Kodėl vyrams ima augti krūtys, kaip tą spręsti chirurginiu būdu bei kada to daryti negalima, plačiau papasakojo „Fi Clinica“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Vygintas Kaikaris.
– Koks skaičius vyrų susiduria su problema, kai ima didėti krūtinė?
– Kalbėsime apie ginekomastiją. Tai graikiškos kilmės žodis, sudarytas iš dviejų dalių: „gineko“ – krūtinė ir „mastė“ – moteriška. Vyras, turintis moterišką krūtinę, turi ginekomastiją. Ji gali būti tikroji, kai krūtinės liauka padidėja, ir vadinamoji pseudoginekomastija, kai dėl didelio svorio kritimo krūtinė tiesiog pasmunka. Įdomu tai, kad ginekomastija vyrams gali pasireikšti jau naujagimystėje, dėl motinos pieno ir androgenų poveikio, taip pat paauglystėje dėl hormonų disbalanso ir 60 metų, kai mažėja testosterono kiekis. Apie 50 proc. vyrų savo gyvenime susiduria su šia problema.
Vis dėlto tai nereiškia, kad kiekvienam Lietuvos vyrui reikėtų atlikti ginekomastijos operaciją. Dažnai tai praeina savaime. Operacija atliekama tik tada, kai ginekomastija trunka ilgiau nei metus, jei krūtys tampa skausmingos ar sukelia rimtą psichologinį diskomfortą.
Kauno klinikų nuotr.
– Kas dažniausiai ryžtasi tokiai procedūrai – jauni ar vyresni vyrai? Sportininkai? Gal tie, kurie pradėjo naujus santykius?
– Visuomet sakau, kad žmogus kreipiasi į plastikos chirurgą tada, kai nebegali susitarti su vienu žmogumi – su savo atvaizdu veidrodyje. Jeigu pavyksta susitarti – chirurgas nereikalingas. Retai ginekomastija sukelia tokius skausmus, kad jie taptų pagrindine priežastimi kreiptis pagalbos. Kalbant rimtai, svarbu žinoti, kad krūties vėžys gali pasireikšti ir vyrams. Jam būdinga viena padidėjusi krūtis, išskyros iš spenelio, spenelio deformacija ar kietas guzas krūtyje. Tokiu atveju jau ne ginekomastija, o reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją.
– Ar dažnai moterys atveda vyrus pas jus?
– Ne. Dauguma vyrų ateina patys. Dažniausiai tai subrendę vyrai, kurie patys priėmė sprendimą. Paaugliams ginekomastija dažniausiai praeina savaime. Kitas dažnas atvejis – sportininkai, kurie piktnaudžiavo anaboliniais hormonais. Jie gali padidinti ne tik raumenis, bet ir krūtinės liauką, kuri yra pas kiekvieną.
P. Peleckio / BNS nuotr.
– Ar ginekomastiją įmanoma sumažinti be operacijos?
– Jei ginekomastija yra ilgalaikė ir nesukelta vaistų ar kitų dalykų, ją pašalinti galima tik operacijos būdu. Pjūvis yra mažiukas, atliekamas po speneliu, narkozė, operacija trunka pusantros valandos, visas diskomfortas yra 2 savaitės, pavaikščioti apsivyniojus elastiniu bintu. Galiausiai tie rezultatai tikrai džiugina vyrus.
– Žinau, kad egzistuoja ir vyriški krūtinės implantai. Ar tiesa, kad juos renkasi tie, kurie tingi sportuoti?
– Kiekviena bažnyčia turi savo šventuosius. Mūsų klinikoje tikime, kad geriausias vyriškos krūtinės implantas – tai atsispaudimai. Ryte nepatingėkite jų padaryti ir tikrai jokių implantų neprireiks.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Bet moteris krūtinės neužsportuos?
– Tiesa. Tačiau implantas nėra nei moteriškas, nei vyriškas. Tai nėra visam gyvenimui. Nors pats implantas gali tarnauti ilgai, kūne jis juda, trinasi, tad rekomenduojama jį keisti kas 15 metų. Kiekvienai moteriai sakome, jog tai nebus vienintelė jūsų operacija ir apie tai turėtumėte pagalvoti.
– Kokias procedūras dažniausiai renkasi vyrai?
– Vienos dažniausių – vokų ir antakių pakėlimas. Vyrai, kurie medžioja ar nardo, skundžiasi, kad užkritę vokai trukdo regėjimui. Taip pat pasitaiko nosies korekcijos – ypač po traumų, pvz., boksuojantis. Populiarėja ir riebalų nusiurbimas, ypač po svorio mažinimo operacijų, kai oda nesuspėja susitraukti.
– Kokie dar estetiniai dalykai domina vyrus, be veido operacijų?
– Viskas yra estetiniai dalykai susiję su sveikata. Yra ką Privalomasis sveikatos draudimo fondas kompensuoja. Tai yra nosis, kur yra kvėpavimas sutrikęs, užkritę akių vokai ir trukdo regėjimui, tai yra ir ginekomastija, kai sukelia skausmą ir psichologinį diskomfortą.
Naujausi komentarai