Afganistano pajėgos greitai perims atsakomybę už saugumą visoje šalyje, ir tai žymės svarbų pasiekimą NATO vadovaujamoje karinėje misijoje, užbaigiamoje po 12 metų kovų, pareigūnai nurodė šeštadienį.
Tarp paskutinių 95 rajonų, kuriuose kontrolę NATO perduos afganų saugumo pajėgoms, esama kai kurių neramiausių teritorijų šalies pietuose ir rytuose, kur Talibano sukilėliai nuo 2001 metų įnirtingai kovėsi su Jungtinių Valstijų palaikoma Afganistano vyriausybe.
NATO ir afganų pareigūnai, prašę neskelbti jų vardų, sakė, kad Afganistano prezidentas Hamidas Karzajus dalyvaus artimiausiomis dienomis planuojamoje surengti oficialioje ceremonijoje, kuri žymės esminį tašką „pereinamajame procese“ visiško šalies suverenumo link.
Tiksli šio perdavimo data dar nėra paskelbta, tačiau ji užbaigs programą, pradėtą 2011-ųjų kovą, kai Afganistano saugumo pajėgų žinion buvo perduoti gana ramūs regionai, kuriuose gyvena apie 20 proc. šalies žmonių.
Paskutinę perduodamų teritorijų „riekę“ sudarys 13 rajonų Kandaharo provincijoje, laikomoje Talibano lopšiu, taip pat po 12 rajonų Nangarharo, Chosto ir Paktikos provincijose, kurios ribojasi su Pakistanu ir yra sukilėlių veiklos židiniai.
Atlikus šį perdavimą, 100 tūkst. NATO karių tęs tik palaikymo ir mokymo misiją, o afganų kariams ir policijai bus patikėtas vadovavimas kovoje su Talibano sukilėliais, kurių režimas buvo nuverstas po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro išpuolių prieš Jungtines Valstijas.
Tačiau išlieka abejonių, ar 350 tūkst. narių turinčios Afganistano saugumo pajėgos įstengs kovoti su Talibanu, o NATO karinė koalicija pasiliks svarbų vaidmenį logistikoje ir palaikys karius iš oro, taip pat vykdys kovines užduotis, kai to prireiks.
Afganistano armijoje smarkiai padaugėjo aukų, kai afganų kariams patikėta daugiau užduočių priešakinėse linijose. Armija taip pat kenčia dėl didelio dezertyravimo, todėl kiekvieną mėnesį būtina užverbuoti tūkstančius naujokų, papildančių išretėjusias gretas.
Penktadienį NATO pajėgų Afganistane vadas JAV generolas Džozefas Danfordas išsakė susirūpinimą, ar šioje nuo 2001 metų pasiektą pažangą pakankamai palaikys tarptautinė bendruomenė.
„Iki šiol pasiekti laimėjimai nebus tvarūs be tarptautinių įsipareigojimų tąso“, – pažymėjo jis.
Neseniai surengti dideli kovotojų išpuoliai parodė, kad Talibanas vis dar pajėgus smogti sostinei Kabului, kai šalyje ruošiamasi ateinančiais metais vyksiantiems prezidento rinkimams ir NATO kovinių pajėgų išvedimui iki 2014-ųjų pabaigos.
Antradienį mirtininkui detonavus sprogmenų prikrautą automobilį prie Aukščiausiojo Teismo pastato, žuvo 15 civilių. Tuo tarpu pirmadienį grupė ginkluotų užpuolikų apšaudė iš raketinių granatsvaidžių sostinės oro uostą, o praėjusio mėnesio pabaigoje vienos tarptautinės pagalbos organizacijos būstinė tapo septynias valandas trukusio mūšio arena.
Naujausi komentarai