Kokius nemokamus tyrimus skiria šeimos gydytojas? Pereiti į pagrindinį turinį

Kokius nemokamus tyrimus skiria šeimos gydytojas?

2025-07-13 05:00 diena.lt inf.

Šeimos gydytojo paslaugas teikiančios įstaigos prie jų prirašytiems gyventojams turi užtikrinti nemokamą pirminę sveikatos priežiūrą. Į ją įeina tiek šeimos gydytojo komandos paslaugos, tiek ligoms nustatyti ir gydyti reikalingi tyrimai, kuriuos skiria šeimos gydytojas. Ar žinote, kokie?

Sąlygos: jei nėra medicininių indikacijų skirti feritino, skydliaukės hormonų ar kepenų fermentų tyrimus, tačiau pacientas jų pageidauja, už juos tenka susimokėti.
Sąlygos: jei nėra medicininių indikacijų skirti feritino, skydliaukės hormonų ar kepenų fermentų tyrimus, tačiau pacientas jų pageidauja, už juos tenka susimokėti. / freepik.com nuotr.

Ten, kur prisirašę

Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems gyventojams gydymo įstaigose, prie kurių jie prisirašę ir kurios turi sutartį su teritorine ligonių kasa dėl šeimos medicinos paslaugų, šeimos gydytojo pagal jo kompetenciją ir medicinines indikacijas skiriami tyrimai apmokami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Už juos pacientams mokėti ar primokėti nereikia, nes šie tyrimai įtraukti į šeimos gydytojo paslaugos kainą. Vis dėlto į kai ką reikėtų atkreipti dėmesį.

„Šeimos gydytojas skiria tyrimus, kurie reikalingi tik jo kompetencijai priskiriamoms ligoms, būklėms, sveikatos sutrikimams diagnozuoti, jų eigai nustatyti, gydymui pakoreguoti, veiksmingumui įvertinti. Tokiais atvejais tyrimai gali būti skirti tiek kartų, kiek reikia. Tam tikrus tyrimus pagal nustatytus algoritmus gali skirti ir kiti šeimos gydytojo komandos nariai. Pavyzdžiui, akušeris ginekologas – privalomus laboratorinius tyrimus nėščiosioms, o išplėstinės ir bendrosios praktikos slaugytojai – laboratorinius tyrimus pagal savo kompetenciją“, – pranešime spaudai cituojama Vilniaus teritorinės ligonių kasos atstovė Vaida Bernotienė.

Jeigu reikia tyrimų, kurie viršija šeimos gydytojo kompetenciją, šeimos gydytojas gali išduoti siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai arba, jei pacientas pageidauja tyrimą atlikti iškart ir be siuntimo, skirti mokamą tyrimą. Gydytojo specialisto konsultacijos metu paskirti tyrimai yra sudedamoji gydytojo specialisto konsultacijos dalis. Šių tyrimų išlaidos yra įskaičiuotos į gydytojo specialisto konsultacijos kainą ir apmokamos iš fondo lėšų. Todėl, jeigu gydytojas specialistas konsultuodamas pacientą pagal savo kompetenciją paskirs atlikti tyrimą, už tyrimo atlikimą taip pat mokėti nereikės.

Tam tikrus tyrimus pagal nustatytus algoritmus gali skirti ir kiti šeimos gydytojo komandos nariai.

Esant indikacijų

Pasak ligonių kasos atstovės, esant indikacijų, šeimos gydytojas gali skirti bendrą ir biocheminius kraujo tyrimus (lipidogramą, kalio, natrio, kreatinino, alanininės aminotransferazės, asparagininės aminotransferazės, šarminės fosfatazės, kreatinkinazės, gama glutamiltransferazės, bendro baltymo, bilirubino, gliukozės, šlapimo rūgšties), bendrąjį šlapimo, albumino ir kreatinino santykio šlapime tyrimus, prireikus – uždegimo rodiklių tyrimus, tokius kaip C reaktyvinio baltymo (CRB), eritrocitų nusėdimo greičio (ENG), skydliaukės funkcijos (TTH), gliukozės tolerancijos testą.

Gali būti skiriamas prostatos specifinio antigeno tyrimas pacientams po radikalaus priešinės liaukos vėžio gydymo, prireikus – koprograma, ginekologinis tepinėlis iš makšties ir gimdos kaklelio, enterobiozės tyrimas, elektrokardiografija, spirometrija, pulsoksimetrija ir kt.

Šeimos gydytojas, esant viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių, prireikus gali skirti tyrimą dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos), gripo ir respiracinio sincitinio viruso (RSV) testus.

Tam tikrais atvejais

„Antikoaguliantais, tokiais kaip „Warfarinum“, „Acenocoumarolum“, gydomiems pacientams reikia stebėti kraujo krešėjimo rodiklius, kad šių vaistų nebūtų perdozuota. Tuomet šeimos gydytojas gali skirti tiek kraujo krešumo sistemos būklės tyrimų, kiek reikia. Glikemijai kontroliuoti, siekiant išvengti komplikacijų, cukriniu diabetu sergantiems žmonėms skiriama iki 4 glikolizinto hemoglobino tyrimų per metus“, – vardija V. Bernotienė.

Prieš planines operacijas ar procedūras pacientams įprastai šeimos gydytojas skiria iš fondo apmokamus kraujo grupės, Rh faktoriaus ir kraujo krešumo tyrimus (protrombino laiko, tarptautinį normalizuotą santykį (TNS), aktyvinto dalinio tromboplastino laiko (ADTL).

Prireikus skiriamas ligonių kasų apmokamas sifilio (RPR) ir specifinis (treponeminis) tyrimas su T. pallidum antigenų (TPHA) tyrimu, žmogaus imunodeficito viruso testas, tuberkulino mėginys, tyrimai dėl virusinio hepatito B ir C, feritino tyrimas įtariant ar nustačius geležies stokos anemiją, šlapimo pasėlio tyrimas, kai įtariama ar diagnozuota šlapimo takų infekcija.

Iš fondo apmokami ir atitinkami nėščiosioms reikalingi tyrimai.

Neretai pacientai patys pageidauja atlikti feritino, skydliaukės hormonų ar kepenų fermentų tyrimus, kurie priskirti šeimos gydytojo kompetencijai. Tačiau šiuos ir panašius tyrimus šeimos gydytojas gali skirti atlikti nemokamai tik įtardamas patologiją ar ligą, arba tada, kai atlikti bendrieji tyrimai rodo nukrypimą nuo normos. Tais atvejais, kai pacientas pats pageidauja atlikti tyrimus, už juos tektų mokėti pačiam.

V. Bernotienė primena, kad tam tikro amžiaus sveikiems pacientams šeimos gydytojas ir jo komanda teikia paslaugas pagal ligų prevencijos programas. Tada skiriami iš fondo apmokami širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai reikalingi tyrimai, mamograma, prostatos specifinio antigeno tyrimas, slapto kraujavimo išmatose testas, tam tikri gimdos kaklelio tepinėlio tyrimai pagal moters amžių.

Kai kurie šeimos gydytojo skiriami tyrimai nustatytu dažnumu gali būti nemokamai atliekami profilaktiškai tikrinant vaikus, bendrojo lavinimo mokyklų moksleivius, pacientus, kurie bendrąja tvarka profilaktiškai tikrinami dėl neinfekcinių ligų arba kuriems taikoma ilgalaikė stebėsena po sunkios ligos ar ja sergant.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra