Žmogaus teisių grupė: nepaisant kalinių išlaisvinimo, Baltarusija ir toliau dorojasi su opozicija Pereiti į pagrindinį turinį

Žmogaus teisių grupė: nepaisant kalinių išlaisvinimo, Baltarusija ir toliau dorojasi su opozicija

2025-07-02 11:11
BNS inf.

Baltarusijos valdžia ir toliau nesiliauja malšinti opozicijos, nepaisant to, kad paleidžia kai kuriuos kalinius, antradienį naujienų agentūrai AP pareiškė šalies teisių gynimo grupė „Viasna“.

Aliaksandras Lukašenka
Aliaksandras Lukašenka / Scanpix nuotr.

Praėjusį mėnesį Baltarusijos vyriausybė suteikė malonę ir paleido 14 kalinių, tačiau dar mažiausiai 60 žmonių buvo sulaikyti dėl politiškai motyvuotų kaltinimų, sakė Pavelas Sapelka, žmogaus teisių centro „Viasna“ teisių gynėjas. Gegužę centras suskaičiavo buvus daugiau kaip 100 politiškai motyvuotų sulaikymų, teigė P. Sapelka.

„Represijų garvežys nesustoja, o Baltarusijos valdžia ir toliau slopina bet kokią opoziciją, pradėdama naujas rezonansines bylas, – antradienį AP sakė P. Sapelka. – Baltarusijoje niekas, absoliučiai niekas negali jaustis saugus.“

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka trečiadienį išlaisvino dar vieną politinių kalinių grupę, pranešė jo biuras.

Praėjus penkeriems metams po to, kai Minskas žiauriai numalšino masinius prieš A. Lukašenką nukreiptus protestus, Baltarusijos kalėjimuose tebėra šimtai režimo oponentų, o teisių gynimo grupės vis labiau nerimauja dėl jų sveikatos griežtoje ir slaptoje šalies kalėjimų sistemoje.

„Aliaksandras Lukašenka suteikė malonę 16 kalinių“, – pranešė Baltarusijos prezidentūra ir pridūrė, kad kai kurie iš jų įvykdė „ekstremistinio pobūdžio nusikaltimus“ – tuo režimas kaltina politinius kalinius.

Malonės buvo suteiktos prieš valstybinę šventę, Nepriklausomybės dieną.

Minskas sakė, kad į laisvę paleisti aštuonios moterys ir aštuoni vyrai, kai kurie iš jų serga lėtinėmis ligomis.

Jų pavardžių Minskas nenurodė.

Devyni iš jų turi nepilnamečių vaikų, sakė prezidentūra.

„Visi jie gailėjosi dėl to, ką padarė, ir pasižadėjo nepažeidinėti įstatymų“, – priduriama pranešime.

Nuo 2020 metų, kai Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai per rinkimus, kuriuos opozicija ir Vakarai pasmerkė kaip suklastotus, buvo skirta šeštoji kadencija, Baltarusijoje tęsiasi masiniai valdžios kritikų sulaikymai, o prieš juos nukreipiami nuosprendžiai.

Dešimtys tūkstančių žmonių išėjo į gatves protestuoti – tai buvo didžiausios demonstracijos, kokias šalis kada nors yra mačiusi. Atsakydama į tai, valdžia ėmėsi žiaurių represijų, sulaikė ir sumušė tūkstančius žmonių, dar daugiau jų išvyko į užsienį.

Susidorojimas sulaukė tarptautinio pasmerkimo, o JAV ir Europos Sąjunga (ES) įvedė sankcijas Baltarusijai.

„Viasna“ skaičiavimu, 1 174 asmenys sėdi už grotų kaip politiniai kaliniai. Į šį skaičių įeina 38 žurnalistai ir grupės įkūrėjas Alesis Bialiackis, 2022-aisiais gavęs Nobelio taikos premiją. Mažiausiai aštuoni politiniai kaliniai kalėjime mirė.

A. Lukašenka, kuris sausį užsitikrino dar vieną kadenciją po rinkimų, kuriuos opozicija pasmerkė kaip fiktyvius, neseniai suteikė malonę kai kuriems politiniams kaliniams, siekdamas pagerinti ryšius su Vakarais. Iš viso nuo 2024-ųjų liepos jis suteikė malonę ir paleido į laisvę daugiau kaip 300 kalinių, įskaitant kai kuriuos JAV piliečius ir kitus užsieniečius.

Praėjusį mėnesį Baltarusijos valdžia paleido žinomą opozicijos veikėją Siarhejų Cichanouskį ir 13 kitų asmenų ir išleido juos į Lietuvą. Jie buvo paleisti praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Baltarusijos institucijos paskelbė, kad A. Lukašenka Baltarusijos sostinėje Minske susitiko su JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiuntiniu Ukrainai Keithu Kelloggu (Kitu Kelogu).

Tačiau teisių gynėjai teigia, kad padėtis Baltarusijoje nepasikeitė, o valdžia pastaruoju metu iškėlė keletą naujų rezonansinių bylų, ketindama tęsti susidorojimą.

Byloje prieš Baltarusijos aktyvistų grupę „Belaruski Hajun“, kuri stebi kariuomenės judėjimą Baltarusijoje, sulaikyta mažiausiai 20 žmonių, sakė P. Sapelka.

Pirmadienį „Viasna“ taip pat pranešė apie populiaraus baltarusių dainininko Aleho Hamenkos, kuris kaltinamas dalyvavimu antivyriausybiniuose protestuose, sulaikymą. Kita byla susijusi su Vardomackio sociologinių tyrimų laboratorijos sociologais, teigė P. Sapelka.

Jungtinių Tautų (JT) specialusis pranešėjas žmogaus teisių padėties Baltarusijoje klausimais Nilas Muižniekas neseniai pareiškė, kad ši „padėtis Baltarusijoje negerėja, o valdžia ignoruoja pasiūlymus bendradarbiauti“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra