VERT vadovas: elektra gali brangti iki 50 proc., dujos – iki 200 proc. | Diena.lt

VERT VADOVAS: ELEKTRA GALI BRANGTI IKI 50 PROC., DUJOS – IKI 200 PROC.

Gamtinių dujų ir elektros kainoms toliau augant, elektros ir dujų tiekėja „Ignitis“ gali būti nepajėgi subalansuoti pinigų srautus, sako Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas. Anot jo,  nuo šių metų liepos, jei kainos nebūtų dėstomos per ilgesnį laikotarpį, elektra brangtų iki 50 proc. Dujos jas naudojantiems maistui gaminti brangtų 100 proc., o jomis besišildantiems namus – ir iki 200 proc. Seimo ir Vyriausybės nariai svarsto, kaip sušvelninti elektros ir dujų kainų augimą gyventojams nuo šių metų liepos.

„Jeigu vis tik būtų tokia situacija (elektros – BNS) kainos dar vis tik kiltų į viršų ar nemažėtų yra, matyt, rimta rizika, kad įmonė finansiškai negalės 100 proc. priimti to viso krūvio, to skirtumo, kuris šiandien susidaręs rinkose“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete pareiškė Renatas Pocius.

Komiteto pirmininko Mykolo Majausko skaičiavimais, dėl skirtumo tarp vartotojų mokėjimų ir išlaidų už energijos išteklius „Ignitis“ gali negauti apie 380 mln. eurų pajamų. Pasak R. Pociaus tai yra reikšminga suma. 

„Kol kas mes dar neturime atsakymo, bet akivaizdu, kad 380 mln. eurų yra reikšminga suma. Planuojame su „Ignitis“ turėti diskusiją, kaip galima būtų spręsti ir apskritai, ar būtų galima įgyvendinti įstatyme numatytas nuostatas dėl išdėliojimo laike. Įstatyme yra numatyta, kad šitas išdėliojimas laike gali būti irgi atliktas įvertinus įmonės finansines galimybes – ar įmonė galės tą naštą  panešti ir, ar nebus taip, kad įmonė po to turės finansinių problemų“, – komitete teigė R. Pocius.

VERT vadovo teigimu, balandžio pirmą savaitę norima jau turėti atsakymus į visus šiuos klausimus.

„Ar galės, kiek galės, jeigu galės. Šiandien dar tų atsakymų kol kas neturime“, – sakė R. Pocius.

Pasak jo, bus aiškinamasi, ar galima įgyvendinti įstatymo nuostatas, leidžiančias mokėjimus „Igničiui“ dėl išaugusių energijos kainų išdėlioti per ilgesnį laiką. Toks sprendimas pernai jau buvo priimtas dėl dujų, leidus mokėjimus išdėlioti per penkerius metus.   

Energetikos viceministras Albinas Zananavičius sako, kad svarstomos valstybės garantijos energetikos įmonėms, dėl to  kalbama su Europos Komisija.

„Prasidėjus karui Ukrainoje energetinių išteklių kainos yra aukštos, kai kurios energetikos įmonės susiduria su apyvartinių lėšų trūkumu, svarstoma valstybės teikiamų garantijų tvarka, kalbama su Europos Komisija, kad būtų galima išgyventi šią laikiną krizę“, – kitame – Seimo Ekonomikos komitete trečiadienį sakė A. Zananavičius.

Ekonomikos komiteto narė Laima Mogenienė priminė, kad „Ignitis grupė“ pernai dirbo pelningai ir suabejojo, ar jai reikia padėti.

„Valstybinė įmonė uždirbo 231 milijoną grynojo pelno ir planuoja išdalinti 27 mln. eurų dividendų, šio karo maro situacijoje tai apstulbino. Daug kas negali susitvarkyti su energetikos kaštais. Tai gal „Ignitis“ galėtų padėti?“ – klausė L. Mogenienė.

„Visos Europos įmonės turi sunkumų, karo atveju turime būti solidarūs, apyvartinių lėšų problema yra aktuali, jų negalima pritrūkti, jos negalės skolintis rinkoje. O „Igničio“ dividendus gauna valstybė, jie panaudojami įvairiems geriems tikslams“, – atsakė A. Zananavičius.

Finansų viceministro Gedimino Norkūno teigimu, „Igničiui“ nebūtina prašyti valstybės paskolos. 

„Mano žiniomis, artimiausiu metu poreikio tokiai priemonei nėra, jeigu jis iškiltų, tas būtų svarstytina“, – komitete pareiškė jis.  

„Turime suprasti, kad tai yra valstybės pagalba įmonei ir ta pagalba būtų teikiama tokiu atveju, jeigu būtų priimtas sprendimas visų šalies gyventojų sąskaita. Reikia pasverti, ar įmonei turėtų padėti tie vartotojai, kurie vartoja jos produkciją, ar visi mokesčių mokėtojai per visų mūsų sumokamus mokesčius“, – kalbėjo viceministras.

Kainos vartotojams nuo liepos didės, bet tikėtina, mažiau

M. Majauskui paklausus, ar reikėtų koreguoti įstatymus, kad valstybė galėtų užtikrinti įmonės finansinių srautų subalansavimą, energetikos viceministrė Inga Žilienė teigė, kad juos reikėtų keisti, jei būtų nutarta nuo liepos mažiau didinti kainas gyventojams.

„Jeigu būtų priimtas sprendimas, kad reikia tikrai mažiau kainas didinti ir jeigu „Ignitis“ tikrai susiduria su tam tikrais finansavimo iššūkiais, reikėtų peržiūrėti įstatymus“, – komitete sakė viceministrė.   

„Mes vertiname šitą saugumo aspektą, kad „Ignitis“ tikrai turi turėti galimybę skolintis lėšas ir turėti pakankamą kreditingumo lygį, kad galėtų užtikrinti mūsų valstybės saugumą gamtinių dujų srityje ir tuo pačiu elektros energijos gamybos srityje. Tai yra labai svarbu. Prašome VERT atsižvelgti į šį aspektą“, – kalbėjo I. Žilienė. 

Pasak jos, vieno suskystintų gamtinių dujų (SGD) krovinio kaina siekia 100–150 mln. eurų.

R. Pociaus duomenimis, elektros kaina biržoje dabar siekia beveik 105 eurus už megavatvalandę, kai pernai tokiu pat  metu ji buvo 52-60 eurų. Brangiausiai – 212 eurų – elektra kainavo 2021 metų gruodį. 

Pasak jo, gamtinių dujų kaina Europos biržose dabar svyruoja nuo 100 eurų iki 120 eurų antrajam pusmečiui: „Kaip ir elektros atveju, viršija daugiau negu 40 proc. kainos, kuri yra įskaičiuota į tarifus buitiniams vartotojams“.   

R. Pociaus teigimu, „Ignitis“ esant tokiam skirtumui gali kreiptis į VERT ir siūlyti švelnesnį kainos augimą vartotojams, išdėliojant skirtumą tarp faktinės ir prognozuojamos kainos per penkerių metų laikotarpį: „Diskutuosime su „Ignitis“.

Tačiau, anot jo, skirtingai negu už elektrą, „Ignitis“ nesurenkama suma už dujas bus gerokai didesnė, ypač pirmąjį šių metų pusmetį, – ji gali siekti 187 mln. eurų. Tokia prognozė paskaičiuota vertinant rinkos dujų kainas ir naudojamų dujų kiekius.

R. Pocius: elektros kaina vartotojams nuo liepos didėtų 50 proc., dujų – 100-200 proc.

R. Pocius sako, kad valdžiai nesiimant jokių papildomų priemonių, elektros kainos buitiniams vartotojams nuo liepos didėtų iki 50 proc., dujų maistui gaminti – 100 proc., o namų šildymui  – iki 200 procentų.

„Pagal šios dienos tendencijas rinkose elektros kaina galėtų augti be jokių kažkokių priemonių, kurios būtų įgyvendintos, apie 50 procentų, gamtinių dujų atveju, pagal skirtingas grupes, galėtų augti nuo 100 iki apie 200 procentų“, – žurnalistams trečiadienį sakė R. Pocius.

Jis pripažino, kad šie skaičiai labiau skirti perteikti situaciją rinkoje ir vartotojų atžvilgiu bus teoriniai – jų praktiškai nepalies.

„Bet akivaizdu, kad konkretūs sprendimai dėl konkrečių tarifų bus tikrai kitokie, negu kad šiandien yra situacija rinkoje. Kiek konkrečiai, kokia apimtimi tai bus, šiandien yra pakankamai anksti pasakyti“, – sakė R. Pocius. 

„Per paskutinius keletą mėnesių labai ženkliai išaugo elektros ir gamtinių dujų kainos – jų tokio drastiško augimo nebuvo prognozuota praėjusių metų pabaigoje. (...) Pagal tas prognozes, kurias mes esame atlikę, preliminariai metų viduryje skirtumas tarp prognozuojamų ir faktinių elektros ir gamtinių dujų kainų galėtų sudaryti apie 378 milijonus eurų“, – teigė VERT vadovas.

Rašyti komentarą
Komentarai (6)

aaa

Dabar aišku kad tokius rūmus pilnus sėdinčiūjų išlaikyti, PLIUS KUO GREIČIAU SUKAUPTI MILIJONINĮ PELNĄ REIKIA 100% KAINŲ KILIMO

Onė

Na kiek tenka pastebėti kainų kilimas priklauso nuo tam tikrų asmenų godumo o ne nuo konkrečios padėties.tiems ponams tiesiog pritrūksta pinigų iki pilnos laimės kažką įsigyjant .

Anonimas

kaip jum NE deina KAD tiem 141 KAINOS KUO DEDESNES BUTU !!! NES PVM ar nuo 1 ar 2 EU gersnis bus ? aisku kad nuo 2 eu NES PVM suriks DVIGUBAI DAUGIAU i katyla IR GALES SAU algas kelti ir t.t !!! o ZMOGELIAM kaip visa laika PER SAKAS !!!
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS