Už tai balsavo 69 Seimo nariai, prieš balsavusiųjų nebuvo, susilaikė du politikai.
Leidimą patraukti Seimo narį baudžiamojon atsakomybėn gali duoti ne mažiau kaip 71 parlamentaras iš 141.
Išvengti baudžiamosios atsakomybės Seimo nariui padėjo didžioji dalis Socialdemokratų partijos frakcijos, taip pat „Nemuno aušros“ ir „valstiečių“ frakcijų nariai.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, nors frakcijos sprendimas buvo palaikyti imuniteto panaikinimą. Tarp nedalyvavusiųjų buvo Seimo vicepirmininkės Rasa Budbergytė, Orinta Leiputė, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė Vaida Aleknavičienė, Aplinkos apsaugos komiteto vadovas Linas Jonauskas.
Nebalsavo ir specialiajai komisijai vadovavusi socialdemokratė Jūratė Zailskienė, pati konstatavusi, kad A. Dudėnas nėra persekiojimas dėl jo politinės veiklos.
Taip pat balsavime nedalyvavo 16 „aušriečių“, 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių.
Seimo posėdžių salė ištuštėjo prieš pat balsavimą, į tai dėmesį atkreipė ir konservatorius Jurgis Razma, ir demokratas Domas Griškevičius.
„Matau, kad socialdemokratų gretos kažkaip stebuklingai išretėjo, taip pat Valstiečių ir žaliųjų frakcija kažkur dingusi, nėra ir „Nemuno aušros“. Ar tai nėra tylus suokalbis neduoti imuniteto nuėmimo nedalyvavimo būdu?“ – sakė J. Razma.
Ar tai nėra tylus suokalbis neduoti imuniteto nuėmimo nedalyvavimo būdu?
„Man atrodo, išmokome, kad Seimo salė nėra teismo rūmai, mes nevertiname kolegų poelgių – geri ar blogi, tą daro teisėsaugos institucijos, galų gale – vėliau teismas, jeigu iki jo yra nukeliaujama. Nuolat kalbame apie Seimo prestižo gerinimą, kitokio požiūrio į jį turėjimą, bet jeigu mes savo sprendimais, tiksliau, nesprendimais neleisime atsakingoms institucijoms dirbti savo darbo, apie kokią nors galimybę kelti Seimo įvaizdį turbūt neverta“, – tvirtino D. Griškevičius.
Pagal Konstituciją, Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržoma jo laisvė.
A. Dudėnas ramina: koalicija tikrai nesugrius
Į „čekiukų“ skandalą įsivėlęs socialdemokratas A. Dudėnas sakė, kad antradienį priimtas Seimo sprendimas nenaikinti jo teisinės neliečiamybės valdančiosios koalicijos nesugriaus.
„Jeigu aš galėčiau koaliciją sugriauti, tai jau labai man didelę garbę suteikiate. Koalicija tikrai dėl to nesugrius, tikrai yra daug svarbesnių ir didesnių klausimų“, – antradienį Seime žurnalistams sakė A. Dudėnas, neigdamas dalies parlamentarų kaltinimus, esą jis pats įkalbinėjo partnerius balsavimo metu palikti posėdžių salę.
„Yra ir Seimo statutas, ir Seimo nario pareiga bei teisė. Todėl koalicijos sutartis negali to apvaržyti ar riboti. (...) Gyvenimas yra gyvenimas. Kiekviena situacija yra skirtinga. Kiekvienas žmogus turi savo vertybes, savo įsitikinimus“, – pridūrė jis.
Seimui nusprendus nepanaikinti socialdemokrato imuniteto, šis tikisi, kad „čekiukų“ byla jo atžvilgiu bus pradėta nagrinėti civiline tvarka.
„Teisingumas yra neišvengiamas – tik nežinau, galbūt teisingumo bus siekiama civiliniu procesu. (...) Visi tie klausimai („čekiukų“ bylos – ELTA) turėtų būti sprendžiami administracine, civiline tvarka. Aš to tikiuosi“, – pabrėžė A. Dudėnas.
„Tikrai nesinori to proceso, kaip gerbiamo Mindaugo Sinkevičiaus, kuris vyksta metus ar pusantrų ir žmogui sugadintas gyvenimas“, – lygino jis.
Pasak A. Dudėno, noras patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn nėra teisingas.
„Nesijaučiu padaręs kažką blogo. Važiuoju kiekvieną savaitę į savo apygardą. Jeigu man užduoda kokius klausimus, į juos atsakau, o ne kažkur slepiuosi. Tiesiog dėstau savo poziciją – manau, kad prokuratūros sprendimas nebuvo teisingas mano atžvilgiu“, – aiškino socialdemokratas.
„Pasakau, kas man atrodo neteisinga. (...) Tačiau, žinoma, pasitikiu Lietuvos teisėsaugos institucijomis“, – akcentavo parlamentaras.
Prieš balsavimą A. Dudėnas tvirtino matąs prokuratūros selektyvumą, sprendžiant, kuriuos politikus traukti baudžiamojon atsakomybėn, o kurių bylą nagrinėti civiline tvarka.
„Nevengiu atsakomybės, bet noriu teisingo teisingumo“, – antradienį kalbėjo politikas.
Jis sakė manąs, kad jo byla galėtų būti sprendžiama civiline tvarka.
Politikas teigė dirbdamas Ukmergės savivaldybės taryboje turėjęs galimybę išleisti daugiau kaip 12 tūkst. eurų su tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms, tačiau visų lėšų nepanaudojęs. Didžioji jų dalis skirta degalams, nes jis gyvena ne pačioje Ukmergėje, todėl turėjęs vykti į posėdžius.
A. Dudėnas nepaneigė pateikęs ne savo kvitus už degalus, tik stebėjosi, kodėl prokurorai jam nepateikė įtarimų pernai, kai jis dar neturėjo teisinio imuniteto.
Anksčiau parlamentaras taip pat nesutiko, kad jo imuniteto klausimas būtų svarstomas supaprastinta tvarka – nesudarius komisijos, nors toks įsipareigojimas įrašytas valdančiosios koalicijos sutartyje.
Kaip skelbė BNS, prokuratūra norėjo Seimo nariui A. Dudėnui pateikti įtarimus dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir disponavimo suklastotu dokumentu bei piktnaudžiavimo einant Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas 2019–2023 metais.
Bylos duomenimis, eidamas šias pareigas politikas pateikė ne savo dokumentus ir nepagrįstai gavo 10,5 tūkst. eurų kompensaciją už degalus.
Naujausi komentarai