Euras šokdina kainas turguje | Diena.lt

EURAS ŠOKDINA KAINAS TURGUJE

Kitą savaitę pirkėjų laukia smūgis – nuo liepos 1-osios prekybininkai neprivalės kainų nurodyti senąja valiuta. Kas kiek brango po euro įvedimo, dienraštis "Klaipėda" išsiaiškino palyginęs kai kurias šių ir praėjusių metų turgaus prekių kainas.

Kitą savaitę pirkėjų laukia smūgis – nuo liepos 1-osios prekybininkai neprivalės kainų nurodyti senąja valiuta. Kas kiek brango po euro įvedimo, dienraštis "Klaipėda" išsiaiškino palyginęs kai kurias šių ir praėjusių metų turgaus prekių kainas.

Krapai – dvigubai brangesni

Pasižvalgius po uostamiesčio turgavietes kai kurių prekių kainos šiemet gali šokiruoti – už tuos pačius produktus prašoma kone dvigubai daugiau, o tai reiškia, kad pernai išleidus litą šiemet teks krapštyti eurą.

Šį savaitgalį turguje apsipirkinėjusi klaipėdietė itin nustebo, kai už šviežių krapų ryšulėlį senyva pardavėja paprašė 60 euro centų (2,07 Lt).

"Kai kur už ryšulėlį prašoma net vieno euro. Netoliese prekeivė pardavinėjo sveriamus žalumynus. Toks pat ryšulėlis, tik pasvertas ant svarstyklių, man atsiėjo 28 euro centus, o tai yra 96 lietuviški centai", – pasakojo moteris.

Klaipėdietė išgirdo kitų pirkėjų liudijimų, kad tokios močiutės net gudrauja, pirkėjams siūlydamos itin brangius esą sode užaugintus žalumynus, o iš tiesų juos įsigyja iš čia pat prekiaujančių perpardavinėtojų.

Skirtumas tik tas, kad krapus ar salotas jos perriša savo siūleliu ir prašo dvigubai brangiau.

Pomidorų daigas – 3,45 lito?

Šis pavasaris kainomis pribloškė nepatyrusius daržininkus. Turguje išvydę agurkų ar pomidorų daigų kainas daugelis sodininkų net žagtelėjo.

Pomidorų daigai šiemet šoktelėjo iki kosminių aukštumų – net 50–60 euro centų, o kai kur net iki vieno euro. Senąja valiuta pomidorų daigas šiais metais atsiėjo nuo 1,73 iki 2,07 lito. Pavėlavusiems sodininkams paskutinius pomidorų daigus teko pirkti net už 3,45 lito.

"Klaipėdos turgavietėse neradau pomidorų daigų, važiavau į Gargždus, tačiau ir ten tas pats. Kosminės kainos, juk į šiltnamį reikia mažiausiai 10–15 daigų, jei didesnis, ir dvi dešimtis susodinsi. Tai kokia užsiaugintų pomidorų kaina šiemet bus, jei tiek pinigų daigams išleisiu?" – pasakojo klaipėdietė Dalia.

Moteris prisiminė, kad praėjusiais metais už daigą mokėjo 80 lietuviškųjų centų, vadinasi, šiemet jų kaina šoktelėjo kone trigubai.

"Daugiau nei litą nesu sumokėjusi. Sesuo stebėjosi pajūrio kainomis, nes Tauragėje pomidorų daigas kainavo 30 euro centų", – pastebėjo moteris.

Ji nusistebėjo ir salotų kainoms. Šiemet Gargždų turguje salotų ryšulėlis kainuoja 50 euro centų, o tai yra 1,72 lito.

Šaltibarščiams – 5 eurai

Klaipėdietis Algirdas, kurio šeima itin mėgsta šaltibarščius, konstatavo itin jam liūdną žinią.

"Jei anksčiau šaltibarščių puodą pagamindavau už 5 litus, dabar man reikia 5 eurų", – rėžė kulinaras.

Rodos, tik centus kainuojančius produktus perkantis vyras atidžiai sukalkuliavo patiekalo kainą ir priėjo išvados, kad šiemet brango visi produktai.

Klaipėdos turgavietėse salotų ryšulėlis kainuoja apie 30 euro centų, taigi senąja valiuta tai viršija vieną litą.

Šviežių ridikėlių ryšulėlis kainuoja nuo 50–60 euro centų (1,72–2,07 Lt), svogūnų laiškų ar krapų sauja pirkėjui atsieis nuo 30 euro centų (1,04 Lt) iki pusės euro.

Lyginant su praėjusių metų birželio mėnesio kainomis, matyti, kad ridikėlius pernai pirkome po 1,2–1,5 lito už ryšulėlį. Tokias kainas nurodo uostamiesčio Naujasis turgus. Už salotas pernai mokėjome po litą už gerą saują.

Pernai špinatų ryšulėlis kainavo du litus, kaip ir rūgštynių, kalendrų ar garžgrasčių sauja. Šiemet sodo rūgštynės ir tie patys žalumynai kainuoja eurą.

Klaipėdos senajame turguje už šviežių morkų ryšulėlį šiemet prašoma 80 euro centų (2,76 Lt). Agurkų kilogramas parduodamas už 1 eurą, o pomidorų galima gauti už 1,3 euro (4,49 Lt).

Naujojoje turgavietėje pomidorų kaina už kilogramą prasideda nuo 1,6 euro (5,52 Lt). Gargždų turguje pomidorai kainuoja nuo 1,5 iki 2,5 euro (iki 8,63 Lt).

Pernai tame pačiame turguje už pomidorus buvo prašoma 4,5 lito už kilogramą.

Bulvės atpigo

Tačiau yra produktų, kurie pernai buvo itin brangūs – už bulvių kilogramą Naujajame turguje buvo prašoma 0,8–1,2 lito, o šiemet jų kaina prasideda nuo 52 lietuviškų centų, o tai yra 15 euro centų.

Tačiau 2013 m. liepos 3-iąją už šviežių bulvių kilogramą klaipėdiečiai mokėjo vos du litus, kai šiemet tenka mokėti eurą.

Dviem litais atpigo ir kiaulienos šoninė, kuri pernai kainavo 12 litų už kilogramą. Šiemet už ją prašoma nuo 10 litų. Dviem litais atpigo ir kiaulienos kumpis.

O štai ūkininko sodyboje užauginti viščiukai pabrango, tiesa nedaug – vienu litu.

Brango šviežios menkės. Nuo 3 iki 3,45 lito pabrango rauginti agurkai.

Už žiedą – euras

Gargždų turguje kainos pirkėją gali dar labiau nustebinti. Šviežios bulvės čia kainuoja eurą, o pernykštės – 35 euro centus. Česnakai – 0,80 euro, lenkiški – 0,35 euro.

"Salotų ryšulėlis kainuoja 40–50 euro centų. Pernai salotos tiek pat – tik litais kainavo. Oi, mes čia Gargžduose kaip Europos Sąjungoje gyvename – lyg europinius atlyginimus gautumėme", – juokavo įmonės "Gargždų turgus" vadovė Danutė Jonikaitė.

Pirmosios braškės Gargžduose kainavo 8 eurus (27,6 Lt), po to po 7, o dabar – 4 eurai.

Lietuviškųjų braškių kaina šį savaitgalį turguje svyravo nuo 2,5 (8,63 Lt) iki 3,45 euro (12 Lt).

Pernai tuo pačiu metu lietuviškos braškės Klaipėdoje kainavo 8 litus, o šiemet jau 8,63–12,08 lito.

"Tačiau yra tokių prekybininkų, kurie viską po eurą parduoda. Už bijūno žiedą šiemet prašoma euro. Ar galite įsivaizduoti, jog atėjo tokie laikai, kad už gėlės žiedą 3,45 lito reikia mokėti?" – stebėjosi D.Jonikaitė.

Moters žodžius patvirtino gargždiškė, kuri šį savaitgalį džiūgavo už du eurus nusipirkusi 7 nepradėjusius skleistis bijūno žiedus.

"Juk bijūnai kainuodavo po 50 lietuviškų centų. Kitos pardavinėjo ir po 20 centų senąja valiuta. Vyresnio amžiaus žmogui ar lėtesnio mąstymo pirkėjui gali nutikti taip, kad jis iš turgaus pareis tuščia pinigine. Va kaip tas euras mums atsirūgs", – pastebėjo D.Jonikaitė.

Pašnekovė tikino, kad ir pati liko nusivylusi turgaus pirkiniu.

"Pirkau 10 kopūstų daigų. Anksčiau už dešimt daigų tekdavo mokėti du litus. Šiemet jau buvo prašoma vieno euro – trijų su puse lito. Labai nusivyliau, nes nė vienas daigas neprigijo, teko išmesti", – prasitarė D.Jonikaitė.

Brango paslaugos

Sodybas turintys klaipėdiečiai tikina, kad jiems brango įvairiausios paslaugos. Už pievos nušienavimą anksčiau be darbo sėdintys sodininkai prašydavo 4 litų. Šiemet už tą patį 15 minučių darbą prašoma 4 eurų.

Įsibėgėjusi šienapjūtė į aukštumas iškėlė ir kitas paslaugas. Stambesniems ūkininkams savo paslaugas siūlantys kaimiečiai nustebino net visko mačiusius žemdirbius.

"Girdėjau, kad už vieno šieno ritinio įkėlimą į priekabą vienas žmogelis Klaipėdos rajone paprašė 3 eurų. Anksčiau keltuvu jis tą darbą atlikdavo už 3 litus. Brangiausiai pernai buvo mokėta 5 litai už vieną ritinį. Paslauga pabrango tris su puse karto", – stebėjosi D.Jonikaitė.

Moteris tikina, kad sunku kaime rasti žmogų, kuris už padorią kainą apartų bulves.

Prieš Jonines – šokas

Viena klaipėdiečių šeima, palyginusi uostamiesčio ir Ukmergės turguje vyraujančias kainas, liko visiškai priblokšti.

"Šiais metais uostamiesčio turguose tikrai pabrango įvairių gėlių daigai ir krepšeliai su balkoninėmis gėlėmis. Svyrančių surfinijų vazonas dabar kainuoja 3,5 euro. Tai yra apie 12 litų. Pernai toks pat kainavo apie 10 litų. O štai Ukmergėje gyvenanti mama papasakojo, kad turguje tų pačių surfinijų kaina šoktelėjo iki 10 eurų. Kur matyta, kainuoja tiek pat, tik eurais", – nustėrusi pasakojo klaipėdietė.

Prieš Jonines paparčių Ukmergės turguje ieškojusi moteriškė taip pat liko pasipiktinusi, nes taip ir neparuošė bičiulei Janinai įspūdingos gėlių puokštės. Moteris anksčiau papartį įsigydavo už 4 litus.

"Šiemet jo kaina – 11,9 euro. Tai juk per 41 litą!" – motinos pasakojimu stebėjosi klaipėdietė.

Tagečių, kitaip vadinamų serenčiais, daigas Ukmergėje kainuoja 30 euro centų.

"Kaina viršija litą, o pernai perpus pigiau buvo. Agurkų daigai parduodami po 1,5 euro. Nors ir su žiedais daigai, tačiau tikrai neverti 5,2 lito, juk pernai už agurkų daigus mokėjome 50–60 lietuviškų centų", – prisiminė klaipėdietė.

Kainos dar kils?

Naujojo turgaus vadovas Viačeslavas Karmanovas spėjo, kad nuo liepos prekybininkai gali pradėti dar labiau branginti savo prekes.

"Mūsų įmonė pasirašė memorandumą, kuriuo įsipareigojome, kad kainos turguje bus sąžiningai perkalkuliuotos iš lietuviškos valiutos į eurą. Tačiau po liepos 1-osios kainos gali kilti. Jau dabar pastebima, kad kanos po truputį kyla", – kalbėjo V.Karmanovas.

Brangiau net bažnyčioje

Tuo, kad po euro įvedimo kainos išliko tokios pat, tiki tik valstybės galvos. Kainos augo, ir tai gali patvirtinti bet kuris atidesnis pirkėjas.

Aiškiausias kainų šuolis pastebimas paslaugų srityje.

"Ilgų plaukų dažymas kirpykloje, kurioje lankausi dešimt metų, iki euro įvedimo man kainuodavo nuo 55 iki 60 litų. Maksimalios kainos kirpėja prašydavo už papildomas paslaugas – šviesių sruogelių dažymą. Po euro įvedimo už tą pačią paslaugą moku 20 eurų, o tai yra 69 litai", – dienraščiui skundėsi klaipėdietė Monika.

Kita pirkėja tikino, kad pernai birželį moteriškas basutes jai pavyko nupirkti už 100 litų, o šiemet šio apavo kaina šoko iki 50–60 eurų, o tai viršija 200 litų sumą.

"Iš tiesų, kirpyklos paslaugos labai pabrango. Kaip ir daugelis kitų paslaugų. Nors turgaus kainos itin nesikeitė, tačiau reikia pastebėti, kad pabrango net bažnyčios paslaugos. Anksčiau per mišias užtekdavo paaukoti du litus, o dabar jau gėda mažiau nei eurą duoti. Nieko nepadarysi, teks prisitaikyti", – ironizavo Senojo turgaus vadovas Arvydas Gaudiešius.

GALERIJA

  • Pernai braškės kainavo nuo 6 iki 8 litų, šiemet jų kaina svyruoja nuo 2,5 iki 3,5 euro <span style=color:red;>(8,6–12 litų)</span>.
  • Arvydas Gaudiešius
Rašyti komentarą
Komentarai (22)

Nafik tas euras reikalingas?! Tik valdziai ir verslininkams

Tik durniai galejo tiketi valstybes pazadais, kad ivedus eura, kainos nekils...Nebuvo nei vienos valstybes, kuri to nepatyre. Net ir artimiausiu- Latviu ir Estu- pavyzdys- jau vien del to negalima buvo patiketi. Protingi lenkai- nelenda ES i sikna, ir puikiausiai su savo zlotu gyvena, ir dar kaimynams apsipirkt negaili.

K irA

vidutiniskai ir turguje ir parduotuvese kainos kilo 3,4528 karto t.y. pragyvenimas "pagerejo" 3,5 karto ; zengiam i sviesu rytoju , uraaaaaaa !!!!!!

PVM - Kuro akcizas - PSD ir kt

Skanus apetitas valstybės, todėl ir kainos aukštos. Va Gražintų PVM į Ankstesnį 15% lygį Va Kurui Akcizą Nuimtų. Va PSD sumažintų į ankstesnį lygį, o minimalų atlyginimą gaunantiems iš vis nuimtų. Ir kt, Kristų tada gerokai kainos, ir perkamumas padidėtų. Valstybei matomai naudinga plėšikauti, o po to kaltinti verslą kad kainos aukštos, taip kiršinant ir nesprendžiant problemos kuri ir pati valstybė ir gimdo plėšikaudama. Verslas niekuo dėtas, jam išlikti reikia žiauriomis valstybės plėšikavimo sąlygomis, o ne bankrutuoti kaip ir taip daug verslų bankrotavo dėką valstybės plėšikavimo ir nužmogėjimo politikos. Nepirkimas nieko nepadės. Nepirkimas priešingai, dar labiau kainas sukels už tuos kurie neperka, o nenuleis kainų, nes kitaip verslas žlugs, kai niekuo dėtas čia verslas, kai kalta pati valstybės plėšikavimo politika ir vartotojų su verslininkų kiršinimo taktika.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS