klaipėdos, Latvijos pajūryje, Papėje, įsikūrę lietuviai, nuomojantys poilsiui sodybas, tikino prašymų rezervuoti patalpas išleistuvėms dar nesulaukę.

Ne vienas tvirtino tokių pasiūlymų kol kas nelaukiantys, o jei jų ir bus, nesutiksią, nes priima poilsiui šeimas, kurios nori ramybės.

Tiesa, poilsio komplekso "Pukarags", įsikūrusio Papės parko teritorijoje, darbuotoja Inta teigė turinti vilčių, kad jau netrukus pasipils skambučiai iš Lietuvos.

Pernai šiame komplekse išleistuvių puotą surengė vienos Kauno mokyklos mokiniai. Jie atviravo, kad pasirinko Latvijos poilsinę dėl kelių priežasčių.

Pirmiausia, čia esančios gerokai mažesnės nuomos kainos. Kitas svarus argumentas – "Pukarags" yra pačiame Baltijos pajūryje.

Matyt, ne mažiau svarbios kauniečiams buvo ir alkoholio kainos. Mat jie tiesiog nušlavė Rucavos parduotuvės lentynas.

Tokio kiekio alaus skardinėse šios parduotuvės pardavėjoms dar nebuvo tekę parduoti.

O poilsiavietės darbuotojai stebėjosi, kad lietuvaičiai išvažiuodami nepaliko nė vienos tuščios skardinės.

Matyt, verslūs lietuvaičiai rado būdą, kaip šias skardines "įpiršti" lietuviškiems taromatams.

Nors nuo kovo 1-osios alkoholis Latvijoje taip pat pabrango, jis vis tiek yra pigesnis nei Lietuvoje.

Šiemet mūsų šalies abiturientai turi dar vieną labai svarią priežastį rinktis Latvijos poilsines, juk Lietuvoje jiems jau leidžiama kurti šeimas, ginti Tėvynę, bet šiukštu negalima ragauti alkoholio.

GALERIJA

  • Dilema: panašu, kad abiturientų šventė rūpi tik jiems patiems.
Rašyti komentarą
Komentarai (16)

M

Tai ką pasakiau. įrodė mokslininkai maždaug prieš 50metų gal daugiau... Todėl ir buvo įvestas"Sausas įstatymas" Tačiau alkoholiniais gėrimais labai suinteresuotas biznis. todėl apie baisią žalą žmogaus asmenybei jokiu būdu nekalbama.Kalba apie viską..bet apie esmę apie nuodingumą ir proto žalojimą net neužsimenama...

Mo

Keista kad moksleiviai nėra oerpratę esminės alkoholio žalos,kurią patiria žmogaus smegenys. oažeistos alkoholio.Toji žala nepataisoma.nes, alkoholis. patekęs į smegenis' numarina dalį nervinių ląstelių. todėl svaigsta-sukasi galva. o žmogus atsigauna- atsiblaivo tik tuomet,kai tos nunuodytos ląstelės pašalinamos, o į jų vietą atsiunčiamos kitos darbininkės. Tačiau ląstelių naujų nebesukuria Žmogaus protinė galia vis mažėja...Ne atsitiktinai žmonės ir sako":pragėrė protą"O jaunas žmogus greičiau pripranta prie to nuodo

siaubas

dar nebaigė MOKYKLOS ,o jau svarbiausias argumentas -alkoholis Tai ką veikia visi pedagogai -ugdytojai ir tėveliai ,jei nesugeba išugdyti BLAIVAUS LIETUVIO?
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS