Teisingumo ministras tikisi, kad per pavasario Seimo sesiją Lietuvoje pavyks įteisinti probaciją | Diena.lt

TEISINGUMO MINISTRAS TIKISI, KAD PER PAVASARIO SEIMO SESIJĄ LIETUVOJE PAVYKS ĮTEISINTI PROBACIJĄ

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius tikisi, kad per Seimo pavasario sesiją pavyks priimti Probacijos įstatymą, kuris įteisintų elektroninio stebėjimo įtaisų dėvėjimą nuteistiesiems.

Kartu ministras teigia prognozuojantis nelengvą šio įstatymo priėmimo procedūrą Seime.

"Sunku Seimo darbą prognozuoti, kiek mes kalbėjomės su Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininku, tikimės pavasario sesijoje įstatymo projektą galima priimti", - ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė Teisingumo ministerijos vadovas.

R.Šimašius pabrėžė, kad laisvės atėmimo įstaigos neretai tampa nusikalstamumo mokykla pirmąkart į jas patekusiems nuteistiesiems. Įstatymu, anot jo, norima sumažinti pakartotinį nusikalstamumą.

"Alternatyvios sankcijos nebūtinai yra lengvesnės, ir probacija arba sąlyginis atleidimas nuo bausmės yra nebūtinai lengvas nusikaltėliui. Tai gali būti susiję su kuo įvairiausiais apribojimais. Vienas iš jų vizualiai labiausiai matomas yra nuolatinis stebėjimas elektroninių sekimo priemonių būdu - apyrankių ar kitų nenuimamų sekimo prietaisų būdu", - dėstė ministras.

Ministras tvirtino, kad probacijos sistema pasitelkiant nuotolinio sekimo priemones nebus brangesnė už dabartinę tvarką. Jis sakė kol kas negalintis nurodyti sekimo sistemos išlaikymo galutinės kainos, nes tai priklausys nuo viešųjų pirkimų rezultatų.

"Bendrai eitų kalba apie visos bausmių sistemos arba piginimą, arba laikymą kaštų tam pačiame lygyje, bet efektyvumo padidinimą. Apie kaštų didėjimą negali būti nė kalbos", - teigė R.Šimašius.

Valdančiosios koalicijos partnerio Liberalų sąjūdžio deleguotas ministras sakė ne tik prognozuojantis Seimo opozicijos pasipriešinimą šiam projektui, bet neslėpė, jog entuziazmo kol kas trūksta ir kai kuriems koalicijos partneriams.

"Šiandienai, galiu pasakyti, entuziazmo iš koalicijos partnerių kartais pritrūksta, ir tai yra man sunkiai suprantama", - kalbėjo R.Šimašius.

Anot jo, "didysis kliuvinys, dėl ko įstatymo projektas nejuda taip sklandžiai, kaip norėtųsi", yra įstatyme numatyti planai panaikinti statutinių pareigūnų statusą 250 dabartinių pataisos inspektorių Lietuvoje. Nors jų atleisti bei sumažinti atlyginimų ir neplanuojama, tačiau "išstatutinimas", anot ministro, reikštų, kad šie žmonės nebegalėtų tikėtis išeiti į ankstyvą pensiją.

"Šiandien probuotojas arba pataisos inspektorius gali išeiti į pensiją būdamas 50 metų. (...) Galiu pasakyti, kad 55 metų probuotojas yra tikrai geriau nei 30 metų probuotojas. Tam reikia ir gyvenimiškos patirties. Bendraujant su nusikaltusiais asmenimis jaunas amžius ne visą laiką yra privalumas. Yra nuodėmė paleisti žmones iš tos sistemos ir mokėti jiems pensiją, kai jie yra pačiame jėgų žydėjime", - sakė R.Šimašius.

Pasak jo, probuotojams nebūtinos statutinėms pareigybėms būdingos savybės, nes prievartos taikymas neturi būti jų darbo metodas.

Ministras teigė, kad Probacijos įstatymo projektas aprėpia didelę nusikalstamumo sritį, išskyrus sunkiausius nusikaltimus. Jo nuomone, lengviausiems nusikaltimams pirmiausiai turi būti taikoma probacija, o ne laisvės atėmimas.

R.Šimašius sakė, kad priėmus įstatymą, sistema veikti pradėtų pamažu, nes "turi įgyti pasitikėjimą ir žmonių, ir teisėjų, ir visų visų institucijų".

"Už grotų yra apie 9 tūkst. Lietuvos piliečių. Būtų per drąsu sakyti, kiek asmenų galėtų nebūti už grotų, o, tarkime, išleisti anksčiau su labai griežta kontrole. Aš manau, kad pradžioje šie skaičiai nebus dideli. (...) Manau - nuo keliasdešimt iki poros šimtų yra realistinis kelias. Neturėtų būti iš karto skaičiaus sumažinimas dvigubai", - teigė ministras.

Probacijo įstatymo projektas Seimui buvo pateiktas per rudens sesiją.

Gairės: šimašius
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

ka nors

sakyt jau negaliu , tokio ministro sapalionems , galim tik susukt ,,,VAJEZAU,,

SUSIJUSIOS NAUJIENOS