Vilniaus valdžia didina mokestį už atliekų išvežimą, tačiau gyventojus ramina: tiems, kurie skrupulingiau rūšiuos atliekas, kaina nesikeis.
Brangsta atliekų išvežimas
Kitą savaitę Vilniaus miesto tarybai teikiamas projektas, pagal kurį gyventojams turėtų padidėti atliekų tvarkymo įkainiai. Dabar už pilną konteinerį atliekų daugiabučių namų gyventojai moka beveik 23 litus, o patvirtinus projektą įkainis šoktelėtų kone 50 proc., iki 33 litų.
Kaina gyventojams kyla dėl naujojo Kazokiškių sąvartyno vartų mokesčio: jeigu taryba pritars, šis šoktels iki 55,22 lito už toną įvežamų atliekų, arba 9,2 lito už kubinį metrą priduodamų šiukšlių.
Projektą rengiančios savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Vita Braškienė paaiškino, jog ilgiau atidėlioti šio klausimo nevalia.
Šiuo metu atliekų vežėjai moka 4,8 lito už kubinį metrą šiukšlių. Šis įkainis patvirtintas 1998 m. ir visiškai nebeatitinka šiandienos situacijos. Mat šiandien atliekos vežamos ne į senąjį Kariotiškių, bet į Kazokiškių sąvartyną, šis yra gerokai toliau. Specialistų skaičiavimu, vežėjams atstumas pirmyn ir atgal pailgėjo 50 km. Be to, per šį laikotarpį kelis kartus šoktelėjo degalų kainos, darbo užmokestis, padidėjo infliacija.
Siūlo taupyti rūšiuojant
V.Braškienė pabrėžė, kad naujų įkainių bijoti nereikia. Esą mokestis už atliekas nesikeis tiems gyventojams, kurie įprato šiukšles rūšiuoti.
"Kuo mažiau šiukšlių gyventojai išmes į buitinių atliekų konteinerius, tuo mažiau mokės. Reikia skatinti gyventojus rūšiuoti atliekas, nes už jų išvežimą vilniečiams mokėti nereikia. Už šią paslaugą sumoka patys atliekų vežėjai", – siūlė V.Braškienė.
Sąskaitų skaičiavimas nesikeičia
Nors keičiasi sąvartyno vartų mokestis, apmokėjimo už atliekų vežimą tvarka išlieka ta pati. Gyventojams sąskaitos bus pateikiamos įvertinus faktiškai išvežtų atliekų kiekį. Anksčiau svarstyta įvesti mokesčio ribą vienam gyventojui – iki 5 litų, o mokestį daugiabučių namų gyventojams paskirstyti atsižvelgiant ne į buto plotą, o į jame gyvenančių žmonių skaičių.
Pastarasis klausimas antrus metus įstrigęs taryboje. Politikai neranda sprendimo, kaip sužinoti tikrąjį buto gyventojų skaičių. Dažnai būna, kad oficialiai bute priregistruotas vienas asmuo, tačiau jame iš tiesų gyvena daugiau asmenų.
Be to, iki šiol nerandama sprendimo, kaip sukontroliuoti įmonių išmetamų atliekų kiekį. Mat šios dažniausiai dalijasi tais pačiais konteineriais su šalia esančių daugiabučių namų gyventojais. Įmonės teršia daugiau, tačiau už atliekų išvežimą moka mažiau. Šioms taip pat sąskaitos pateikiamos atsižvelgiant į jų užimamą plotą, o ne į teršiančių asmenų skaičių.
Antrus metus nesugebėdami patvirtinti savivaldybės specialistų parengto projekto, politikai įkūrė iniciatyvinę darbo grupę ir patys ėmė rengti alternatyvų projektą. Šis taip pat turėtų būti pristatytas artimiausiame tarybos posėdyje, ateinantį trečiadienį.
Naujausi komentarai