Socialinių darbuotojų veikla Širvintose: kas vyksta iš tiesų? | Diena.lt

SOCIALINIŲ DARBUOTOJŲ VEIKLA ŠIRVINTOSE: KAS VYKSTA IŠ TIESŲ?

  • 4

Stiprinti vaiko teisių apsaugą, intensyvinti darbą su socialinės rizikos šeimomis, kontroliuoti socialinių išmokų gavėjus, siekti socialinės paramos efektyvumo ir kita. Tokie skambūs tikslai formuluojami Lietuvos savivaldybėms jau ne pirmus metus. Tačiau ką byloja realybė?

Seimas šiemet priėmė ir Vaiko teisių apsaugos įstatymo pataisas. Žiniasklaidoje įvairių ministerijų atstovai nuolat „kompetentingai“ pareiškia savo nuomonę, kad vaiko teisių apsaugos specialistai turi dirbti 24 valandas per parą. „Ant kilimėlio“ į Seimą, Prezidentūrą ir kitas institucijas pasiaiškinti dėl provincijoje vykstančių skaudžių istorijų kviečiami savivaldybių merai.

Kas vyksta iš tiesų?

Kovo 15 d. Širvintų rajono savivaldybė paskelbė informaciją apie tai, kad Vaiko teisių apsaugos specialistai jau pusmetį dirba savaitgaliais ir švenčių dienomis. Vien 2016 m. spalio – 2017 m. kovo mėn. socialinės rizikos šeimose buvo apsilankyta 162 kartus. Didelės rizikos šeimos, kuriose buvo aptikta girtaujant, aplankytos ne po vieną kartą. Sustiprinto darbo su socialinės rizikos šeimomis rodikliai buvo pristatyti kovo 29 d. vykusiame Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdyje.

Sutapimas ar ne, bet atsaku į šiuos viešus pranešimus ir Širvintų rajono savivaldybės pastangas tapo Valstybinės darbo inspekcijos vizitas. Balandžio 11 d., vadovaudamasi „gauta anonimine informacija“, Širvintų rajono savivaldybės administracijoje apsilankė Valstybinė darbo inspekcija, susidomėjusi būtent Vaiko teisių apsaugos poskyrio specialistų darbo trukme, darbuotojų teikiamomis konsultacijomis ar informacija policijos pareigūnams telefonu.

Įstatymas priimtas, tačiau realaus mechanizmo, kaip teisiškai išspręsti darbo laiko trukmės klausimus pagal gaunamą finansavimą, nėra.

Po 17 val. neprivalo pakelti telefono?

Ne paslaptis, kad šeimos, kurios patiria tam tikras krizes, kurios yra įrašytos į socialinės rizikos šeimų sąrašą dėl piktnaudžiavimo alkoholiu, socialinių įgūdžių stokos, puikiai žino, kada gali tikėtis socialinių darbuotojų ar vaiko teisių apsaugos specialistų apsilankymų. Darbo dieną atvykus į šeimą, randama ramybė, vaikai turi maisto, jie aprengti, tėvai blaivūs. Situacija  apsiverčia aukštyn kojomis vakarais ir savaitgaliais, ypač sulaukus socialinių išmokų.

Tai gerai iliustruoja per Velykas vienoje iš Širvintų rajono seniūnijų įvykęs incidentas. Vaiko teisių apsaugos poskyrio vedėja sulaukė skambučio, kuriuo buvo informuota apie galimą smurtą prieš paauglį. Policijos pareigūnams nuvykus į vietą, rasta girtutėlė motina. Vaikas patrauktas iš rizikos. Kas būtų nutikę, jei valstybės tarnautoja būtų nuosekliai laikiusis teisės aktų ir telefono šventės dieną nekėlusi? Tikriausiai šiandien būtume galėję tik apgailestauti dėl skaudžios nelaimės.

Vaiko teisių apsauga yra valstybinė funkcija. Nedidelė Širvintų rajono savivaldybė pagal gaunamą finansavimą gali turėti vos tris šios srities specialistus. Tačiau, savo ruožtu, siekiant stiprinti šios funkcijos vykdymą, savivaldybė biudžeto lėšų skyrė ir ketvirtam etatui. Sustiprinus pajėgas, vaiko teisių apsaugos specialistai vakarais ir savaitgaliais vykdo prevencinius reidus, lankosi rizikos šeimose. Gal „anoniminė informacija“ Darbo inspekcijai ir buvo pateikta iš pareiškėjų, nepatenkintų šia sustiprinta kontrole.

Kas būtų „kalamas prie kryžiaus“?

„Dar prieš Seimui priimant naująjį Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą sutelkėme pastangas ir suaktyvinome vaiko teisių apsaugos specialistų darbą. Bendradarbiaujame su policija, socialiniais darbuotojais. Deja, susiduriame su dvireikšme situacija: įstatymas priimtas, tačiau realaus mechanizmo, kaip teisiškai išspręsti darbo laiko trukmės klausimus pagal gaunamą finansavimą, nėra. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atsiuntė paklausimą, koks būtų mūsų savivaldybės poreikis, norint užtikrinti vaiko teisių apsaugos funkcijas 24 val. per parą. Skaičiavome, pateikėme konkrečius skaičius. Tačiau viskas tuo ir baigėsi,“ – sako TS-LKD partijos atstovė, Širvintų rajono savivaldybės mero pavaduotoja, kuruojanti vaiko teisių apsaugos sritį, Irena Vasiliauskienė.

Belieka džiaugtis, kad yra atsakingų darbuotojų, kuriems nuoširdžiai rūpi vaikų saugumas. Žmonės, plačiąja prasme suvokdami savo pareigybių aprašymus, dirba vakarais ir per išeigines. Ir nors Valstybinei darbo inspekcijai kliūva, juos bet kada galima pasiekti telefonu.

Šių žmonių kone savanoriškas darbas padeda išspręsti daugybę aštrių situacijų, užbėgti už akių nelaimėms. Juk galima labai aiškiai numatyti, kas būtų „kalamas prie kryžiaus“, jei, pavyzdžiui, Velykų vakarą incidento metu vaiko teisių apsaugos specialisto telefonas būtų nepasiekiamas. Tik panašu, kad už gerus darbus gali grėsti baudos? 

„Mes ne žodžiais, o realiu darbu siekiame savivaldybėms keliamų tikslų. Ir tikimės, kad valstybės institucijos, atidėjusios į šoną skambius nurodymus, pagaliau įvertins ir skirs savivaldybėms atitinkamą finansavimą įdarbinti pakankamą darbuotojų skaičių ir visapusiškai užtikrinti itin svarbią valstybinę funkciją – vaiko teisių apsaugą,“ – tikisi I. Vasiliauskienė.

GALERIJA

  • Irena Vasiliauskienė
Rašyti komentarą
Komentarai (4)

Imak

Puikios pertvarkos, daugiau tokių.

Rita

Nusibodo neteisingai ir melagingai pilamas purcas. Sirvintos klesti ir klesti musu meres juodo darbo ir pstangu deka

Merei reikia tik padėkoti už visas pertvarkas Širvintose, pagaliau žmonės pradėjo gyventi. Širvintos atsigavo, išgražėjo, ir nepaneigsite to , kad tai tik merės dėka
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS