"Chirurgas" tebuvo tik sukčius Pereiti į pagrindinį turinį

"Chirurgas" tebuvo tik sukčius

2014-08-27 09:17

Lietuvos ambasadorius Airijoje, chirurgas, ugniagesys ir daugybė kitų vaidmenų, kuriuos suvaidino ne garsus aktorius, o ne mažiau talentingas apsimetėlis iš kalėjimo, skambindamas klaipėdietėms. Vaidyba buvo tokia įtikinama, kad aukos nesusimąstydamos atidavė nusikaltėliams savo pinigus.

"Chirurgas" tebuvo tik sukčius
"Chirurgas" tebuvo tik sukčius / Vytauto Petriko nuotr.

Lietuvos ambasadorius Airijoje, chirurgas, ugniagesys ir daugybė kitų vaidmenų, kuriuos suvaidino ne garsus aktorius, o ne mažiau talentingas apsimetėlis iš kalėjimo, skambindamas klaipėdietėms. Vaidyba buvo tokia įtikinama, kad aukos nesusimąstydamos atidavė nusikaltėliams savo pinigus.

Mirė nesulaukęs bausmės

Vakar Klaipėdos miesto apylinkės teismas paskelbė teismo sprendimą 10 kartų anksčiau teistam 39 metų Dainiui Stasioniui, kalinčiam Alytaus pataisos namuose.
Šis vyras yra taip puikiai įvaldęs psichologiją bei meną manipuliuoti žmonėmis, kad viena aukų nepaisė net namiškio perspėjimo.

D.Stasionio bendrininkas 27 metų Juozas Barčiauskas, kartu kalėjęs pataisos namuose bei 2011 metų balandį kalbėjęs su visomis keturiomis apgautomis klaipėdietėmis, nuosprendžio nesulaukė.

Į paskutinį teismo posėdį, kurio metu jis turėjo pats kalbėti, kalinys nebeatvyko. Teisme gautas pranešimas apie jo mirtį.

Kiekvienam – savas vaidmuo

Nuosprendžio klausėsi tik du mažus vaikus auginantys sutuoktiniai 29 metų Danutė ir 32 metų Audrius Raudoniai. Šie žmonės atliko skirtingus tačiau vienodai reikšmingus vaidmenis išviliojant iš nukentėjusiųjų pinigus.

Vyras vaidino neva sužalotos mergaitės giminaitį. Jis ateidavo į aukos namus ir paimdavo telefonu aptartą pinigų sumą.

Moteris palaikė ryšius su nusikaltimus organizavusiais kaliniais, gaudavo iš sutuoktinio dalį grobio ir pervesdavo šiuos pinigus į nurodytą banko sąskaitą.

A.Raudonius pripažino kaltę, nors nebuvo iki galo atviras. O jo žmona neigė žinanti, kad manipuliuoja sukčiaujant gautais pinigais, tikino nebendravusi su pataisos namuose kalinčiais asmenimis.

Žinojo daug detalių

Į šią bylą sugulė keturios istorijos. Visos keturios klaipėdietės buvo apgautos įprastu būdu. Jos sulaukdavo netikėto skambučio, nepažįstamas vyras apsimesdavo anūku ar sūnumi ir pranešdavo netyčia sužalojęs mergaitę arba vaikiną.

Vienu atveju buvo kalbama apie ugniagesį, kuris krisdamas nuo kopėčių sužalojo mergaitę, kitu – apie Airijoje gyvenantį vaikiną, kuris neva netyčia užgavo ir sužeidė kitą lietuvį.

Kad nebūtų pradedamas tyrimas ir keliama baudžiamoji byla, iš močiučių ir motinų buvo prašoma pinigų menamų nukentėjusiųjų gydymui.

Litų pasiimti ateidavo tariamai nukentėjusių žmonių brolis – A.Raudonius. Jis būdavo instruktuojamas trumpąja žinute, kur eiti ir ką sakyti.

Tuo metu sukčiai, atliekantys bausmę Alytaus pataisos namuose, stengdavosi psichologiškai paveikti aukas, įtikindavo jas nepadėti ragelio.

Nepaklausė nė tikro anūko

Pas vieną nukentėjusiąją taksi automobiliu buvo atvažiavę abu Raudoniai. Tiesa, Danutė laukė mašinoje. Tąkart jos vyras pinigus gavo ne iškart.

Pagyvenusi moteris namie buvo ne viena. Jos anūkas suprato, kad močiutė kalbėjo su sukčiais, ir primygtinai ragino neduoti pinigų.

A.Raudonius pranešė telefonu į kalėjimą, kad "klientė" nesutinka atsisveikinti su litais, o pro namo langą taksi automobilį stebi kažkoks vaikinas.

Nusikaltėlių bendrininkas sakė organizatoriui bijantis eiti pas auką ir pranešė išvažiuojąs. Tačiau netrukus jis gavo griežtą nurodymą grįžti ir baigti darbą.

Sukčiai neapsiriko, pensininkė pati išėjo į lauką, priėjo prie taksi, pamatė viduje sėdinčią moterį su vaiku, pakalbino mažylį ir įbruko priekinėje keleivio sėdynėje sėdėjusiam A.Raudoniui į saują tūkstantį litų.

Pažino ne visus sukčius

Netrukus D.Raudonienė raportavo telefonu, kad į banko sąskaitą pervedė pusę šios sumos. Kita pusė, kaip jau buvo įprasta, teko sutuoktiniams už darbą. Dažniausiai apie atliktą darbą moteris trumpai informuodavo kalėjimo senbuvius.

Kas telefonu kalbindavo nukentėjusiąsias, bandė aiškintis teismo ekspertai. Jiems buvo pateikti pokalbių įrašai.
Balsų ekspertizė kainavo 14 tūkst. litų.
Tik vieną kartą nesuabejota, kad klaipėdietę mulkino D.Stasionis.

Panašu, kad šios srities profesionalas gerai maskavosi. Todėl dėl trijų epizodų šis asmuo buvo išteisintas. Specialistams pavyko atpažinti ne visų sukčių balsus.

Sumokės ir už ekspertizę

Teismo sprendimas nudžiugino Raudonius – nė vienam jų kol kas neteks palikti namų. Abiem skirtų pustrečių metų laisvės atėmimo bausmių vykdymas atidėtas keleriems metams.

D.Stasionis, vis dar atliekantis bausmę už kitus nusikaltimus, nuteistas dvejų metų nelaisve.
D.Stasionis ir D.Raudonienė, kurie nepripažino kaltės, o jai įrodyti buvo paskirta brangiai kainavusi balso ekspertizė, turės atlyginti po pusketvirto tūkstančio litų šio tyrimo išlaidoms padengti.

Teismo sprendimu, kaltininkai turės grąžinti iš nukentėjusiųjų išviliotus pinigus. Dvi moterys atidavė nusikaltėliams po tūkstantį litų, viena – 800 litų grynais ir sumokėjo už išankstinį mobiliojo ryšio papildymą 150 litų, ketvirtoji auka apgauta prarado 2 tūkst. litų.

Viena šių moterų prašė teismą jos naudai priteisti ir 5 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimą. Šis ieškinys patenkintas iš dalies – jis sumažintas iki 3 tūkst. litų.
Vis dėlto byloje liko nemažai neatsakytų klausimų. Kokie ryšiai siejo anksčiau neteistus Raudonius bei kalėjimo senbuvius? Iš kur sukčiai žinojo detalių apie aukų giminaičius? Pinigai būdavo pervedami į vienos merginos sąskaitą, o iš jos pasiekdavo nusikaltėlius. Kokie jos ryšiai su sukčiais, taip pat liko iki galo nežinoma.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra