Grupės socialdemokratų parengtam nutarimo projektui šią savaitę po pateikimo Seime pritarta bendru sutarimu.
Projekte Vyriausybei siūloma parengti Vytauto Didžiojo metų programą ir numatyti lėšų šiai programai įgyvendinti 2026–2030 metų valstybės biudžetuose.
„Šiandien išaušo diena, kai teikiu įstatymo projektą dėl Vytauto Didžiojo metų paskelbimo 2030 metais. Vytautas Didysis yra didysis karvedys, politikas. Jo valdymo laikotarpiu Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė tapo viena iš didžiausių ir galingiausių Europos valstybių“, – pristatydamas projektą sakė Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas.
Pasak projektą su kolegomis registravusio parlamentaro, itin svarbu, kad minint Vytauto Didžiojo metus prie iniciatyvų prisijungtų visi piliečiai.
„Tai yra ir atminimo ženklai, ir įvairūs renginiai, ir paminklai, kurių mes nepastatome. Galų gale galbūt Trakuose iškils paminklas Vytautui Didžiajam. Įvairių pilietinių iniciatyvų tikrai, manau, lauksime, ir jos labai vertingos, ypač šiuo laikotarpiu, kai mums reikia kuo daugiau vienybės“, – sakė K. Vilkauskas.
„Vytautas iš tikrųjų ta legendinė asmenybė, kuri mus suvienys vėl iš naujo“, – pridūrė politikas.
Kaip rašoma nutarimo projekte, 2030 metų paskelbimas Vytauto Didžiojo metais „primintų visuomenei apie gilias Lietuvos valstybingumo tradicijas, kad Lietuva jau prieš kelis šimtmečius buvo stipri ir įtakinga valstybė, o jos siekis išlaikyti suverenitetą yra neatsiejama tautos istorijos dalis“.
Vytautas Didysis buvo Lietuvos didysis kunigaikštis nuo 1392-ųjų iki mirties 1430 metais.
1410 metais Vytauto Didžiojo ir Jogailos vadovaujamos kariuomenės pasiekė reikšmingą pergalę Žalgirio mūšyje. Šiose kautynėse palaužta Vokiečių ordino galybė.
1429 metais Lucke sušauktas Vidurio ir Rytų Europos valdovų suvažiavimas, jame iškelta mintis Vytautą vainikuoti Lietuvos karaliumi. Karūnavimas neįvyko, tačiau Vytauto įtaką ir statusą pripažino to meto Europos valdovai.
Vytauto valdymo laikotarpiu pasiekta didžiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijos plėtra, išplėsti prekybos tinklai, pradėtos steigti pirmosios parapinės mokyklos.
Pastarąjį kartą Vytauto Didžiojo metai buvo paskelbti 1930-aisiais, minint jo 500-ąsias mirties metines.
Toliau projektą svarstys Seimo komitetai.
Naujausi komentarai