Vaikus kankinti vežant į darželius – ne nusikaltimas | Diena.lt

VAIKUS KANKINTI VEŽANT Į DARŽELIUS – NE NUSIKALTIMAS

Vilniaus savivaldybės atstovai pernai išdidžiai skelbė pagaliau pasirūpinę, kad visiems vaikams pakaktų vietų sostinės darželiuose. Gal jų ir pakanka, jeigu pajėgi dvimetį kas rytą pažadinti, pavyzdžiui, penktą valandą ir visuomeniniu transportu iš Pašilaičių nugabenti į Grigiškes. Tik ar tai tikrai yra rūpestis vilniečių gerove?

Be darželio – iki mokyklos

Artėja gegužė, kai vilniečiai, auginantys mažylius, su nerimu naršys internete, tikėdamiesi, kad gal jiems pagaliau pasisekė gauti savo atžalai vietą miesto darželyje šalia namų. Deja, kaip rodo praktika, pasiseks ir vėl toli gražu ne visiems.

Štai Santariškės – sparčiai besiplečiantis gyvenamųjų namų rajonas, kur dauguma gyventojų – jaunos šeimos. O savivaldybės darželis čia vienas, ir tas kasmet priima labai nedaug vaikų. Tad daugumai šeimų savo atžalas tenka leisti į privačius darželius.

Kaip "Vilniaus dienai" pasakojo Santariškėse jau ne vienerius metus gyvenanti Ieva Žižienė, savo du vaikus, kurių vienam ketveri, kitam – pustrečių metų, šeima jau antrus metus priversta leisti į privatų darželį. Mat nors savivaldybė ir deklaruoja, kad vietų darželiuose pakanka visiems, nė viename darželyje netoli namų šeimai vietų gauti nepavyko. "Vietų visiems gal ir yra, tik ne mūsų rajone – gal kokioje nors Naujojoje Vilnioje, bet tai nereiškia, kad mums tinka. Juk tai – visai kitame miesto gale, dirbantiems žmonėms vežioti vaikus į kitą miesto galą – nerealu, – sakė I.Žižienė. – Aš jau beveik su tuo susitaikiau, kad iki mokyklos vietos Santariškių darželyje negausime."

Moteris pasakojo, jog, paskambinus į Vilniaus savivaldybę, kažkokia valdininkė jai tiesiai šviesiai pasakė, kad į Santariškių darželį jie gali net nesitikėti patekti. Mat jis statytas už ES lėšas, tad nors teritorija ir patalpos didelės, yra kažkokie specifiniai reikalavimai – vaikams turi būti daugiau erdvės nei įprastuose darželiuose, todėl jis nedaug vaikų priima.

"Kai ruošiausi grįžti į darbą, turėjau derintis, kad galėčiau pradėti darbą nuo 9 val., nes vyras pradeda dar anksčiau, jis nuvežti vaikų į darželį negali. Žodžiu, ne taip lengva turint du mažus vaikus susistyguoti gyvenimą. Todėl nebuvo kitos išeities – teko leisti vaikus į privatų darželį", – sakė I.Žižienė.

Jeigu vaikas lanko darželį visą mėnesį, šeimai tai kainuoja apie 190 eurų. Tad vien už darželį iš šeimos biudžeto kas mėnesį tenka sumokėti apie 380 eurų. Ir tai, anot jaunos mamos, vienas pigesnių privačių darželių. Ji teigė net neįsivaizduojanti, ką daro ir kaip gyvena tie žmonės, kurie negauna savivaldybės darželio ir kurie uždirba, pavyzdžiui, minimalų atlyginimą.

"Kai Santariškėse buvo pastatytas darželis, visi labai džiaugėsi, bet rezultatas, deja, nedžiugina. Tiesą sakant, aš net nelabai žinau, kas iš mūsų kaimynų veda vaikus į čia esantį darželį – daugiau žinau tokių, kurie taip ir negavo jame vietos. Štai vieni kaimynai – medikai, dirbantys Santariškių klinikose, kurių sūnui jau greitai bus penkeri, veža į privatų darželį Riešėje. Žodžiu, sukasi, kas kaip gali", – sakė moteris.

Eilėje – tik 60-ieji

Santariškėse 12 metų gyvenančios Lauros Šepetienės vienas vaikas jau pradėjo lankyti mokyklą, savivaldybės darželyje taip vietos ir negavęs, o dukra turės lankyti privatų, nes eilėje 60-a, tad, matyt, vietos darželyje netoli namų negaus. Net ir moduliniame.

"Iš tiesų slegia tokia situacija, – sakė moteris. – Taip, savivaldybės skiriami 100 eurų kas mėnesį yra nemaža parama. Tačiau, pavyzdžiui, mes vesime dukrą į darželį pusei dienos ir mokėsime dar 166 eurus. Ir tai – vienas pigiausių variantų, kurio kokybė atrodo geriausia iš nagrinėtų variantų. O juk tuos pinigus galėtume panaudoti šeimos gerovei, vaikų atostogoms."

Registracija į darželius pagal gyvenamąją vietą, L.Šepetienės įsitikinimu, yra absurdo viršūnė, nes vieša paslaptis, jog ta registracija neretai būna fiktyvi. Kaip absurdiškas ir reikalavimas, jog, norėdamas pretenduoti į darželį, turi tame rajone gyventi bent 2 metus.

"Žodžiu, jeigu nori grįžti į darbą, kaip varguolis blaškaisi, kol kažkur "sukiši" vaikus – čia tik toks žodis ir tinka, – sakė L.Šepetienė. – Kol nebus normalios tvarkos, tol bus statomi ir lipdomi butai be jokios infrastruktūros. Turėtų būti reglamentuota: statai kvartalą – pastatai darželį, kitaip kvartalų statyti leidimo neišduos. Valdžia kviečia emigrantus grįžti, žada duoti viską. O čia gyvenantys ir dirbantys – ką? Jie nesvarbūs? Esu kalta, kad baigiau mokslus, kad turiu darbą ir tik du vaikus. Vadinasi, pagal įstatymą esu paskutinė eilėje į darželį, nes nėra jokių prioritetų."

Iš Pašilaičių – į Grigiškes

Pašilaičių gyventoja Jolanta Grinevič apie savo "kryžiaus kelius", nueitus mėginant gauti vietą darželyje dukrai, kuriai jau treji, gali pasakoti ilgiausias istorijas. Trisdešimt metų pragyvenusi Pašilaičiuose, Gabijos gatvėje, vietos čia esančiame savivaldybės darželyje dukrai ji taip ir negavo. Savivaldybė pasiūlė vežioti vaiką... į Grigiškes.

"Kai reikėjo registruotis į darželį, nuvažiavau į savivaldybę, užpildžiau dokumentus, pasirinkau ne 5 darželius, kaip leidžiama, o 3, esančius arčiausiai namų. Laukėme. Kai jau atėjo eilių paskelbimo laikas gegužę, buvome apie 40. Paskambinau į "Gabijėlę", į "Aitvarą", paklausiau, kiek vaikų priims. Man pasakė 21, 24 vaikus. Supratau, kad mes pirmais metais nepateksime, – pasakojo moteris. – Atėjo antras etapas. Vėl skambinau į savivaldybę, klausiau, kokios galimybės. Man tarnautoja draugiškai rekomendavo pašalinti kuo daugiau darželių iš sąrašo, kad būtų didesnė galimybė patekti į tą, į kurį labiausiai norime, nes kai daug darželių, "mėto" iš vieno į kitą. Kadangi labiausiai norėjome patekti į "Gabijėlę" – strategiškai jis mums idealioje vietoje – pasirinkau tą vieną."

Neseniai skaičiavau, kad visus 2018 m. aš po 100–120 eurų turiu "minusą", ir dar vaikas dienas leidžia ne su manimi, o su svetimais žmonėmis.

Atėjo antras etapas – ir vėl J.Grinevič dukra į darželį nepateko.

"Nuvažiavau į savivaldybę klausti, ką man daryti, nes neturiu galimybės leisti vaiko į privatų darželį – kur man jį dėti? Darbuotoja pasakė, kad jau kitame etape mes tikrai pateksime, bet, norint tą užtikrinti, ir aš, ir vyras turime pervesti 2 proc. paramos "Gabijėlės" darželiui. Pervedėme. Priėmimas į darželius, mes ir vėl nepatekome. Prieš tai perskaičiau spaudoje, jog Vilniaus valdžia džiaugiasi, kad visi vaikai pateks į darželius. Nesupratau, kaip taip gali būti: visi pateko, tik mes ne? Vėl skambinau į savivaldybę, prašiau paaiškinti situaciją. Juk planuojame gyvenimą ir buvome tikri, kad rugsėjį į darželį pateksime. O man sako: taip, mes jums du darželius siūlome – Naujamiestyje ir Grigiškėse. Galite nors šiandien važiuoti užpildyti prašymą. Aš aiškinu, jog nevairuoju, kaip aš tą vaiką iš Pašilaičių į Grigiškes nuvešiu? Sako – čia jūsų problemos, darželiai jums pasiūlyti."

Labiausiai moterį papiktino tai, kad lapkritį šalia apsigyveno šeima iš Kupiškio su dviem vaikais, iš kurių vienas jau mokyklinio amžiaus. Savivaldybei lapkritį parašę prašymą, gruodį jie jau gavo atsakymą, kad pateko į "Gabijėlę". Faktas, kad J. Grinevič šiame rajone gyvena jau daugiau nei 30 metų, kad pervedė paramą darželiui, jokio vaidmens nevaidina, nes ji turi tik vieną vaiką.

2017 m. birželį, kai dukrai buvo vos metai ir mėnuo, J.Grinevič šeima pradėjo leisti ją į privatų darželį Fabijoniškėse. Už jį, pasirinkę vos du būrelius, pastaruoju metu kas mėnesį sumoka 380 eurų, nors kai pradėjo lankyti, mokėjo apie 320 – privatūs darželiai po truputį didina kainas.

"Nebeturėjau kitos išeities: arba turėjau eiti į darbą, arba jo netekti. Maniau, dirbsiu tuos kelis mėnesius, kad bent susimokėtume už darželį, o kai pateksime į savivaldybės darželį – bus lengviau. Būčiau žinojusi, kad nepateksime, tikrai nebūčiau grįžusi į darbą, nes neseniai skaičiavau, kad visus 2018 m. aš po 100–120 eurų turiu "minusą", ir dar vaikas dienas leidžia ne su manimi, o su svetimais žmonėmis", – sakė moteris.

Šiuo metu jos dukra eilėje į "Gabijėlės" darželį – 38-a. Teoriškai ji turėjo patekti į prie "Gabijėlės" statomą modulinį priestatą, kuris turėjo atsidaryti rudenį, bet... Iškastos duobės pamatams ir visi darbai stovi – darželis net nepradėtas statyti.

Patenka… kur nors

Praėjusių metų pavasarį, pasibaigus vaikų priėmimui į darželius, Vilniaus miesto savivaldybė suskubo viešai džiaugtis: "Tai, kas prieš trejus metus Vilniuje buvo iššūkis, šiandien sėkmingai įveikta – visi mažieji vilniečiai patenka į darželius – nuo rugsėjo pirmosios šiemet į sostinės darželius pakviesta dar 7 400 vaikų. Balandžio 18–30 d. vyko pirmasis vaikų priskyrimas į grupes, šiuo metu yra likę dar apie 800 laisvų vietų Vilniaus darželiuose", – gegužės 2 d. paskelbė Vilniaus miesto savivaldybė.

Įdomiausia, jog savivaldybė 2018 m. balandį paskelbė vaikų priėmimą į darželius, į jį įtraukdama ir vietas neegzistuojančiuose moduliniuose priestatuose prie 6 darželių. Visi priimti vaikai darželius turėjo pradėti lankyti pernai rugsėjį. Tad statistika pagerėjo, formaliai visiems vaikams vietų darželiuose pakako, tačiau vieni – "nesąmoningi" – tėvai atsisako vežti vaikus į kitą miesto galą ir leidžia į privačius darželius, o kitiems tenka "leisti" vaikus į darželius, kurių net nėra.

Žiniasklaidoje dėl susiklosčiusios situacijos pasiskundus tėvams, sureagavo mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas. Jo teigimu, pranešimas, kad visi mažieji vilniečiai patenka į darželius, yra teisingas, nes, anot jo, "tai reiškia, kad vaikai patenka į bet kokį darželį".

Politikų triukas?

Pernai rugpjūtį Vilniaus miesto savivaldybės atstovai teigė, kad garsieji moduliniai darželiai bus pastatyti jau artimiausiu metu, o viskas užtruko tik dėl procedūrinių veiksmų su įvairiomis institucijomis derinimo. Vėliau buvo žarstomi pažadai, kad moduliniai darželiai atsidarys spalį, lapkritį, gruodį…

Galiausiai šių metų sausio viduryje Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė nutraukianti sutartį su bendrove "Litcon", kurios vertė – 4,3 mln. eurų. Priežastis – "Litcon" neįvykdė savo įsipareigojimų: nepastatė nei vieno iš 4 modulinių darželių per visus metus. 2017 m. gruodį konkursą laimėjusi bendrovė įsipareigojo pastatyti 4 modulinius priestatus prie lopšelių-darželių "Gabijėlė", "Atžalėlės", "Gintarėlis" ir "Medynėlis."

Savivaldybei paskelbus apie nutraukiamą sutartį, "Litcon" atstovai teigė, kad moduliniai darželiai baigti gaminti ir savivaldybės atstovai galėjo tuo įsitikinti, nes patys lankėsi gamykloje. Savivaldybės veiksmus jie vadino politikavimu.

"Negalime jų pristatyti į vietą tik dėl savivaldybės kaltės. Savivaldybė neatlieka veiksmų, kuriuos būtina atlikti prieš pristatant modulinius pastatus: nepriveda inžinerinių tinklų, neatlieka esamų darželių pamatų stiprinimo darbų. "Litcon" yra savivaldybei parašiusi daugybę pranešimų, kuriais ragina imtis veiksmų", – komentare nurodė bendrovė.

Pasak "Litcon", savivaldybei pateiktas planas, jog, atlikus "jiems priklausančius veiksmus", darželiai būtų pastatyti gegužę. "Deja, aiškėja, kad savivaldybės administracijai šių darželių tiesiog nereikia – jie nedarė absoliučiai nieko, kad jie atsirastų", – buvo teigiama komentare.

Vaikai, kurie vis dar laukia modulinių priestatų, lanko privačius darželius. Savivaldybė pateikė pasiūlymą laikinai lankyti pakaitinius darželius, kai kurie tėvai tokia galimybe pasinaudojo.

Perpildytos grupės užfiksuotos net 79 proc. tikrintų savivaldybės valdomų darželių.

Mokestis už valstybinį ir mokestis už privatų darželį skiriasi akivaizdžiai – 100 eurų per mėnesį privačiam darželiui neužtenka. Jokia papildoma kompensacija tiems, kurie "pateko" į modulinius darželius, skirta nebuvo. Bet juk vaikai ne dėl tėvų kaltės negali lankyti tų darželių, į kuriuos buvo priimti, o dėl valdininkų, nesugebėjusių iki priėmimo į darželius paskelbimo tinkamai įvertinti, išanalizuoti priestatų atidarymo viso mechanizmo, tačiau visa atsakomybė užkraunama tėvams.

Kas yra pakaitiniai darželiai? Tai reiškia, kad suformuotose grupėse dirbtinai sukuriamos papildomos vietos, lyg darželiai būtų "guminiai" ir labai norint gali prasiplėsti.

Negana to, savivaldybė, siekdama sumažinti eiles į darželius, dar 2017 m. priėmė sprendimą padidinti vaikų skaičių darželių grupėse, nors tai ir pažeidžia galiojančias Higienos normas – tai pernai konstatavo patikrinimą sostinės darželiuose atlikę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento ekspertai. Perpildytos grupės užfiksuotos net 79 proc. tikrintų savivaldybės valdomų darželių. Kaip "Vilniaus dienai" teigė už švietimą bei ikimokyklinį ugdymą atsakinga Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė, vaikų skaičių darželių grupėse nuspręsta padidinti įvertinus, koks yra realus lankomumas – dažniausiai į darželius nesusirenka tiek vaikų, kiek yra užregistruota.

Žada toliau

Savivaldybės atstovai žada, kad jau vasarį, kuris baigiasi, apie 100 mažųjų vilniečių galės pradėti lankyti modulinį priestatą prie lopšelio-darželio "Vandenis" Fabijoniškėse, o pavasarį dar apie 100 vaikų lankys modulinį priestatą prie lopšelio-darželio "Strazdelis" Karoliniškėse. Šiuos modulinius priestatus statė bendrovės "Kriautė" ir "Irdaiva."

Sausio pradžioje sostinės savivaldybė pranešė suplanavusi ir naują didelį vaikų darželį Perkūnkiemyje, į kurį pakvies 440 vaikų. Iki 2019 m. pabaigos taip pat suplanuota pastatyti visiškai naują savivaldybės darželį Verkiuose ir du Pilaitėje, kuriuos galės lankyti dar apie 660 mažųjų vilniečių.

Be to, savivaldybė planuoja pastatyti 4 visiškai naujus darželius – Verkiuose, Bajorų kelyje 10, Pašilaičiuose Žemynos g. 2C ir du Pilaitėje, kuriuos galės lankyti dar apie 880 mažųjų vilniečių.

Kiek šie pažadai realūs? Kaip "Vilniaus dienai" teigė Vilniaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Alina Kovalevskaja, dėl darželio Bajorų kelyje pernai rugpjūtį buvo pasirašyta sutartis, įpareigojanti rangovus baigti statybas per 16 mėnesių nuo sutarties pasirašymo dienos. Naują darželį šioje vietoje galės lankyti 240 vaikų.

Šiuo metu vyksta Žemynos g. 2C adresu įsikursiančio darželio projektavimo darbai. Statybas leidžiantį dokumentą planuojama gauti šių metų liepą. Tuomet bus skelbiamas rangos konkursas ir paaiškės reikiamų lėšų poreikis. Naują darželį šioje vietoje galės lankyti 240 vaikų.

Dėl Balsių progimnazijos filialo statybos rangos sutartį planuojama pasirašyti artimiausiu metu, tad, jei nebus jokių nesklandumų, jį numatoma pastatyti iki 2020 m. rugsėjo ar spalio. Šią įstaigą galės lankyti 608 vaikai.

Rengiamos dviejų darželių Pilaitėje (Tolminkiemio ir Pajautos gatvėse) žemės sklypo panaudos sutartys. Po to vyks projektavimo ir rangos pirkimo darbai. Planuojama, kad kiekviename darželyje bus sukurta apie 220 vietų.

GALERIJA

  • Vaikus kankinti vežant į darželius – ne nusikaltimas
Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Gala

O kokio velnio brukatės čia visi į tą Vilnių ir savo vaikus kankinat? Rajonai merdėja - važiuokit į savo Gimtinę ir kurkit ją.

Asta pikta

Iš viso kvaila tvarka, kad galima (ir negėda) siūlyti šeimai darželį ne prie namų, o kažkur priešingoje miesto pusėje. Kas čia per pasityčiojimas? Kai į darželius užrašydavo be centralizuotos eilės, vaikai kažkaip sutilpdavo... Kas nutiko? Dabar prašymus patepti jau reikia kitoje vietoje???? Ir įdomu kiek laiko reikia tai modulinei dėžei pastatyti? Per metus pastatomi didžiausi pastatai, o čia...Visi senieji rajonai būdavo planuojami su infrastruktūra: mokyklom, darželiais, parduotuvėmis. Dabar lyg jau ne sovietmetis, o ritamės atgal, nes moralė voliojasi pažeme. Joks valdininkas nesigilina į problemas. O gal streikų ir protestų reikia? Juk įsprausti tarp namų dar vieną daugiaaukštį vertelgoms įmanoma? Tai kas miesto administratorius, kas miesto vadovas, kas atsakingas už netvarką????

Taip

Siais laikais pries planuojant vaikus, reikia 150 kartu pagalvot ar verta. Dažniausiai- ne.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS