Seimas pritarė neįgaliojo aprūpintojo sąvokos įtvirtinimui įstatyme | Diena.lt

SEIMAS PRITARĖ NEĮGALIOJO APRŪPINTOJO SĄVOKOS ĮTVIRTINIMUI ĮSTATYME

Ketvirtadienį Seimas pritarė neįgaliojo aprūpintojo sąvokos apibrėžimo įtvirtinimui Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme, reglamentuojant neįgaliojo aprūpintojo skyrimo sąlygas ir tvarką, jo teises bei pareigas.

Už įstatymo projektą 89, susilaikė vienas, prieš nebalsavo nei vienas Seimo narys.

Palaikydamas priimamą sprendimą, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Antanas Vinkus tvirtino, kad įstatymo projektas yra labai teisingas ir atkreipiantis dėmesį į ypatingai pažeidžiamą grupę asmenų, kurie dėl psichikos ar elgesio sutrikimų negali savimi pasirūpinti, suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti. Pasak jo, tokie žmonės be kito asmens pagalbos negali savarankiškai naudotis jiems suteikiamomis teisėmis.

„Gerai žinome, kokį vaidmenį neįgaliųjų, kuriems reikalinga nuolatinė slauga ar priežiūra, gyvenime vaidina neįgaliojo aprūpintojas. Tačiau šiuo metu galiojančiame Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme šios srities teisinė vieta yra ypatingai silpna. Neapibrėžta net neįgaliojo aprūpintojo sąvoka, nereglamentuotos jo teisės, pareigos ir daug kitų teisinių santykių“, – ketvirtadienį Seimo plenarinio posėdžio metu teigė A. Vinkus.

„Teikiamais įstatymo projektais siekiama užpildyti šią spragą, reglamentuojant minimus teisinius santykius ir spręsti problemas susijusias tiek su neįgaliaisiais, tiek su neįgaliųjų aprūpintojais“, – pridūrė jis.

Įstatymo projektu siūloma papildyti Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą, nustatant, kad tarnyba pagal kompetenciją dalyvauja formuojant ir įgyvendinant neįgaliųjų socialinės integracijos politiką dėl neįgaliojo aprūpintojo skyrimo, o visi su neįgaliųjų gyvenimu ir veikla susiję klausimai sprendžiami derinant ne tik su jais ir (ar) jų atstovais pagal įstatymą, bet ir su tarnybos paskirtais neįgaliųjų aprūpintojais.

Taip pat siekiama nustatyti, kad asmeniui, kuriam iki 18 metų buvo nustatytas sunkaus neįgalumo lygis dėl sunkaus arba gilaus protinio atsilikimo, sukakus 18 metų, nustatomas 0 procentų darbingumo lygis.

Galiausiai projekte numatoma patikslinti asmeninio asistento sąvoką, nustatant aiškų, baigtinį asmenų, kurie negali teikti asmeninės pagalbos neįgaliajam, sąrašą, t. y. nustatyti, kad asmeninis asistentas – fizinis asmuo, teikiantis asmeninę pagalbą neįgaliajam, su kuriuo jis nėra susijęs artimais giminystės ryšiais ar su kuriuo negyvena ir netvarko bendro ūkio neįregistravęs santuokos, taip pat nėra teismo paskirtas neįgaliojo globėjas ar rūpintojas.

 

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS