Slaugytojos, prabilusios apie mobingą Panevėžio pataisos namuose, dar negrįžo į darbą | Diena.lt

SLAUGYTOJOS, PRABILUSIOS APIE MOBINGĄ PANEVĖŽIO PATAISOS NAMUOSE, DAR NEGRĮŽO Į DARBĄ

Sausį plačiai apie patiriamą mobingą ir situaciją Panevėžio pataisos namuose prabilusios slaugytojos vis dar negrįžo į darbą – joms yra suteiktos nedarbingumo pažymos.

Apie įtemptą situaciją pataisos namuose pirmasis paskelbė portalas lrt.lt. Apie tai, kad į darbą Panevėžio pataisos namuose vieną dieną neišėjo nė viena slaugytoja, LRT radijui sakė profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis. Savo išgyvenimais pasidalijo ir slaugytojos. Jų teigimu, Panevėžio pataisos namų šeimos gydytoja verčia slaugytojas dirbti joms nepriklausantį darbą, svaidosi įžeidimais, kandžiomis replikomis, tyčiojasi, tad įtampa, tvirtino jos, tapo nepakeliama.

Laisvės atėmimo vietų ligoninės direktoriaus Ramūno Šilobrito teigimu, minėtos slaugytojos raginamos grįžti į darbą, o Teisingumo ministerijos inicijuotas vidinis tyrimas dar nėra baigtas. Kartu direktorius informavo, kad į darbą Panevėžio pataisos namuose priimtos dvi naujos slaugytojos, atvyksta medikai ir iš kitų įstaigų, tad, pabrėžė R. Šilobritas, nuteistosioms suteikiama visa reikalinga medicininė pagalba.

Šiuo metu slaugytojos, kurios prieš kelias savaites susirgo, vis dar serga.

Vis dėlto Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė sako, kad apie psichologinį smurtą prabilusios slaugytojos yra nežinioje ir baiminasi dėl savo darbo ateities.

„Šiuo metu slaugytojos, kurios prieš kelias savaites susirgo, vis dar serga, tačiau galiu patvirtinti, kad pirminė sveikatos priežiūros paslauga nuteistosioms suteikiama be trikdžių. Į pagalbą Panevėžio pataisos namų medikams vyksta slaugytojos iš Laisvės atėmimo vietų ligoninės, įskaitant ir Pravieniškių bei Vilniaus pataisos namus“, – Eltai padėtį Panevėžio pataisos namuose komentavo R. Šilobritas.

Laisvės atėmimo vietų ligoninės vadovas pareiškė viltį, kad susidariusi situacija bus kuo greičiau išspręsta.

„Jau nuo šios ir nuo praėjusios savaitės yra įdarbintos dvi slaugytojos, pradėjo darbą, ir mūsų pagrindinė funkcija – jas supažindinti su specifinėmis žiniomis bei padėti įsilieti į kolektyvą. Tos slaugytojos, nors mes raginame, kad jos grįžtų į darbą, kol kas neišeina į darbą. Tikimės, kad tai (grįžta į darbą. – ELTA) bus artimiausiu metu“, – sakė R. Šilobritas.

Paklaustas, ar naujai įdarbintos slaugės dirba su ta pačia gydytoja, dėl kurios elgesio buvo skundžiamasi, R. Šilobritas tai patvirtino.

„Nėra aišku, kiek tyrimas tęsis, nes nėra aišku, kada slaugytojos grįš į darbą. (...) Manau, kad artimiausiu metu, slaugytojoms grįžus į darbo vietas, tyrimas bus baigtas“, – pridūrė R. Šilobritas.

K. Krupavičienė: slaugytojos bijo, kas jų laukia

Kalbėdama apie jau trečią savaitę besitęsiančią situaciją Panevėžio pataisos namuose, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė Eltai patvirtino, kad minėtos slaugytojos šiuo metu turi nedarbingumo pažymas. Vis dėlto profsąjungos vadovė kartu pažymėjo, kad slaugės baiminasi dėl ateities, tad organizacija kartu su R. Šilobrito vadovaujama Laisvės atėmimo vietų ligonine bei kitais specialistais bandys dalyvauti slaugytojų ir mobingu kaltinamos gydytojos susitikime.

„Jos dar turi nedarbingumą. (...) Problema yra tokia, kad jos iš principo labai bijo, kas dabar iš viso jų laukia. Mes su Šilobritu buvom susitarę, kad mes – profesinė sąjunga – važiuosime ir dalyvausime susitikime su tomis darbuotojomis bei su gydytoja. Bandysime išsiaiškinti situaciją, kas iš tikrųjų įvyko“, – Eltai sakė K. Krupavičienė.

Kartu „Solidarumo“ pirmininkė informavo, kad bus siekiama, jog slaugytojos gautų atlygį už patirtą psichologinį smurtą. Jos teigimu, bus laukiama tiek Darbo inspekcijos, tiek įstaigos tarnybinio patikrinimo išvadų.

„Mums buvo pažadėta, kad bus atliktas tarnybinis patikrinimas iš darbdavio pusės – jie darys savo patikrinimą ir pateiks mums tam tikras išvadas. Mes taip pat kreipsimės į Darbo inspekciją, (...) nes darbdavys neužtikrino tos darbo aplinkos, kurioje darbuotojas turi būti apsaugotas ir jo atžvilgiu neturi būti taikomas joks psichologinis spaudimas, žeminimai ir taip toliau. (...) Manau, kad darbuotojos turės kreiptis į teismą dėl to, kad jų atžvilgiu buvo pažeistas įstatymas – psichologinis smurtas joms buvo taikomas, sveikatai buvo padaryta žala, ir jos turi išsireikalauti neturtinę žalą iš darbdavio šiuo klausimu“, – teigė K. Krupavičienė.

Ji taip pat priminė ir darbdavio pareigą užtikrinti geras darbo sąlygas darbuotojams.

„Įstatyme parašyta, kad darbdavys privalo darbuotojams suteikti tokią aplinką, kad darbuotojas nebūtų spaudžiamas į kampą ir nepatirtų jokių žeminamų dalykų. Jei darbuotojai pasakoma, kad aš iš akių matau, jog tu psichinė ligonė ir tavo vieta yra ne gydyti pacientus, o pati turi sėdėti kalėjime, tai yra labai didelis spaudimas darbuotojui ir didelis jo žeminimas – kvalifikacijos, elgesio, žmogiškojo orumo“, – konstatavo profesinės sąjungos vadovė.

K. Krupavičienės teigimu, dabar „Solidarumas“ laukia tyrimo išvadų tiek iš Teisingumo ministerijai pavaldaus Kalėjimų departamento, tiek iš Laisvės atėmimo vietų ligoninės, kad galėtų dalyvauti slaugytojų bei gydytojos susitikime ir bandyti spręsti konfliktą mediacijos būdu.

Kalėjimų departamentas tęsia tarnybinį patikrinimą

Savo ruožtu Kalėjimų departamento atstovų spaudai Eltai atsiųstame komentare įstaiga pažymi, kad tarnybinis patikrinimas vis dar yra atliekamas. Taip pat pažymima, kad gauta informacija iš Sveikatos apsaugos ministerijos dėl slaugytojų kompetencijų.

„Informuojame, kad šiuo metu tarnybinis patikrinimas dar nebaigtas. 2020-02-05 Kalėjimų departamente yra gautas Sveikatos apsaugos ministerijos išaiškinimas dėl slaugytojų kompetencijų atliekant imunoprofilaktiką. Panevėžio pataisos namuose šiuo metu dirbusių slaugytojų nedarbingumo laikotarpiu paslaugas teikia kitos dvi slaugytojos“, – teigiama Kalėjimų departamento komentare.

Rašyti komentarą
Komentarai (13)

Pempe

Kam dar tas tyrimas? Jau is sraipsnio aisku, kad slaugytojos kaip ir visur atlieka savo butina ir taip reikalinga zmogui ( tuo labiau kalinei) darba, o gydytoja tam vadovauja. Vadinasi, prastai vadovauja, nesusitvarko, gydymo prieziura nesirupina, yra netinkama sioms pareigoms. Nezinau kiek ten tu slaugytoju nei kas jos, bet kaip visada, zemiausia grandis dirba, turi kenteti,o kai jau tikrai nebegali, turi kazka daryti. Butu smagu nors karta isgirsti, kad valstybines instutucijos padejo zmogui kovojant uz jo pagrindine teise i darba ir allygi, nors ir menka.

Rita

Naudokit lietuviu kalbą,koks ten mobingas,naudokit,,pasityčiojimas,žeminimas,chamiškumas ir t. t.

Rita

Kodėl tamstos nenaudojat lietuviškų išsireiškimų,koks ten mobingas,tai nesiskaitymas su žmogum,tyčiojimasis,chamizmas,žeminimas,patyčios ir t.t
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS