Lietuvai minint narystės NATO septintąsias metines, krašto apsaugos ministrė stebisi šalyje tvyrančiomis nepasitikėjimo savimi ir savo sąjungininkais nuomonėmis.
Antradienį paskelbtame komentare Rasa Juknevičienė rašo, kad bendraujant su kolegomis iš NATO ar Aljansui nepriklausančių Skandinavijos šalių ją "kartais apima keistas jausmas, kad mūsų sąjungininkams Lietuvos saugumas rūpi net labiau nei mums patiems".
"Lietuvoje vis dar gajūs pasvarstymai, kad "niekas mūsų negins...." arba "jeigu ir gins, tai vis tiek neapgins, nes mus užims per .... valandų/minučių", arba "jeigu ir apgins, tai subombarduos taip, jog geriau jau negintų....". Netikiu, kad kitose Vakarų visuomenėse vyrautų tokios nepasitikėjimo savimi ir savo sąjungininkais nuotaikos", - teigia krašto apsaugos ministrė.
Jos nuomone, Lietuvos gyventojai per pastaruosius kelis dešimtmečius įprato priimti palankią saugumo situaciją regione "kaip duotybę", nors pastarieji įvykiai "ne tik Libijoje ir kituose tolimuose arabų kraštuose, bet ir kur kas arčiau, Baltarusijoje, rodo, kad saugumo aplinka Aljanso pašonėje gali greitai ir radikaliai keistis".
"Esama palanki Lietuvai saugumo situacija negali būti laikoma konstanta", - teigia ministrė.
R.Juknevičienė pripažino, kad dėl mažų išlaidų gynybai Lietuva nėra pavyzdinga NATO narė, bet sakė tikinti, kad gerėjant ekonominei situacijai pagal šį kriterijų Lietuva nepasiliks NATO šalių sąrašo dugne.
Nepaisant to, Krašo apsaugos ministerijos vadovės teigimu, Lietuvai pavyko užsitarnauti sąjungininkų pagarbą ir pasitikėjimą.
"Galiu drąsiai teigti, kad visais tais atvejais, kai buvo svarstomi Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims aktualūs klausimai, įskaitant Baltijos šalių gynybą, visuomet susilaukdavome sąjungininkų supratimo ir paramos", - teigia R.Juknevičienė.
Ji atkreipė dėmes, kad NATO sąjungininkai visą laiką nenutrūkstamai dalyvauja oro policijos misijoje Baltijos šalyje, kuri kainuoja gana brangiai.
"Savo ruožtu, būtų sunkiai suvokiama, jeigu Lietuva solidarumo vardan neprisidėtų prie Aljanso operacijų ir misijų Balkanuose, Afganistane, Libijoje ar kitur, net jeigu tai yra geografiškai mums tolimi regionai, kur Lietuva galbūt neturi aiškių nacionalinių interesų", - teigia ministrė.
"Tačiau Aljanso stiprybė ir yra ta, kad tais atvejais, kai viena ar kelios sąjungininkės mano, kad yra iškilusi grėsmė jų saugumui, jos gali būti tikros, kad sulauks savo sąjungininkų dėmesio, supratimo ir, esant reikalui, realios paramos", - rašoma R.Juknevičienės komentare.
Kovo 29 dieną sukanka septyneri metai, kai septynios Vidurio ir Rytų Europos šalys tapo pilnateisėmis NATO narėmis.
Naujausi komentarai