KT: mokslininkų pensijų skyrimo tvarka diskriminuoja žmones dėl amžiaus | Diena.lt

KT: MOKSLININKŲ PENSIJŲ SKYRIMO TVARKA DISKRIMINUOJA ŽMONES DĖL AMŽIAUS

Mokslininkų valstybinių pensijų skyrimo tvarka diskriminuoja žmones dėl amžiaus, trečiadienį konstatavo Konstitucinis Teismas (KT).

„Viena iš tokių pagrindinių naujienų, kad pirmą kartą KT pripažino, jog yra diskriminacija dėl amžiaus“, – BNS sakė KT pirmininkas Dainius Žalimas.

Diskriminuojančia dėl amžiaus pripažinta Mokslininkų valstybinių pensijų laikinojo įstatymo norma, kad į daktaro arba habilituoto daktaro stažą neįskaičiuojama mokslininko veikla, vykdoma po to, kai jam sukanka 65 metai.

KT pabrėžė, kad nėra kuo objektyviai pateisinti skirtingą mokslinio darbo traktavimą tarp jaunesnių nei  65 metų mokslininkų ir vyresnių, kai sprendžiama dėl jų mokslinės veiklos įskaitymo į daktaro arba habilituoto daktaro stažą.

„Skaičiuojant mokslininko darbo stažą, nuo jo priklauso ir mokslininko valstybinė pensija, jos dydis. Kažkodėl stažas skaičiuojamas tik iki 65 metų. KT sprendimas yra labai paprastas – tikrai nėra skirtumo, ar asmuo dirba mokslinį darbą iki 65 metų ar po 65 metų, jis turėtų būti traktuojamas vienodai“, – teigė KT pirmininkas.

„Po šito sprendimo visas stažas turės būti skaičiuojamas, nesvarbu ar iki 65 metų, ar po 65 metų“, – sakė jis.

Anot teismo, tuo pačiu nepaisyta įstatymų leidėjui privalomo reikalavimo nepažeisti asmenų lygiateisiškumo principo.

Teismas pripažino, kad Konstitucijai prieštarauja ir įstatymo nuostata, jog valstybinė pensija neskiriama, o paskirtoji nemokama, kol mokslininkai turi draudžiamųjų pajamų ar net gauna ligos išmokas.

„(...) negalima nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kad asmeniui, kuriam yra paskirta ir mokama valstybinė pensija, būtent dėl to būtų suvaržyta galimybė laisvai pasirinkti darbą bei verslą, nors jis ir atitinka įstatymo nustatytas sąlygas, kad dirbtų tam tikrą darbą arba verstųsi tam tikru verslu“, – teigiama KT nutarime.

Neteisinga KT pripažino ir įstatyme nenumatytą galimybę perskaičiuoti valstybinę pensiją, kai mokslininkas įgyja papildomo stažo.

 

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com

KT pirmininkas Dainius Žalimas yra Konstitucinis NUSIKALTĖLIS, kuris pakeičia konstitucinę nuostatą "kartu gali būti" į "niekas negali būti". Seimas šitą NIEKŠĄ dengia, nes tai naudinga užsislaptinusiems 100 metų kgbistams. Apie tai įrodymai yra čia: ht*tp:/*/biciulyste.*com/aktualijos/lr-seimui-pakartotinai-del-kt-pirmininko-dainiaus-zalimo-apkaltos/

Anonimas

Nesuprantama, kad iš viso reikėtu mokėti tas vadinamas mokslininkų pensijas (seniau vadinamas rentomis). Už ką? Jeigu jis apsigynęs ir yra docentas ar profesorius, tai jo jau alga didesnė ir senatvės pensija bus didesnė, negu asistento ir lektoriaus. Mokslininkų pensijas ( arba rentas) turėtų gauti tik pasiekę gerų rezultatų, pvz.lietuvos mokslo premijų lauretai, akademikai.Būtų kaip sportininkams ar menininkams.

Butu gerai kad Konstitucinis Teismas

Pateiktų išaiškinimą dėl PSD mokesčio kunigams.Kodėl jie yra atleisti nuo šio mokesčio?Visi žmonės moka mokestį,kunigai ne.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS