Prezidentę kritikuojantis valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos (TPP) vadovas Arūnas Valinskas sako jos pirmajame metiniame pranešime neišgirdęs nieko naujo.
Kiti politikai šį pranešimą vertina kur kas santūriau ir diplomatiškiau.
Nebuvo salėje
Prieš porą mėnesių „įsižeidusia boba“ pavadinęs Prezidentę A.Valinskas antradienį demonstratyviai neatėjo į Seimo plenarinių posėdžių salę klausytis jos pirmojo metinio pranešimo. Tačiau TPP vadovas tvirtino stebėjęs ir klausęs pranešimo, transliuojamo per televiziją.
„Nebuvo jokio metinio pranešimo. Tai buvo neregėto negirdėto žanro pasisakymas. Žmonės, kurie laukė gilios situacijos analizės ir kokių nors aiškių, konkrečių, naujų pasiūlymų, turėjo nusivilti. Tai buvo tik reklaminių šūkių rinkinys, nepamirštant pasipuikuoti ir asmeniniais reitingais. Labai keista, kad ji pati pranešimo pradžioje pasakė, kad nieko jame nepasakys. Taip ir padarė – nieko nepasakė“, - rėžė A.Valinskas, žurnalistams komentuodamas D.Grybauskaitės metinį pranešimą.
„Tai jūs nieko neišgirdote tame pranešime?“, - paklausė žurnalistai. „O jūs?“, - klausimu į klausimą atsakė A.Valinskas.
Pasak jo, D.Grybauskaitė pasinaudojo pernai pavasarį perskaityto prezidento Valdo Adamkaus paskutiniojo metinio pranešimo kai kuriomis tezėmis ir jas iš esmės pakartojo, truputį pakoreguodama formuluotes. „Kadangi metinio pranešimo iš esmės nebuvo, kyla klausimas, kada jo vis dėlto laukti“, - sakė TPP vadovas.
Negirdėjo pastabų, dėl kurių paspringtų
Tačiau D.Grybauskaitės kalbos klausęs kadenciją baigęs prezidentas V.Adamkus tvirtino, kad dabartinė valstybės vadovė savo pirmajame metiniame pranešime palietė „kai kurias labai aktualias problemas“. „Ji aiškiai išsakė, ko nori, ko siekia. Reikia tikėtis, kad ji bus išgirsta“, - tvirtino V.Adamkus.
Kita vertus, jis pripažino, kad per metus nuo paskutiniojo metinio pranešimo perskaitymo problemos Lietuvoje ne itin pakito, todėl Prezidentė pakartojo kai kurias, minėtas ir anksčiau. „Tik ji gal kiek griežčiau pasisakė“, - teigė V.Adamkus. Jis išskyrė problemas, susijusias su teismų darbu, paminėdamas, kad Prezidentė tam skyrė pakankamai daug dėmesio, nemažai kritiškų žodžių. Todėl V.Adamkus tikisi, kad bendromis pastangomis su teismais susijusių problemų sprendimo bus imtasi pačiu artimiausiu metu.
Premjeras Andrius Kubilius tvirtino neišgirdęs tokios kritikos savo vadovaujamai Vyriausybei, dėl kurios derėtų galvoti apie pasitraukimą iš užimamų pareigų. „Negirdėjau tokios kritikos, dėl kurios galėčiau paspringti“, - sakė Vyriausybės vadovas.
Anot jo, Prezidentės pranešimas buvo „geras ta prasme, jog buvo akcentuotas valstybės strategijos stygius, pabrėžta, kad dar kelerius metus šaliai ir jos žmonėms nebus lengva“. „Laukia dar keli sudėtingi metai. Trūksta strategiškumo. Tai akivaizdu. Kita vertus, šios problemos neišsprendžiamos per vieną dieną. Lietuvai išties reikėtų aiškesnės vizijos, kaip gyventi ateityje, kaip spręsti sistemines problemas“, - sakė premjeras, pažadėjęs, kad prie valstybės vadovės išvardytų problemų Vyriausybė intensyviau padirbės.
„Vyriausybei trūksta strateginio mastymo“
Opozicijos lyderis, Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys mano, kad A.Kubiliaus Vyriausybė nesugeba nustatyti strateginių tikslų, nesugeba imtis būtinų reformų, todėl nesugebės įgyvendinti Prezidentės išsakytų pastabų. „Iš Prezidentės išgirdome tai, ką mes jau seniai kalbėjome – šiai Vyriausybei trūksta strateginio mastymo. Buvo pažymėta, kad reformos vykdomos neturint strateginių tikslų. Todėl manome, kad šiai Vyriausybei reikia labai atidžiai susimąstyti, ar ji turi savo strateginę programą, ar galbūt derėtų sudaryti naują Vyriausybę, kuri įgyvendintų tikrus strateginius tikslus“, - kalbėjo V.Gapšys.
Pasak jo, kaip ir tikėtasi, metiniame pranešime sulaukta daug pastabų dėl teisėtvarkos. „Kaip opozicija imsimės visų veiksmų, kad tos pastabos, kurios buvo pasakytos dėl šios srities, būtų išgyvendintos“, - sakė opozicijos lyderis.
Kitos opozicinės Socialdemokratų partijos vadovas Algirdas Butkevičius Prezidentės metinį pranešimą pavadino trumpu, bet visai kitokiu, nei buvusieji. „Ankstesni prezidentai stengdavosi išskirti tas problemas, už kurias jie patys yra labiau atsakingi, pavyzdžiui, užsienio politiką. Čia buvo bandyta kalbėti plačiau – apie žmogiškumą, teisiškumą, pilietiškumo ugdymą. Daug buvo pasakyta kritikos Vyriausybei dėl to, kad nesprendžiamos ekonominės ir socialinės problemos“, - sakė A.Butkevičius.
Politiko nuomone, metiniame pranešime reikėjo daugiau dėmesio skirti užsienio politikai, taip pat teisėsaugai, nes ekonominė politika ir finansai yra labiau Vyriausybės prerogatyva, todėl ji, o ne Prezidentė, esą ir turi siūlyti konkrečius būdus, kaip spręsti šias problemas. A.Kubiliaus Vyriausybė, pasak A.Butkevičiaus, to nedaro.
Pasigedo daugiau dėmesio užsienio politikai
Valdančiosios Liberalų ir centro sąjungos vienas vadovų Vytautas Bogušis tvirtino manąs, kad metinis pranešimas „nebuvo sausa nuveiktų darbų ataskaita, ji įvardijo konkrečias problemas, kurias valdžia turėtų spręsti artimiausiu metu, bet Lietuvos užsienio politikos klausimais konkretumo pritrūko“.
„Kaip ir tikėjomės, Prezidentė negaišo laiko savo nuveiktų darbų įvertinimui ir padėties šalyje konstatavimui. Ji įvardijo konkrečias vidaus politikos sritis, kuriose mato daugiausiai problemų ir nurodė preliminarius, o kai kuriais atvejais, radikalius būdus joms spręsti“, - tvirtino V.Bogušis.
Anot jo, šis metinis pranešimas – „konspektas ir pamąstymui, ir darbui“.
„Tačiau negalime nepažymėti, jog pasigedome Prezidentės dėmesio Lietuvos vykdomos užsienio politikos klausimais. Neišgirdome, kaip bus ginami nacionaliniai šalies interesai ir saugumas, kaip bus įgyvendinami ideologiniai tikslai ir užsienio ekonomikos prioritetai“, – sakė liberalcentristas.
V.Bogušis padėkojo Prezidentei, kad ji atkreipė visuomenės dėmesį į smunkantį Seimo prestižą, čia klestinčius „paskutinės minutės“ ir „vilkinimo“ papročius, taip pat į siūlomus įstatymų projektus „be idėjinio stuburo“, o taip pat už piliečių paskatinimą rodyti asmeninį pavyzdį, aktyviai dalyvauti sprendžiant valstybės problemas ir „rinkti atsakingai“.
Naujausi komentarai